Ei vaan tunnu onnistuvan sitten millään, hieman saan ilmaa sisälle, mutta sitten alkaa tulemaan pumpun kautta ulos kun pumpun vetää "taka-asentoon" . Tässä on nyt ilmiselvästi jokin niksi, mutta mikä?
Presta venttiilin pumppaus?
baffled
93809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
venttiilin kierteellinen pää on avattava enne kuin venttiili päästää ilmaa lävitseen. avasitko venttiilin pään?
tarkennan että sitä ei tarvitse kauhean paljon avata.
Juu, avasin, enkä saanut sitä enää takaisin kiinni mitenkään, Ensimmäinen kerta kun tuollaisen kanssa olen tekemisissä.
Siihen nupin vääntämiseen (kuten sen koostakin voi jo päätellä) ei ole tarkoitus käyttää mitään suurta voimaa. Kevyt ruuvaus auki ja sama kevyt ruuvaus kiinni.
Olet voinut saada sen venttiilin "sielun" rikki kovakouraisella käsittelyllä ja siksi ei toimi. Normaalisti tuossa venttiilissä ei ole mitään ihmeellistä jos vain on siihen sopiva pumppu. Siis: nuppi auki -> pumppaus -> nuppi kiinni.
Joissain pumpuissa saattaa käydä niin, että venttiilin saa painetuksi liian syvälle pumppuun. Sen jälkeen pumppu painaa venttiiliä koko ajan auki, ja oire on juuri tuo. Ilma tuntuu tulevan renkaasta pumpun suuntaan eikä päinvastoin kuten pitäisi.
Eli nuppi auki -> pumppu venttiiliin vain sen verran että se on tiivis -> pumppaus -> pumppu irti venttiilistä särkemättä sulkunuppia -> nuppi kiinni.
Toivottavasti en ole liian kovakourainen ollut, Täytyy käydä varmaan pyöräliikkeessä näyttämässä ja kysymässä. Tiedänpähän olla varovaisempi ensi kerralla.
Kokeile painaa sormella venttiilin päästä että sieltä tulee ilmaa, silloin voi alkaa pumppaamaan.
http://www.hi5bikes.fi/~Yxznx0000001/?Y999=PIF&Y104=SKS-10070 prestaan saa ilmaa kunnon pumpulla, osta hyvä pumppu ja ongelmat katoaa.
8 baria ei riitä mitä tuo pumppu lupaa. 10 voi vetää kisaa varten. Jotkut renkaat kestää myös 12 baria.