Helppoakin helpompaa gluteiinitonta

tumski tumpelo

Yritin opetella gluteiinitonta leivontaa, hankin kaikki sortimetit, mutta onnistuin lätsäyttämään jopa muffinsit, joiden piti olla helpoimmasta päästä. Mikä olisi vielä helpompaa? Kahvipöytään jotain makeaa siis.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkiyhjgfdsfghjklö

      Kääretorttu perunajauhoista. Siitä jatkojalostusta leivoksiksi. Tai peruskakkupohja perunajauhoista ja siitä muffineita, marjoja tms. sekaan. Marenkileivonnaisia, juustokakkuja gluteenittomista kekseista tehtyyn pohjaan... Gluteenittomissa ohjeissa on paljon toimimattomia joukossa, ei auta muu kuin kokeilla.

    • rsii

      Suolaisena käy helpoiten riisikakut jollakin tahnalla päällystettynä. Riisikakkuja saa jokaisesta marketista.

      Kaakaojauhe on hyvä kakkupohjiin, samoin suklaa, koska sillä saa täyteläisemmän rakenteen, mikä on ongelma yleensä gluteenittomissa.

      Gluteenittomasta kaurasta saa tehtyä monenlaista, esimerkiksi kauralastuja tai piirakkapohjaa kun käyttää mantelijauhoja ja maissitärkkelystä kaurajauhon lisäksi. Taikinaan tietysti muut tykötarpeet., margariinia, leivinjauhetta ja sokeria, plus mausteeksi vaikkapa sitruunankuorta. Samasta taikinapohjasta voi tehdä pursotinpikkuleipiä lisäämällä taikinaan munankeltuaista.

      Kaurajauhoja voi jauhaa kaurahiutaleista, itse olen käyttänyt pientä kahvimyllyä, mutta tehosekoitinkin taitaa toimia siinä. Tavalliset kaurahiutaleet eivät siis ole gluteenittomia, vaan sitä myydään erikseen gluteenittomana, ainakin hiutaleina, mutta siihen en osaa sanoa, käykö se silti kaikille.

    • Pähkinät on nannaaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1708
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1638
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1390
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1134
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      276
      1091
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      948
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe