Törmäsin tähän sanaan ensimmäisen kerran, kun luin erästä Aku Ankka -tarinaa. Siinä sanottiin Akua epatoksi. Hahmo, joka sen sanoi, halusi, että Aku erotetaan poliisin virasta, ja hän sanoi: Erottakaa tämä epatto. Ensin ajattelin, että epatto on samantapainen haukkumasana kuin esim. ketale. Se on kuitenkin itämurretta ja tarkoittaa vastaanpanijaa. Tämä epatto-sanaa käyttänyt hahmo halusi, että Aku erotetaan, koska Aku oli laittanut hänet käsirautoihin siten, että käsirautojen toinen rengas oli kiinni pysäköintimittarissa. Aku luuli, että hän yrittää tyhjentää pysäköintimittaria koska potki sitä. Hän ei uskonut hahmon selityksiä potkuille eikä sitä, että hahmo on pormestari, eikä näin varmastikaan mikään rikollinen. Hän kutsui paikalle poliisiauton ja pormestari päästettiin vapaaksi ja sitten tämä vaati, että Aku erotetaan ja niin kävikin. Mitä ajattelette tuosta epatto-sanan käytöstä tässä tilanteessa? Minusta tuntuu, että itse olisin käyttänyt esim. sanaa ketale, vaikka voi kai tuota jonkinlaiseksi vastaanpanemiseksikin kutsua. Ketale olisi kuitenkin ehkä tehokkaampi.
Epatto
12
1999
Vastaukset
Nykysuomen sanakirja:
Epatto: kunnoton, kykenemätön, kelvoton, epäkelpo, mitätön.
Ei sanaakaan vastaanpanemisesta.- pokke
Ok. Ei taida tämä sitten olla aivan luotettavimmasta päästä.
http://www.suomisanakirja.fi/epatto - Olenko minä epatto?
Epatto kuulostaa keskiaikaiselta. Ei olisi mairittelevaa kuulla työpaikalla olevansa epatto.
- Selkomieli
pokke kirjoitti:
Ok. Ei taida tämä sitten olla aivan luotettavimmasta päästä.
http://www.suomisanakirja.fi/epattoSuomisanakirja on soppa, johon on sotkettu silkkoja sepitteitä, laittomasti kopioitua (ja samalla ehkä sotkettua) alkujaan hyvää aineistoa ja kaikenlaista muuta. Tarvitsisit hyvin luotettavia lähteitä ja paljon työtä erottaaksesi kyseisestä **skasta erilleen sen osan, mikä pitää paikkansa.
- Sukua..
henkipatolle?
- hunksis
Voiko lepakko olla epatto?
- cuc
Ehkä sana tulee englanninkielisistä näppäimistöistä, missä äät ja ööt puuttuvvat. Sana on siis väärin lyhennetty sanasta
epätoivottu. - ****::::::::****
Entäpä pelkkä patto?
Esiintyy paikannimissä Ylä-Savossa.
Muistelen, että lainsuojaton olisi vanhassa suomen kielessä ollut patto.- Löytyykö
Esimerkki paikannimestä? Karttapaikka ei löydä mistään.
- ****::::::::****
Löytyykö kirjoitti:
Esimerkki paikannimestä? Karttapaikka ei löydä mistään.
"Esimerkki paikannimestä?"
Kiuruveden kunnan (kaupungin) lounaisosassa lähellä Pielaveden kunnan rajaa: Pattolampi, Pattojoki; Pattomäki, Pattosuo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496439- 322302
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.781245- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835