Kertokaas viisaat löytyykö Suomesta sellaista yhteisöä tai mieluummin järjestöä joka ei olisi Mensan tapainen älykkäiden nopeiden välkkyjen kerho, vaan sellainen jossa olisi keskustelua, kuuntelua, älyllistä oivallisuutta ja pyrkimystä syvällisiin asioiden ymmärtämiseen?
Tuli aikoinaan jo testattua Mensan testi kaverin kanssa ja vaikka tulos olikin 155 niin tuli testistä mieleen heti kilpailu joka EI mittaa oikealla tavalla ihmisen elämänviisautta ja syvällisyyttä ja syvyyttä.
Kun on olemassa joku Sadanpäänkomitea ja nämä muut kerhot jonne ihan tavallisella tyypillä ei asiaa ole, niin tämän takia kyselen löytyiskö esim täältä netistä jo vastaavaa kanavaa tai yhdistystä tai järjestöä tai keskustelupalstaa taikka ihan vaikka paikka jossa voisi tutustua tällaisiin ihmisiin ja miksei sitten vaikka ihan sopivaa elämänkumppania/susiparia etsiessä.
Lueskelin kirjaa Erityisherkistä persoonista ja Suomeenkin on nyt vähän aikaa sitten perustettu Erityisherkät ry. tai jokin vastaava yhdistys jossa näen myös hyvin paljon samanlaisuutta siihen mitä toivon ja haen, löytyisikö?
Alla esimerkki "älykkyydestä" joka ei kuitenkaan ole viisautta taikka älykkyyttä, älykkyyteenhän kuuluu myös hitaus oikeissa paikoissa, ikävien ja pahojen asioiden unohtaminen, taikka hyödyttömien asioiden unohtaminen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Savant
Mitä hyötyä on kerätä muistiin tietoa jonka kuitenkin saa netistä, Wikipediasta, taskulaskimella?
Mutta aloitus siis et löytyiskö jo valmiiksi kyseistä järjestöä tai kommuunia tai yhteisöä ja kaippa sen pitäis olla paremminkin netissä toimiva etupäässä? Vai?
Syvempää viisautta ja ymmärrystä etsimässä
- leonardo -
0
92
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343148
- 971654
- 1361545
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa421385- 911260
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo261139- 561045
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil231989Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270971Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall125970