Liikelahjat esim. kynät toimittajana National Pen

MasaJokunen

Terve,

Varokaa National Pen yritystä. Toimittaa esim. kyniä liikelahjoiksi. Aivan huijariyritys ainakin kynien suhteen, lähettää näytekynän laadukkaammalla säiliöllä mitä toimitetuissa kynissä on. Sain peruttua tilauksen pitkähkön sähköpostikeskustelun jälkeen. Kun saatte näytekynän, ja jos tilaatte, niin eroa löytyy säiliöistä. Eli näytekynissä se on asiallinen ja halkaisijaltaan isohko ja jälki hyvä. Toimitetuissa kynissä säiliön halkaisija on pieni, ja jälki suttuinen. Ja jos annatte sähköpostiosoitteenne, niin voitte olla varmoja, että saatte huippu hyviä ja salaisia tarjouksia vähintään joka toinen päivä! Älkää suotta laittako käteänne ns. pas***n.

10

3249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MasaJokunen

      ... ja jos tilaatte, niin pitää olla tietotaitoa ja asiantuntemusta nuo mainostavien sähköpostiviestien torjumiseksi koska ko. firmalla ei ole käytäntöä ja nettisivua jossa niiden lähetyksen voisi pyytää lopettamaan. Itse olen taistellut jo kuukausia heidän sähköpostien torjumiseksi vieläkään siinä onnistumatta.

      Eli suosittelen lämpimästi mitä tahansa muuta yritystä liikelahjojen tilaamiseksi.

    • Tilasin joskus tuolta muistaakseni 75 kpl (josta extrana 25 kaupantekijäisiä) avaimenperälamppuja, kolmella ledillä. Vähän sutta ja sekundaahan ne ovat, kestävät aikansa kunnes valaisinpää ei enää pysy rungosa kiini. Tai muuten tulee kontaktihäikkää. Valasuteho kuiten ihan kohtuullinen. Jonkun aikaa.
      Vaan eipä sitä reilun euron kpl hintaan voi Led Lenseriä odottaa...

      Mutta tuo jatkuva mainossaastan työntäminen sähköpostiin, mulla ne menevät suoraan roskapostikansioon josta poistoon.

      • turhaa vaivaa

        Ei kannata itse käyttää niitä avaimenperälamppuja, jos sellaisen hukkaat, voi epärehellinen löytäjä lehtiä tiloihisi ennen sinua, kun lampussa on osoite mihin avaimet sopii.

        Mainoskynät pirun nättejä, mutta ei niillä kirjoittaa voi, kun muoto on monesti sellainen mustepäähän voimakkaasti suipponeva.

        Armahtakaa asiakkaat tuolta rihkamalta ja kaupustelijat lopettakaa niiden tyrkyttäminen.


      • heh hee
        turhaa vaivaa kirjoitti:

        Ei kannata itse käyttää niitä avaimenperälamppuja, jos sellaisen hukkaat, voi epärehellinen löytäjä lehtiä tiloihisi ennen sinua, kun lampussa on osoite mihin avaimet sopii.

        Mainoskynät pirun nättejä, mutta ei niillä kirjoittaa voi, kun muoto on monesti sellainen mustepäähän voimakkaasti suipponeva.

        Armahtakaa asiakkaat tuolta rihkamalta ja kaupustelijat lopettakaa niiden tyrkyttäminen.

        lehtiä = EHTIÄ :)


      • tietaako.keka
        heh hee kirjoitti:

        lehtiä = EHTIÄ :)

        jaa kenenkäs firman mainostaja olet? Jotenkin kumma että niillä vielä kirjoittaa n.10 vuoden takk. Mutta ehkä sinulla on tietoa ?


    • YrjöSP

      Kyllä, ihan huijausfirma, saattaa lähettää näytteitä, ja jos tilat, laatu aivan toinen kuin näytetuotteissa. Ja jos annat sähköpostiosoitteesi, saat joka päivä roskapostia. Eli suositus on, ei yhteyttä edes pitkällä tikulla!

    • NationalPenHuono

      Järkyttävän huonolaatuisia kyniä! Kokonainen pussillinen (100 kpl) toimimattomia kyniä ja kun oli vierähtänyt yli vuosi tilauksesta, niin pahoittelivat... Jos olisivat kertoneet, että vuoden jälkeen nuo eivät varmasti toimi, niin tilaus olisi jäänyt tekemättä.
      Ja lisää en varmasti tilaa. Kerran kusetettu, mutta ei toista kertaa.

    • Minne-mainoskynät

      Meille nuo Natioonal Pennit lähettivät malliksi kynän, jossa oli painettuna firmamme nimi "Firma Oy 20 v." Tuo "20 v" oli ympäroitynä tammenlehvän seppelekuviolla.
      Hoksasin kynää katsoessa samalla itsekin että firmamme paperien jättämisestä PRH:lle on tosiaan 20 vuotta aikaa.

      Mutta mitenkä ja missä tilanteissa tällaisia mainoskyniä on nykyaikana tarkoitus käyttää? Jos niitä kyniä tilaa vaikka sen 100...200 kpl, mitä tehdä niillä? Lähetetäänkö niitä kirjeitse postissa, että "Hei vaan, olemme nyt toimineet 20 vuotta, ja lähetämme teille tässä tällaisen kynän."

      Ennen vanhaan (1990 luku) joulun aikaan lähetettiin tai asiakaskäynnillä oltaessa annettiin oman firman kalentereita tai mainosvaatteita tms. Mutta en muista että silloinkaan olisi mainoskyniä annettu tai postitettu. Jouluna on muutenkin 10 kk myöhäistä juhlia omia 20 v. synttäreitämme.

    • 45.54

      >> Järkyttävän huonolaatuisia kyniä! >>

      Sama vamma. Näytekynä oli poikkeuksellisen hyvä kirjoittaa. Tilasimme kyniä kourallisen ihan omaan käyttöömme. No, niissä saapuneissa kynissä oli erilainen säiliö, kirjoitustuntuma oli sellaista normaalia "ilmaiskynä-tasoa". Ei lähellekään näytekynän tasoa.

      En ole varma onko kyse tietoisesta kusettamisesta, vain onko tilanne yksinkertaisesti se, että National Pen on pitkän hankkijaketjun yksi pikkuruinen lenkki. Toimitettava tavara on sitä normaalia kiinalaista halpisroskaa, eikä National Penillä ole mitään sanomista asiassa, kunhan jobbaa tilauksia.

      • Umpiomallin-kynä

        >> No, niissä saapuneissa kynissä oli erilainen säiliö,
        kirjoitustuntuma oli sellaista normaalia "ilmaiskynä-tasoa".>>

        Näköjään National Pen on keksinyt tavan miten vähentää tällaisten valitusten tuloa. Kokeilin avata tuota ilmaiseksi saamaani ensikynää vaikka millä keinoilla. Ei avaudu millään.

        Lienee liimattu tai tehtaalla suoraan kuumapuristettu kynäpötkö niin umpinaiseksi, että auki ei sitä saa, muuta kuin rikkomalla koko kynä. Olisin halunnut vilkaista minkä mallinen säiliö on sisällä.

        Kynän terän kärki on paksun ja isokuulaisen näköinen kuin Ballografissa. Mutta sisällä kynässä saattaa olla perinteinen Bic-mallinen halpa muovipilli mustesäiliönä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5095
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      4012
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      2073
    4. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    5. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1717
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1414
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      26
      1185
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1006
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      971
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      960
    Aihe