Onko kokemuksia Kierrätyskeskuksesta

mietityttää

työpaikkana? Olin yhteydessä sinne taannoin ja töitä sieltä kyllä löytyisi,mutta se palkka,sehän on surkea. Se oli jotain 1350€ kk. ja päivän pituus 6,5 t. Ja ensimmäiset 3kk. ei saa mitään,jos siis henkilö elää perusturvalla niin sillä tehdään myös sitten töitä - näin käsitin.

Kierrätyskeskushan ilmeisesti "tuki-työllistää" pitkäaikaistyöttömiä joiden on vaikea saada töitä esim.ikänsä tähden(kuten itse)määräajaksi palkkatuella,eli jos haluaa sinne töihin niin henkilön on saatava palkkatukea.

Kierrätyskeskus voi olla työpaikkana ihan mukavakin,mutta vähän se tuntuu hyväksikäytöltä jos noin surkealla palkalla pitää töitä tehdä. Tietysti voi ajatella asiaa henkisen hyvinvoinnin kannaltakin,että tekee edes jotain eikä makaa sohvalla kaikki päivät.

6

2696

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haidhi
      • + + + ++

        Niin,palkkatukityöpaikka Kierrätyskeskuskin on.


    • Kiinnostavia kommentteja. Työskentelin aikanaan Kierrätyskeskuksessa noin 2v. ja oikeesti minulla ei ole mitään valittamista .Esimiehet on ystävällisiä ja pyrkivät tavalla tai toisella kannustamaan työntekijöitä oikeille urille.
      Palkka ei sinäänsä ole mikään hyvä ja jos otetaan vielä huomioon että työntekijällä on ulosottoja niin käytännössä käteenjäävä osuus on todella pieni ja se taas ei motivoi työntekoon..
      Tärkeintä on nuorille saada työharjoittelupaikkoja taustoihin katsomatta.
      Ystävällisin terv Pauli.

      • Hausku

        Olen ollu kohta 2v6kk palkkatuella ja tykkään todella. 🙌🙌🙌🙌


    • jaanakki

      Nämä työpaikat on tarkoitettu mielenterveys kuntoutuville ja laitapuolen kulkijoille niin palkalla ei oletarkoitus tulla toimeen vaan kela maksaa loput. Eli vuokran ja työmatkat.

    • Anonyymi

      Jos haluat työpaikan jossa työpanostasi ei arvosteta. Sinun pitää tehdä aina vain enemmän ja nopeammin. Et saa koskaan kiitosta. Haukkuja kyllä koska olet tehnyt aina kaiken huonosti. Palkka on surkea. Et kerkeä pitämään taukoja koska töitä on liikaa. Työntekijöitä liian vähän. Koska ei siellä jaksa kukaan olla.
      Suurin osa ilmaisia työntekijoita joista imetään kaikki voimat ja heitetään pellolle.
      Palkkatukilaiset heitetään myös pellolle. Heistä ollaan imetty kaikki voimat ja toivo ja usko parempaan.
      Jos olet sairaana pomo soittelee ja hoputtaa töihin. En keksi mitään hyvää. Uutuutena tulossa reppu ja pukukaappi tarkastukset. Jos et suostu saat potkut.
      Ostokset tehdään omalla ajalla. Mitään ei saa ostaa ennen kuin se on ollut esillä jonkun aikaa asiakkaille. Tämä toki normaalia mutta ei koske pomoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1501
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe