ruoka ällöttää

apua tarvitseva

minulla oli viimeksi kaksiviikkoa sitten kolmenpäivän putki ettei minulla haluttanut syödä yksinkertaisesti mitään vaikka olisikin nälkä. ruoka ällötti kaikin puolin minua. väkisin silti piti yrittää syödä edes jotakin ja sekin oli hirmu vaikeaa. no kolmen päivän jälkeen ruoka halu tasaantui ja ruoka ei enää ällöttänyt.
Nyt kumminkin kahden viikon jälkeen minulla on ollut taas tällainen olo. väkisin pitää syödä päivän aikana jotain ja ruoka kaupassa käynti on helvettiä sillä eihän sieltä mitään voi ostaa kun kaikki on yhtä ällötystä.
olen kaksiviikkoa sitten tehnyt raskaustestin ja se näytti että en ole raskaana... nyt kumminkin taas epäilyt heräsi raskautta kohden mutta tänään kumminkin alkoivat kuukautiset. joten pelko raskaudesta on luultavasti turhaa?

onko kellään ollut samankaltaisia ongelmia? ja mikähän minulla voisi olla näiden oireiden perusteella?

13

6811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ole raskaana

      Ruokahaluttomuutta täälläkin. Ei vaan tee mieli.

      • Rikasruokainen

        Loistava havainto!

        Ehkä ne elimistösi loiseläimet vievät osan ruokahalustasi. Ks vaikka:

        https://tieku.fi/luonto/loiset-7-sinussa-asuvaa-loista

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00562

        Siihen vielä lisätieto että jopa puolet maapallon eliöistä on tavalla tai toisella loisena ja onhan jo syöminen lähes aina osittain muiden eliöiden loismaista hyväksikäyttöä. Pelkästään pelkän elottoman ja ei-eliöperäisen aineen syöminen on ilmeisesti lähes harvinaista.

        Olisipa kivaa syödä täysin synteettistä loiseliötöntä ruokaa. Nimittäin monen ruuan maun osatekijänä on oleellisesti ruoka-aineen mukana kulkevien loiseliöiden tuottamat maku-aromit.
        Esimerkiksi etelästä tuoduissa hedelmissä, marjoissa ja vihanneksissa on tarkemmassa tarkastelussa usein jäämiä hyönteisistä, niiden munista tai nakerretuista rei'istä, jopa hyönteisten jäänteitä yms. Hyvin ne silti tiensä löytävät ihmistenkin ruokavalioon.

        Miltä mahtaisi esimerkiksi maistua täysin puhdastiloissa valmistetut loiseliöttömät herkut?
        Olisiko vaikkapa taatelien rikas maku yhä tallella?

        No, kyllähän vauvoillekin muhennetaan ne banaanit kaikkine loisineen ruuaksi, eikä siitä useinkaan seuraa mitään kummempaa.

        Ruokahaluttomuushan ei riipu sen kummemmin ajankohdasta eli siitä onko vuosi 2014, 2018 vai 2158. Ruuan laatu sen sijaan saattaa riippua.

        Ihminenhän on biokemiallisesti vain sitä, mitä syömästään ruuasta ruuansulatuksen kautta on imeytynyt elimistöön. Ja tietysti muilla tavoin elimistöön kulkeutunutta alivuokralaista yms.


    • väinö orvokki

      Aika yksinkertasta: mielisairaus. Niin ja apua tottakai pitää pyytää netistä. Elä vaan missään nimessä mee minnekkään lääkärille.

      • apua tarvitseva

        Ettei sulla itellä vain olis mielisairaus?
        Niin täällähän ei varmasti kukaan muu kysy neuvvoa kuin minä.
        En minäkään nyt niin idiootti ole että tyydyn netin ihmeellisiin diagnooseihin elikkäs lääkärille on kyllä varattu aika. En kumminkaan ajatellut kysyä täältä apua sen takia että kun täältä saan vastauksia että alan epäillä itselläni samaa enkä mene lääkäriin... mutta olisi ihan kiva saada tietää esimerkiksi mahdollisia sairauksia mitä nämä oireet voivat enteillä.


