Presta venttiilin pumppaus?

Ei vaan tunnu onnistuvan sitten millään, hieman saan ilmaa sisälle, mutta sitten alkaa tulemaan pumpun kautta ulos kun pumpun vetää "taka-asentoon" . Tässä on nyt ilmiselvästi jokin niksi, mutta mikä?
93809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

venttiilin kierteellinen pää on avattava enne kuin venttiili päästää ilmaa lävitseen. avasitko venttiilin pään?

Äänestä
  • tarkennan että sitä ei tarvitse kauhean paljon avata.

    Äänestä

Juu, avasin, enkä saanut sitä enää takaisin kiinni mitenkään, Ensimmäinen kerta kun tuollaisen kanssa olen tekemisissä.

Äänestä
  • Siihen nupin vääntämiseen (kuten sen koostakin voi jo päätellä) ei ole tarkoitus käyttää mitään suurta voimaa. Kevyt ruuvaus auki ja sama kevyt ruuvaus kiinni.
    Olet voinut saada sen venttiilin "sielun" rikki kovakouraisella käsittelyllä ja siksi ei toimi. Normaalisti tuossa venttiilissä ei ole mitään ihmeellistä jos vain on siihen sopiva pumppu. Siis: nuppi auki -> pumppaus -> nuppi kiinni.

    Äänestä

  • Pomppukeppi kirjoitti:

    Siihen nupin vääntämiseen (kuten sen koostakin voi jo päätellä) ei ole tarkoitus käyttää mitään suurta voimaa. Kevyt ruuvaus auki ja sama kevyt ruuvaus kiinni.
    Olet voinut saada sen venttiilin "sielun" rikki kovakouraisella käsittelyllä ja siksi ei toimi. Normaalisti tuossa venttiilissä ei ole mitään ihmeellistä jos vain on siihen sopiva pumppu. Siis: nuppi auki -> pumppaus -> nuppi kiinni.

    Joissain pumpuissa saattaa käydä niin, että venttiilin saa painetuksi liian syvälle pumppuun. Sen jälkeen pumppu painaa venttiiliä koko ajan auki, ja oire on juuri tuo. Ilma tuntuu tulevan renkaasta pumpun suuntaan eikä päinvastoin kuten pitäisi.

    Eli nuppi auki -> pumppu venttiiliin vain sen verran että se on tiivis -> pumppaus -> pumppu irti venttiilistä särkemättä sulkunuppia -> nuppi kiinni.

    Äänestä

Toivottavasti en ole liian kovakourainen ollut, Täytyy käydä varmaan pyöräliikkeessä näyttämässä ja kysymässä. Tiedänpähän olla varovaisempi ensi kerralla.

Äänestä
  • Kokeile painaa sormella venttiilin päästä että sieltä tulee ilmaa, silloin voi alkaa pumppaamaan.

    Äänestä



Kommentoi aloitusta


baffled kirjoitti:

Ei vaan tunnu onnistuvan sitten millään, hieman saan ilmaa sisälle, mutta sitten alkaa tulemaan pumpun kautta ulos kun pumpun vetää "taka-asentoon" . Tässä on nyt ilmiselvästi jokin niksi, mutta mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu