Minua on ihmetyttänyt, kun eräässä piirretyssä kilpailtiin kymmenottelussa, ja siinä sanottiin, että kymmenottelun pisteet lasketaan jokaisen keskiarvosta. Ja yksi kilpailija juoksi 100 metrin juoksussa niin lujaa, että kaikki kilpailijat saivat hyvät pisteet. Siis nyt en oikein ymmärrä. Lasketaanko kymmenottelussa pisteet noin ja miten se siis käytännössä tapahtuu? Kiitos jo etukäteen, jos joku viitsii neuvoa.
Kymmenottelun pistelasku
7
5603
Vastaukset
- western
Pisteet katsotaan pistetaulukosta, ei muiden tulokset vaikuta sun.pisteisiin.
- vielä 9 jäljellä
Tuolla voit testata pisteitä.
100m: syötä esim 10.00 (huom! desimaalierottimena käytä aina pistettä) -> ja tulos on 1096 pistettä.
http://www.apulanta.fi/matti/yu/decathlon_fi.html - hekke
Sanon nyt vielä, että tuo piirretty on Tenavat-jakso nimeltään You're the greatest, Charlie Brown. Löytyy Youtubesta.
- straight shooter
Ne jotka eivät saa huipputuloksia aikaan, alkavat laskeskelemaan tulosurheilussa pisteitä, voimanostossa kevyet ja heikot laskevat wilksinpisteitä ja väittävät olevansa pisteidensä perusteella isoja ja vahvoja urheilijoita parempia. Yleisurheilussa on tällaiselle selittelijäporukalle kehitetty ajanviettoharrastus nimeltä ottelu. Saavatpahan hikisinä halailla saman sukupuolen edustajien kesken. Trendikästä.
- dekathlon
Shooter, asiahan on ainakin 10-ottelun suhteen juuri päinvastoin. Vertaaminen voimanoston pisteisiin osoittaa, että et tiedä yhtään, mistä kirjoitat.
- Anonyymi
Minua ihmetyttää se, kun joku täällä esittää asiallisen kysymyksen, niin osa vastauksista on trolleilua. Miten joku viitsii haaskata aikaansa trolleiluun, tylsä ja köyhä elämä, tai sitten on vaan tyhmä ja haluaa saada äänensä kuuluville edes jossain.
- Anonyymi
Mutta jos siinä piirretyn ottelussa pisteet noin lasketaan, niin sitten ne lasketaan niin ja se olkoot oikea tapa siinä pelissä. Oikeissa moniotteluissa niin ei toimita, pisteet ovat ainoastaan jokaisen omasta suorituksesta riippuvaisia ja kuten yllä joku jo totesikin, laskentaa varten on taulukot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit335224Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984506Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483809KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1332948Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112490Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182018Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459