Onko kokemuksia Kierrätyskeskuksesta

mietityttää

työpaikkana? Olin yhteydessä sinne taannoin ja töitä sieltä kyllä löytyisi,mutta se palkka,sehän on surkea. Se oli jotain 1350€ kk. ja päivän pituus 6,5 t. Ja ensimmäiset 3kk. ei saa mitään,jos siis henkilö elää perusturvalla niin sillä tehdään myös sitten töitä - näin käsitin.

Kierrätyskeskushan ilmeisesti "tuki-työllistää" pitkäaikaistyöttömiä joiden on vaikea saada töitä esim.ikänsä tähden(kuten itse)määräajaksi palkkatuella,eli jos haluaa sinne töihin niin henkilön on saatava palkkatukea.

Kierrätyskeskus voi olla työpaikkana ihan mukavakin,mutta vähän se tuntuu hyväksikäytöltä jos noin surkealla palkalla pitää töitä tehdä. Tietysti voi ajatella asiaa henkisen hyvinvoinnin kannaltakin,että tekee edes jotain eikä makaa sohvalla kaikki päivät.

6

2604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haidhi
      • + + + ++

        Niin,palkkatukityöpaikka Kierrätyskeskuskin on.


    • Kiinnostavia kommentteja. Työskentelin aikanaan Kierrätyskeskuksessa noin 2v. ja oikeesti minulla ei ole mitään valittamista .Esimiehet on ystävällisiä ja pyrkivät tavalla tai toisella kannustamaan työntekijöitä oikeille urille.
      Palkka ei sinäänsä ole mikään hyvä ja jos otetaan vielä huomioon että työntekijällä on ulosottoja niin käytännössä käteenjäävä osuus on todella pieni ja se taas ei motivoi työntekoon..
      Tärkeintä on nuorille saada työharjoittelupaikkoja taustoihin katsomatta.
      Ystävällisin terv Pauli.

      • Hausku

        Olen ollu kohta 2v6kk palkkatuella ja tykkään todella. 🙌🙌🙌🙌


    • jaanakki

      Nämä työpaikat on tarkoitettu mielenterveys kuntoutuville ja laitapuolen kulkijoille niin palkalla ei oletarkoitus tulla toimeen vaan kela maksaa loput. Eli vuokran ja työmatkat.

    • Anonyymi

      Jos haluat työpaikan jossa työpanostasi ei arvosteta. Sinun pitää tehdä aina vain enemmän ja nopeammin. Et saa koskaan kiitosta. Haukkuja kyllä koska olet tehnyt aina kaiken huonosti. Palkka on surkea. Et kerkeä pitämään taukoja koska töitä on liikaa. Työntekijöitä liian vähän. Koska ei siellä jaksa kukaan olla.
      Suurin osa ilmaisia työntekijoita joista imetään kaikki voimat ja heitetään pellolle.
      Palkkatukilaiset heitetään myös pellolle. Heistä ollaan imetty kaikki voimat ja toivo ja usko parempaan.
      Jos olet sairaana pomo soittelee ja hoputtaa töihin. En keksi mitään hyvää. Uutuutena tulossa reppu ja pukukaappi tarkastukset. Jos et suostu saat potkut.
      Ostokset tehdään omalla ajalla. Mitään ei saa ostaa ennen kuin se on ollut esillä jonkun aikaa asiakkaille. Tämä toki normaalia mutta ei koske pomoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe