työpaikkana? Olin yhteydessä sinne taannoin ja töitä sieltä kyllä löytyisi,mutta se palkka,sehän on surkea. Se oli jotain 1350€ kk. ja päivän pituus 6,5 t. Ja ensimmäiset 3kk. ei saa mitään,jos siis henkilö elää perusturvalla niin sillä tehdään myös sitten töitä - näin käsitin.
Kierrätyskeskushan ilmeisesti "tuki-työllistää" pitkäaikaistyöttömiä joiden on vaikea saada töitä esim.ikänsä tähden(kuten itse)määräajaksi palkkatuella,eli jos haluaa sinne töihin niin henkilön on saatava palkkatukea.
Kierrätyskeskus voi olla työpaikkana ihan mukavakin,mutta vähän se tuntuu hyväksikäytöltä jos noin surkealla palkalla pitää töitä tehdä. Tietysti voi ajatella asiaa henkisen hyvinvoinnin kannaltakin,että tekee edes jotain eikä makaa sohvalla kaikki päivät.
Onko kokemuksia Kierrätyskeskuksesta
6
2620
Vastaukset
- haidhi
http://lahty.weebly.com/avoimet-tyoumlpaikat.html
Tämäkö kyseessä?- + + + ++
Niin,palkkatukityöpaikka Kierrätyskeskuskin on.
Kiinnostavia kommentteja. Työskentelin aikanaan Kierrätyskeskuksessa noin 2v. ja oikeesti minulla ei ole mitään valittamista .Esimiehet on ystävällisiä ja pyrkivät tavalla tai toisella kannustamaan työntekijöitä oikeille urille.
Palkka ei sinäänsä ole mikään hyvä ja jos otetaan vielä huomioon että työntekijällä on ulosottoja niin käytännössä käteenjäävä osuus on todella pieni ja se taas ei motivoi työntekoon..
Tärkeintä on nuorille saada työharjoittelupaikkoja taustoihin katsomatta.
Ystävällisin terv Pauli.- Hausku
Olen ollu kohta 2v6kk palkkatuella ja tykkään todella. 🙌🙌🙌🙌
- jaanakki
Nämä työpaikat on tarkoitettu mielenterveys kuntoutuville ja laitapuolen kulkijoille niin palkalla ei oletarkoitus tulla toimeen vaan kela maksaa loput. Eli vuokran ja työmatkat.
- Anonyymi
Jos haluat työpaikan jossa työpanostasi ei arvosteta. Sinun pitää tehdä aina vain enemmän ja nopeammin. Et saa koskaan kiitosta. Haukkuja kyllä koska olet tehnyt aina kaiken huonosti. Palkka on surkea. Et kerkeä pitämään taukoja koska töitä on liikaa. Työntekijöitä liian vähän. Koska ei siellä jaksa kukaan olla.
Suurin osa ilmaisia työntekijoita joista imetään kaikki voimat ja heitetään pellolle.
Palkkatukilaiset heitetään myös pellolle. Heistä ollaan imetty kaikki voimat ja toivo ja usko parempaan.
Jos olet sairaana pomo soittelee ja hoputtaa töihin. En keksi mitään hyvää. Uutuutena tulossa reppu ja pukukaappi tarkastukset. Jos et suostu saat potkut.
Ostokset tehdään omalla ajalla. Mitään ei saa ostaa ennen kuin se on ollut esillä jonkun aikaa asiakkaille. Tämä toki normaalia mutta ei koske pomoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel374434Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1522639Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1032206Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen221724Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.781696Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276141450Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma651436- 731398
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e821371- 801362