Meillä on ylimääräinen huone Munchenissä (20 min julkisilla keskustaan) ja seuraavan kolmen vuoden aikana ottaisimme hyvin mielellämme sinne ajoittain asumaan jonkun, joka vastamaksuksi pedistä ja ruuista tekee hommia meille. Lastenhoito ja tiskaus on lähes ohittomattomasti kyseeseen tulevia töitä, mutta myös nettisivujen teko, asioiden myyminen netissä, puutarhanhoito... No mitä ikinä tuleekaan vastaan ja mihin on kiinnostusta. Ollaan joustavia (esim viikonloppuhommia ei ole), mutta vaaditaan normaalia siisteystasoa, omista asioista huolehtimista ja sopimuksista kiinni pitämistä.
Olemme suomalais-saksalainen perhe, meillä on yksi pieni lapsi.
Voimme majoittaa yhden aikuisen kerrallaan, mutta lasten kohdalla ei teoriassa ole rajoitusta. Ideaali meille olisi yksittäinen aikuinen ja yksi lapsi. Vähintään kuukausi, enintään kolme. Ikä, sukupuoli, ynnä muu ynnä muu eivät ole oleellisia.
Tarkoitus on, että tulija pääsee mukaan elämäämme, harrastuksiin ja elämää jaetaan puolin ja toisin. Autamme tietysti kaikissa käytännön järjestelyissä.
Kielivaatimus suomi meillä puhutaan sen lisäksi saksaa ja englantia.
Tällä hetkellä etsime jotakuta, joka voisi aloittaa lokakuun alun paikkeilla ja lopettaisi jouluksi. Myöhempiäkin aikoja voi jo kysellä.
Ota yhteyttä sähköpostiin [email protected] ja kerromme lisää.
Kahden kuukauden työlomalle Saksaan
5
215
Vastaukset
- pääsynen
olen laittanut teille sähköpostia siitä,että paikka kiinostaa kovasti
osoite on: [email protected] - Munchen
Heipähei taas kaikki Saksassa asumisesta kiinnostuneet.
Nyt olisi taas paikka avoinna, vaikka heti mutta viimeistään maaliskuun lopusta alkaen. - tosiMiekkonen
Eikö toi ole kusetusta työllistää ihmisiä ruokapalkalla ?? Itse asutte Saksassa ja paljonko on omat työtulonne ? Kummallakin varmasti yli 40K€ vuodessa, eikä totta ?
Sitten ette itse jaksa siivota kotianne ja ruokapalkalla otatte jonkun sinne hoitamana kotianne. Hävetkää !
Aina näit kusettajai löytää. Suomessakin eräs läkäriperhe otti 25-vuotiaan naapuritytön hoitamaan lapsia TONNIN BRUTTOPALKALLA !. Kahuivat Hannaa niin ihanaksi (halvaksi), sillä kyllähän nettilaskurilla voi laskea mitä kunnallinen päivähoito maksaisi lääkärin 100 000€ vuosipalkalla. Röyhkeitä ovat ja vähättelivät omaa varallisuuttaan koska oli kuulema iso laina taloon.... v.tun pummit !
Ootteko te alkuperäiset samoilal linjoilla ? Ai jaa, ette maksa tonniakaan ?? AI että ihan viikonloput vapaat....onpas houkutteleva paikka - AloittajaMUC
http://www.hel.fi/www/Helsinki/fi/paivahoito-ja-koulutus/paivahoito/paivahoitomaksut/maksuarviolaskuri/ Voit laskea, millaiset pöivähoitomaksut tulee tälle naapurillesi. Ei ihan tule tonnia, vaikka miten laskisi, ja hyvähän se on, että eivät vie hoitopaikkaa vaan työllistävät nuoren ihmisen.
Omista tuloistamme en aio kertoa sen enempää, koska kysymyshän ei ole lainkaan siitä. Mikäli sinua ei tarjoamamme paikka kiinnosta, voit jättää hakemuksen laittamatta. Et varmasti ole ymmärtänyt, minkä arvoinen petipaikka Münchenissä on, mielestäni sen todistaa se tunku, joka meille toistaiseksi on ollut.
Mikäli joku on kiinnostunut, otamme jälleen hakemuksia vastaan joulun jälkeen alkavalle jaksolle. - Ulkomaille
Hei!Olen kiinnostunut tarjoamastasi paikasta,en saanut sähköpostia perille antamaasi osoitteeseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083