      • väinö orvokki
        apua tarvitseva kirjoitti:

        Ettei sulla itellä vain olis mielisairaus?
        Niin täällähän ei varmasti kukaan muu kysy neuvvoa kuin minä.
        En minäkään nyt niin idiootti ole että tyydyn netin ihmeellisiin diagnooseihin elikkäs lääkärille on kyllä varattu aika. En kumminkaan ajatellut kysyä täältä apua sen takia että kun täältä saan vastauksia että alan epäillä itselläni samaa enkä mene lääkäriin... mutta olisi ihan kiva saada tietää esimerkiksi mahdollisia sairauksia mitä nämä oireet voivat enteillä.

        Saattaa ollakkin mutta en siihen pyydä diagnoosia ruokapalstalla. Psyyken puolellahan sulla on tuo joka tapauksessa.
        Mikään elimellinen sairaus ohimenevää pskatutia lukuun ottamatta ei aihauta ruokahaluttomuutta.


    • oululainen

      Ruoka ällöttää minua usein silloin jos olen syönyt pitempään huonosti, esim. eineksiä ja sokerisia ja rasvaisia herkkuja. Puhtaan ruoan syöminen rauhoittaa vatsaa ja ruoka alkaa taas maistua. Olen huomannu myös että epäsäännöllinen ruokailurytmi aiheuttaa yököttävää oloa.

    • gsgsg

      Ei tarvitse syödä. Monen ruoan saa soseutettua nestemäiseen, juotavaan muotoon. Tehosekoittimella. Esimerkiksi useimmat vihannekset ja hedelmät. Niistä tulee lisäksi erittäin hyvänmakuisia, tehdessä voi kokeilla eri sekoituksia ja mmaistella, mitkä ovat hyviä. Perunamuusinkin saa niin löysäksi, että sen voi juoda, samoin esim jauhelihakastikkeen. Lisäksi kokeile palautusjuomaa, se menee alas juomalla ja täyttää vatsan ihan hyvin. Kilon pussi sports recovery -jauhetta Lifestä, sekoitetaan sheikkerissä veteen. Siinä on kuitenkin käyttörajoitus, tietty maksimimäärä päivässä, mutta jos muuten lähinnä juo soseutettuja vihannes- ja hedelmäjuomia, palautusjuomassa oleva lisäproteiini on tarpeen. Proteiinia on kyllä monissa vihanneksissakin, kuten pinaatissa. Eli: välttämättä ei tarvitse syödä, vaan ravinnon voi juoda. Mutta ravintoarvojen kanssa kannattaa silloin olla tarkkana.

      • inhokki

        Ihana, et joku ajattelee just niin kun oon ajatellut. Sama ravintoarvo kuitenkin ja voi niellä!,


    • variatio delectat

      Jos oot syöny liikaa eikä sen takia o nälkä. Mullakin on joskus käyny niin että oon syöny tosi paljon eikä sen takia o vähään aikaan nälkä. Välillä syön tosi paljon välillä tosi vähän välillä vähän enemmän välillä vähän vähemmän, se on vähän niinku se 5 2juttu.

    • inhokki

      Oon 62v mummo. Aivan tutut tunteet. Itkettää jo kaupassa, kun siellä ei ole mitään mitä voisin syödä. Viili menee hyvin. Näläntunne on nautintoa, mutta lopulta on pakko syödä jotain. Muuten pökrää.

      • lipla

        Mulla sama juttu! Nainen 62v. Viili o nainoa jota haluan syödä.


    • MistäOnKyse

      Siis mulla on ihan samanlaista, en oo viittiny kertoo kellekään ja nytkin tekis mieli oksentaa. Syönkö liikaa? Mun mielestä mä oon ihan järkyttävän läski kaikkiin muihin verrattuna(oon 44 kg)ja en tiedä yhtään että onko mulla se joku BED tai sit kuvittelenko/onko tää ohi menevää.

    • simppelii

      Jos ruoka ällöttää niin kyseessä taitaa olla eines-fobia eli tee ruokaa itse hyvistä raaka-aineista ja ruokaa tehdessäsi aromien tunkiessa nenään et enää voi tuntea pahoinvointia ruoasta vaan ne aromit saavat sinut haluamaan kokeilemaan jotain uutta.

      Nauti itsetehdystä ruoasta ja unohda einekset, sillä ne saa minutkin voimaan pahoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      170
      2496
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2214
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      499
      1683
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1428
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      20
      1297
    6. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1229
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1106
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1085
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1055
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      9
      992
    Aihe