Lihasten kehittymisjärjestys

minavvvnnai

Vatsarasvasta eroon ja kädet lihaksikkaammaksi?

Onko väliä mitä liikuntaa harrastaa, kun lihaksen kehittyy? Jalat ovat ainoa paikka missä on kehittynyt lihakset. Johtunee lienee siitä, että nousin rappusia kahdeksanteen kerrokseen yhden jos toisenkin kerran kun asuin pari vuotta kerros talossa. Sen lisäksi ryhmäliikunta ja zumba, bodypump lienee vaikuttaa asiaan.

Nykyään syön terveellisesti (alkuvuodesta tehostin, syön päivittäin kasviksia, hedelmiä, täysjyvää, proteiinia)
Liikunnan puute on ainoa. Hyötyliikuntaa tulee kesällä harrastettua, uintia, kävelyä, sitä rappusten nousua... alkuvuodesta myös aloin nostelemaan käsipainoja, ja käsissä on jo jotain muutosta.

Alan huomata, että lihakset kiinteytyvät nyt takareidestä ja eri paikoista. Vatsan sivut etc alkaa myös, mutta ahdistaa kun ns. makkarat ei häviä!

Milliasta liikuntaa pitää harrastaa että pääsen vatsarasvasta eroon, käsistä lihaksikkaammat ja sisäreidet? Eikö lihaksen kuitenkin kehity järjestyksessä?

TIEDÄNÄ että on tyhmiä kysymyksiä! Mutta haluaisin kuitenkin tietää, mitä kannattaaa nyt tehdä että pääsen timmimpään kuntoon.
Salijäsenyys kun on turhan kallis opiskelijalle, joten hyötyliikunta (kävely, trampoliinilla hyppely, uiminen)

Olisiko esim hyppynarutreeni? Entä jos nostelen käsipainoja kotona? Tai jatkan sitä :'D
Ruokavalioon muutoksia?

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • treenaava

      Jotta rasva palaa elimistöstä, tarvitaan rasvanpolttoliikuntaa eli aerobista treeniä. Esim. reipas kävely, hölkkä. Kaikki sellainen pitkäkestoinen liikunta, jossa syke nousee ja hengästyt. Rasvaa ei voi täsmäpolttaa, eli vaikka kuinka treenaisit vatsoja niin ei ne lihakset sieltä näy jos et ole polttanut aerobisella liikunnalla sitä rasvaa siitä päältä.

      Jatkat vaan niiden lihasten treenaamista myös, pari kertaa viikossa jokaiselle lihakselle treeniä. Jos haluaa kasvattaa lihaksia, pitää treenata myös riittävän isoilla painoilla että saadaan niitä maitohappoja sinne lihaksiin. Sopiva sarjanpituus 10-15 toistoa, samaa sarjaa toistetaan vähintään kolmesti. Viimeisimmät toistot pitäisi olla sellaisia, että näämä vääntyy irvitykseen. Muuten en liian pienet painot! Mutta jos perus lihaskunto puuttuu, niin sitten pienemmillä painoilla hiukka pidempiä sarjoja.

    • treenaava

      siis NAAMA, ei näämä. Sori!

      • kesk.aloittaja

        Kiitos kun vastasit minun tyhmään kysymykseen! :)
        Näin minä olen aina ajatellut, ihmettelin vain että jalat ovat lihaksikkaat ja vatsarasva ei pala millään. Aattelin että se korreloi mun rappustreeniin.

        Mutta yleensä juuri käyn lenkillä tanssitunnilla, nostelen käsipainoja - siihen lisäksi terveellinen ruokavalio. Luulis että rupeaa lähtemään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe