Ois koulu alkamassa enkä haluasi siellä olla koko ajan hiestä märkä.
Millos tää helle loppuu?
syksy kiitos.
667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmastonmuutos pidentää hellejaksoja ja tekee niistä aiempaa kuumempia.
Ensviikolla pahimmat kuumuudet katoaa. Kuukauden verran siitä eteenpäin vielä lämmintä mut helleraja (25) ylittyy vain 2 kertaa, 18.8 ja 25.8
Toivottavasti kestää ainakin tuonne lokakuulle mieluummin jopa marraskuulle jolloin jäisi talvi hieman lyhyemmäksi. Mitä sitä syksyä kaipailet nauti kerrankin kun on lämmintä... ;-D
Eihän tämä helle ole nuorelle ja terveelle raskas kestettävä, mutta ajatteleppas vanhoja ja sairaita ihmisiä, joille tämä helle on aivan liian rasittava.
Siinä moni yli 70 vuotias on uupumis pisteessä ja helle voi tappaa pahimmassa tapauksessa.
Itse ole 43v ja enkä ihan huonossa kunnossakaan, niin kyllä tämä pitkään jatkunut helle alkaa jo ottamaan voimille ja päivisin on toisaan uupunut olo.
Tämän helteen rasittavuutta lisää se, että helle on jatkunut kokonaisen kuukauden yhtämittaisesti.
Ei hellekään olisi liian rasittavaa, jos hellettä olisi viikon verran ja välillä olisi viileämpiä jaksoja, mutta näin pitkään jatkunut helle on raskas ja uuvuttava.
atlantilla on kehittymässä massiivinen matalapaine joka sysää korkeapaineen suomesta siperiaan ..viikon sisään palaa normikelit 20ast ja sateet,se helpottaa miljoonien suomal kärsimykset
Nyt lämpötilat alkavat päivä päivältä hiljattain laskea niin, että viikon kuluttua on enää 20 ja pilvistä. Sateita ei tosin ole luvattu ainakaan vielä. Mutta eipä niitä nyt hirveästi tarvita, säästetään talveen, jotta saadaan oikein valtavat lumikinokset kostoksi viime talvesta :)
Mutta pitkissä ennusteissa loppukuusta on taas ennustettu lämmintä... Jatkunee syyskuun puolelle jonkin matkaa.