Tikulle muotoja?

Lillian91

Elikkä olen aina ollut alipainoinen ja se on aina syönyt itsetuntoani. En lihonut edes kun sairastuin kilpirauhasen vajaatoimintaan. Silloinkin laihduin.

Tiedän että kun vain otan itseäni niskasta kiinni ja alan syömään paljon ruokaa.
Montahan kertaa olen sanonut " Nyt alan syömään PALJON että lihon" mutta aina se on jotenkin tyssännyt. Saan kyllä aina kuulla että miten näin pieneen ihmiseen voi mahtua niin paljon ruokaa :D Mutta todellisuudessa syön parintunnin välein liian pieniä annoksia tai sitten pari kertaa päivässä isoja annoksia.

Ongelma kohtani ovat jalat ja takapuoli. Käsissä on kivasti "muotoja" vaikka laiha olenkin ja maha litteä. Takapuoleen,reisiin ja pohkeisiin pitäisi niitä muotoja saada! Pohkeet varsinkin ovat olemattomat...ja reidet melkein yhtä paksut. Mielestäni mikään ei ole niin järkyttävän näköistä kuin tikkujalat ja pieni takapuoli.

Olen opiskelija ja yksinkertaisesti en kykene menemään salille. Ahdistun pelkästä ajatuksesta mennä sinne koska olen niin laiha. Niimpä opiskelijabudjetilla keskityn rahoittamaan ruokailuni.

Lähden 5 viikon päästä ulkomaille ja ennen sitä haluaisin saada ainakin 3-4kg lisää! Kuulostaa vähältä mutta olen vain 157cm pitkä ja painan tällä hetkellä n. 43.5kg eli pienikin painon nousu kyllä näkyy. Iältäni olen 22v.

Ajattelin siis alkaa syömään säännöllisesti ja paljon. Joten ruokavalio puoli on jo hallussa että mitä syön ja milloin ellei jollain ole jotain vinkkejä heittää?

Kysymykseni siis on että mitä voin kotona tehdä? Mulla on 12kg painot ja jos laitan ne reppuun ja muuta painoa lisää niin tekisin kyykkyä?
Sitten jokin mikä tehoaa pohkeisiin? Mulla on pieni matala koroke missä ajattelin steppailla.

En ymmärrä kuinka paljon milloin ja mitä minun pitäisi tehdä? 3x viikossa?

Ja nyt siis haluan keskittyä pelkästään alakroppaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        102
        2146
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        99
        1537
      3. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1273
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        79
        1255
      5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        116
        1220
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        1034
      7. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        59
        1002
      8. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        51
        997
      9. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        912
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        804
      Aihe