tuparit

Hei!!!
oisko kellään mitään hyviä ideoita mitä tarjota syötäväksi tupareilla???
esim. jotain coktail juttuja ym...
42098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...oli tietenkin monta isoa kulhoa sipsejä, joille oli kaksi erilaista dippikastiketta. Noihin dippeihin oli myös tarkoitus dippailla patongista leikattuja tikkuja, porkkana- ja kurkkutikkuja. Meni muuten tosi hyvin kaupaksi! Sitten tein vielä suolaisemmaksi juustosarvia jotka myös meni hyvin

Äänestä
  • Kiitos hyvistä vinkeistä!!!!! =)

    Äänestä

  • katja kirjoitti:

    Kiitos hyvistä vinkeistä!!!!! =)

    Normaaliin piirakkavuokaan (~24 cm) painelet ~3 mm ohuen voitaikinalevyn reunoja myöten (vuoka on tietysti voideltu) Pilko pohjalle kinkkua 150 g ja päälle juustoraastetta 150 g. Lisää vielä vähän mustapippuria. Kaada sekaan munamaito (2-3 munaa ja 2 dl kermaa) Paista 175 asteessa vajaa tunti (noin 50 minuuttia) Aivan taivaallista.

    Äänestä

Jos porukkaa tupareihin on tulossa paljon, vaivattomin keino mielestäni on tehdä voileipäkakku ja täytekakku tai kääretorttu. Voileipäkakku on helppo koota valmiista paahtoleipäviipaleista. Aloita vaikka latomalla vaaleaa paahtoleipää kahteen riviin kolme peräkkäin. kostuta maidolla, vissyvedellä tai liha/kala/kasvisliemellä. Sitten laita täytettä ja lado ruispaahtoleopäviipaleita toiseen kerrokseen, kostuta, täytä ja vielä lopuksi yksi vaalealeipä kerros. Täytteeksi käy kala, kasvis tai liha. Ihan mikä vain itseasiassa. Helppo ja vaivaton on ostaa valmista kevytmajoneesia ja kermaviiliä täytteen pohjaksi. Sitten lisätään mössöön makuaineet kalaa, kinkkusuikaleita yms. Jos tahna on liian paksua kevennä lisäämällä kermaviiliä tai jos se on liian juoksevaa lisää majoneesia tai ranskankermaa, myös raejuusto sitoo massaa jos se on liian löysää. kalakakkuun voi käyttää tonnikalaa tai paistaa lohta uunissa ja hienontaa se sitten mössöön. Laita kaksi eri täytettä kun on kaksi väliäkin. vaihtoehtoina voi olla sienitäyte joka käy niin lihan, kalan ja kasviksen kanssa tai sitten kasvistäyte lihan/ kalan kaverina. Hyvä kirja avuksi leivontaan tai mihin tahansa ruoanlaittoon on sellainen kuin Parasta kotiruokaa tekijät Aura Liimatainen löytyy varmasti kirjastosta. Ohjeet on selkeitä ja niissä ei ole liian hienoja aineksia vaan yleisia mitä löytyy monesti ihan kotoa kaapista. Voileipäkakun voi kuorruttaa maustetulla tuorejuustolla jota on kevennetty esim kermaviilillä jolloin sitä on helpompi levittää. tee kakku valmiiksi ilman kuorrutusta edellisenä päivänä ja anna tekeytyä jääkaapissa, jolloin se on parhaimmillaan seuraavana päivänä. Tämän kokoisesta kakusta sanoisin riittävän ainakin 15 henkilölle. Jos haluat voit ottaa kuoret leipäviipaleista pois , mutta se ei ole välttämätöntä jos kakku saa tekeytyä yön yli. Makeana vaihtoehtona kiva on kääretorttu. hyvä pohja tulee 3 munaa ja 1 dl sokeria vatkataan vaahdoksi kunnolla. lisätään 1 dl perunajauhoja joihin on sekoitettu 1.5 tl leivinjauhetta siivilän läpi munavaahtoon varovaisesti- paista 200 astetta keskitasolla n.7 min. ja kumoa hieman jäähtyneenä sokeroidulle leivinpaperille. poista varovati vetäen toinen leivinpaperi ja anna jäähtyä. Levitä täytteeksi hilloa tai marmelaadia pohjalle ja sitten vaaleaksi täytteeksi marmeladin päälle sellainen mössö kuin 2 dl maitoa ja 1 pss vanilia-aineksia. vatkaa tasaiseksi ja laita 10 min jääkaappiin. vatkaa sillä aikaa 1 dl kermavaahtoa kuohkeaksi ja sekoita kermavaahto lopuksi vaniliasoosiin. levitä vaniliakermasoosia varovasti marmeladin päälle ja kääri torttu rullalle ja laita jääkaappiin 20 minuutiksi. Kääri torttu leivinpaperin avulla tiukkaan niin se on helppo leikata sitten eikä tortun pinta kuivahda jääkaapissa. lopuksi voit ripotella esillepanon yhteydessä tomusokeria koristeeksi pintaan. yhdestä tortusta riittää n. 10 hlölle ainakin. muista kääriä torttu pitkältä sivulta! kun uunipeltihän on hieman pitempi toisilta reunoilta.
Onnea uuteen kotiin ja kokeilemisen iloa sinulle kakkujen kanssa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katja kirjoitti:

Hei!!!
oisko kellään mitään hyviä ideoita mitä tarjota syötäväksi tupareilla???
esim. jotain coktail juttuja ym...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu