Törmäsin tähän sanaan ensimmäisen kerran, kun luin erästä Aku Ankka -tarinaa. Siinä sanottiin Akua epatoksi. Hahmo, joka sen sanoi, halusi, että Aku erotetaan poliisin virasta, ja hän sanoi: Erottakaa tämä epatto. Ensin ajattelin, että epatto on samantapainen haukkumasana kuin esim. ketale. Se on kuitenkin itämurretta ja tarkoittaa vastaanpanijaa. Tämä epatto-sanaa käyttänyt hahmo halusi, että Aku erotetaan, koska Aku oli laittanut hänet käsirautoihin siten, että käsirautojen toinen rengas oli kiinni pysäköintimittarissa. Aku luuli, että hän yrittää tyhjentää pysäköintimittaria koska potki sitä. Hän ei uskonut hahmon selityksiä potkuille eikä sitä, että hahmo on pormestari, eikä näin varmastikaan mikään rikollinen. Hän kutsui paikalle poliisiauton ja pormestari päästettiin vapaaksi ja sitten tämä vaati, että Aku erotetaan ja niin kävikin. Mitä ajattelette tuosta epatto-sanan käytöstä tässä tilanteessa? Minusta tuntuu, että itse olisin käyttänyt esim. sanaa ketale, vaikka voi kai tuota jonkinlaiseksi vastaanpanemiseksikin kutsua. Ketale olisi kuitenkin ehkä tehokkaampi.
Epatto
pokke
122257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nykysuomen sanakirja:
Epatto: kunnoton, kykenemätön, kelvoton, epäkelpo, mitätön.
Ei sanaakaan vastaanpanemisesta.
Ok. Ei taida tämä sitten olla aivan luotettavimmasta päästä.
http://www.suomisanakirja.fi/epatto
Epatto kuulostaa keskiaikaiselta. Ei olisi mairittelevaa kuulla työpaikalla olevansa epatto.
Suomisanakirja on soppa, johon on sotkettu silkkoja sepitteitä, laittomasti kopioitua (ja samalla ehkä sotkettua) alkujaan hyvää aineistoa ja kaikenlaista muuta. Tarvitsisit hyvin luotettavia lähteitä ja paljon työtä erottaaksesi kyseisestä **skasta erilleen sen osan, mikä pitää paikkansa.
henkipatolle?
Kaukaista sukua. Henkipatto on henkinen, e-patto on sähköinen.
Voiko lepakko olla epatto?
Ehkä sana tulee englanninkielisistä näppäimistöistä, missä äät ja ööt puuttuvvat. Sana on siis väärin lyhennetty sanasta
epätoivottu.
Entäpä pelkkä patto?
Esiintyy paikannimissä Ylä-Savossa.
Muistelen, että lainsuojaton olisi vanhassa suomen kielessä ollut patto.
Nykysuomen sanakirjan mukaan patto on substantiivina rikos, adjektiivina rikollinen.
Esimerkki paikannimestä? Karttapaikka ei löydä mistään.
"Esimerkki paikannimestä?"
Kiuruveden kunnan (kaupungin) lounaisosassa lähellä Pielaveden kunnan rajaa: Pattolampi, Pattojoki; Pattomäki, Pattosuo.