Nopeaa evoluutiota
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/evoluution puuttuva lenkki loytyi outo kala hengittaa ja kipittaa evilla/a1007474?service=mobile&fullsite=true
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/evoluution puuttuva lenkki loytyi outo kala hengittaa ja kipittaa evilla/a1007474?service=mobile&fullsite=true
Vastaukset 4
Vanhimmat
No eipä tuo mikään puuttuva lenkki ole, vaan eräänlainen havaintoesitys siitä, miten eläinlajin siirtyminen merieläimestä maaeläimeksi periaatteessa on voinut tapahtua. Mielenkiintoinen silti, liejuryömijän ollessa eräs toinen kalalaji, joka saattaa aikanaan muuttaa kokonaan maalle.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mudskipper
Aika näyttää.
Meinaat että sitä ei syödä. Kyllä sillä on tarkkaan MIETITTY oma paikka milloin ryömiä ja milloin liejua.
Vesinokkaeläin, jossa on kaikkia eläimiä on yksi todiste Luojasta ja sen hienosta huumorista, tekee meinaan sen fysiologia tiedeihmisista aika pellejä teorioineen.
Ihanko totta?
Australian omintakeinen eläimistö viittaa vahvasti juurikin evoluutioon. Eristyksissä olevalla pienellä mantereella kehittyi sille tyypillinen kotoperäinen eläimistö, aivan kuin evoluutioteoria ennustaakin.
Tuskin tuo ammattibiologeille mitään mullistavan uutta on.