Tuhaterotin väärä suomessa

Saattaa olla standardi SFS 4175, joka määrittää Suomessa suomenkielisessä esityksessä tuhaterottimen, joka on siis välilyönti. Ei voi tarkistaa, kun standardit ovat maksumuurin takana, mikä on iso typeryys.

Järkevissä maissa, kuten Saksassa, tuhaterotin on näkyvä merkki, saksassa siis piste. Tätä ei kuitenkaan voi enää ottaa Suomessa käyttöön, kun kakaroilla on ollut jo sukupolvien ajan vääränlaiset laskimet, joista on puuttunut standardin mukainen desimaalipilkku.

Välilyönti on väärentäjien suosikki tuhaterotin, joten edes Suomessa ei käytetä välilyöntiä pankkimaailmassa tuhaterottimena.

Matematiikkaa tämä sivuaa siltä osin, että yksikäsitteisyys on matematiikassa etusijalla.

Onkos ehdotuksia?
95220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Aloittaja

    "Traditionell wurde in Deutschland, Österreich und Frankreich der Punkt als Tausendertrennzeichen und das Komma als Dezimaltrennzeichen verwendet."
    http://de.wikipedia.org/wiki/Zifferngruppierung
    Näkyy kuitenkin kapea välilyönti olevan nykysaksaa.

    Välilyönti on siinäkin mielessä huono, että tavallinen välilyönti toimii sanojen erottimena, jolloin pitempi luku jakautuu kahdelle riville rivin lopussa. Sitova välilyönti taas on sikseen harvoin tarvittu, että sitä joutuu haeskelemaan, tai mieluusti jättääkin hakematta.
    Piste ja pilkku ovat nyt sopimattomia tuhaterottimia, kun ne on jo sotkettu desimaalierottimeksi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Paljon tietoa, mutta Korpela ei ehkä ole ammattiväärentäjä? Eihän sitä tilaa aina ole, että voisi lisätä numeron alkuun. Välilyönti on aina tarjolla ja antaa sentään n. kymmenkertaisen luvun. Tämä koskee siis paperivedosta.

    Äänestä

Sanokoot jotkin typerät standardit mitä tahansa, niin jos kirjoitan tietokoneohjelmaan vakion, missä on jonkinlainen tuhat-erotin, niin tulee ilmoitus virheestä. Luvut on kirjoitettava yhtenä pötkynä. Samoin käy jos desimaalierottimena käytetään pilkkua pisteen asemesta.

Sen sijaan lukujen näppäimistöllä tai tiedostosta tapahtuvassa syötössä on käytettävä desimaalipilkkua, koska ohjelmistojen tekijät ovat virittäneet ohjelmat suomalaista standardia vastaaviksi. On tämä sotkua.

Täällä olisi syytä ottaa käyttöön standardit, jotka ovat mahdollisimman lähellä USA:n käytäntöä. USA on joka tapauksessa tietoekniikan johtava maa.

Äänestä
  • Tietokoneohjelmien koodaaminen on eri asia, mutta esimerkiksi kaskulaskimessa tuhaterottimet (joina yleensä käytetään heittomerkkiä) nopeuttavat lukujen lukemista huomattavasti. Syötössä niitä ei tietenkään naputella. Välin etu on, että se on tavallaan neutraali merkki. Haittoja sen sijaan on paljon, esimerkiksi jos lukuja liitetään puhtaassa tekstimuodossa taulukkolaskentaohjelmaan. On hankala erottaa mikä väli on väli lukujen välillä ja mikä tuhaterotin.Myös tekstissä voi tulla tilanne, jossa olisi hyvä kirjoittaa kaksi lukua peräkkäin. Joskus lukuja erotellaan pilkuilla, mutta siinä sitten taas suomalainen desimaalipilkku tuo ongelmansa.Pisteitä myös käytetään suomessa älyttömästi sekä päivämäärissä, että kelonajoissa. Kellonajoissa ainakin tulisi heti siirtyä kaksoispisteeseen, jolloin aika olisi aina heti tajuttavissa ajaksi.

    Älyttömin toki on se, miten Excel ei ymmärrä CSV-tiedostoja, koska se haluaa puolipisteen lukujen väliin. CSV on koneen luettava formaatti, joten sen tulisi olla riippumaton kansallisista lukumerkinnöistä. Minulla on koneella Libreoffice vain siksi, että voin lukea CSV:t. Mitään muuta käyttöä sille ei ole.

    Äänestä

  • Mulla on toisessa koneessa suomalainen kielipaketti ja toisessa englantilainen. Jos haluan editoida taulukkoa, joudun siis toisella koneella _muistamaan_ käyttää pilkkua ja toisella pistettä. Jotta asia ei olisi näin selvä, otan koneelta koneelle etäyhteytenä ja siis en oikeastaan tiedä, kumman koneen kautta tuo editoitava dokkari tulee aina avatuksi. Toisekseen, välillä siirrettäessä seuraa ilmoitus "decimals have been converted", jonka jälkeen tiedän, että dokumentti on rikki..

    Äänestä

Pilkku on ainoa oikea tapa erottaa tuhannet, esimerkiksi yrittäjät käyttää sitä, koska kun myy tuotteita 20,000 Eurolla, niin laskin järjestelmässä pilkun jälkeiset nollat ovat merkityksettömiä ja ne häviää pois eikä täten verottajalle tarvitse ilmoittaa kun 20 Euron tuloista... Että näin tässä valtiossa... :)

Äänestä

mihin sinä tuhaterotinta ylipäätään tarvitset? et mihinkään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Saattaa olla standardi SFS 4175, joka määrittää Suomessa suomenkielisessä esityksessä tuhaterottimen, joka on siis välilyönti. Ei voi tarkistaa, kun standardit ovat maksumuurin takana, mikä on iso typeryys.

Järkevissä maissa, kuten Saksassa, tuhaterotin on näkyvä merkki, saksassa siis piste. Tätä ei kuitenkaan voi enää ottaa Suomessa käyttöön, kun kakaroilla on ollut jo sukupolvien ajan vääränlaiset laskimet, joista on puuttunut standardin mukainen desimaalipilkku.

Välilyönti on väärentäjien suosikki tuhaterotin, joten edes Suomessa ei käytetä välilyöntiä pankkimaailmassa tuhaterottimena.

Matematiikkaa tämä sivuaa siltä osin, että yksikäsitteisyys on matematiikassa etusijalla.

Onkos ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu