Lentopallon syötöt

etsilleen

Olen jo pitkään ihmetellyt, että miksi lentopallossa syöttöjen on tapahduttava niin vaikeassa asennossa - puolet jää verkkoon tai leijailee pitkäksi - eli mikä hyöty tässä muka on.

Loput syötöistä on pääosin lepsuja ja pehmeitä, mitkä vastustajan helppo nostaa peliin ja ansaita piste.

En itse koskaan ole ollut lentopallo-fani, mutta muistan kun keskikoulun liikuntatunnilla iskin erävoittoon tarvittavat pisteet aivan yksinäni ennalta harjoittelematta vain käyttäen älyä ja hitonmoisia kierteitä palloissa - vaihtelin siis voimaa ja kierteitä tarkkaan sijoitukseen ja vastaanottajat olivat ihmeissään. Minut otettiin pois kentältä, koska muidenkin tuli pelata.

Jotenkin vain ihmetyttää, että miksi älykkäät ihmiset tekevät simppelin homman niin vaikeaksi?

4

1902

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zombie3

      Aivan liikaa lahjapisteitä vastustajille omista syöttövirheistä! Sitä paitsi ns. ässiä
      tulee hyvin harvoin, kyllä ne kovatkin syötöt vastustaja nostaa! Mielestäni tältä osin käytetty väärää taktiikkaa, joka lisäksi "syö miestä"!

    • volliibool

      Kyllä ne "älykkäät" ihmiset tekevät typeriä asioita muissakin lajeissa kuten esim. F1:ssä - miljardien bisnes on vain pakko ajaa alas idioottimaisilla säännöillä ja tiettyjen tahojen suosimisella.

      Vanhaa kansanviisautta mukaillen - eivät näe metsää puilta edes silloin kun pää on tullut vetävän käteen.

      Lentopallossa syöttövuoro tarkoittaa käytännössä pisteen menetystä vastustajalle vaikka yleensä se ajatellaan "hyökkäykseksi".

      Kun nämä perkeleet ymmärtäisivät, että voimaa hyvin harvoin tarvitaan - enemmän älyä.

    • hyvä pointti. mä vetelin kerran, kun syöttämään pääsin, koko erän niin samaan ruutuun, yhdelle tommylle, joka mua kiusas, mut oli tumpelo urheilussa. silloin vedin saman tum pelon ruutuun, voitettiin erä 15-0.

    • lentisjumala

      Jos näin ihan pikaisesti valaisen, syötön merkitys on nykylentopallossa valtava. Aloitussyöttö on kuin ensimmäinen hyökkäys. Kierresyötössä, "hypärissä", pallo lähtee pelimiesten lapasesta noin 100km/h, jolloin noin 15m päässä olevalla vastaanottolinjalla on noin puoli sekuntia aikaa laittaa kädet pallon alle. Tämän lisäksi syötössä on helvetillinen yläkierre (pelimiesten syötössä usein ylä-sivu-kierre), jolloin pallo on todellakin vaikea nostaa passarille mukiin alle 10 neliön tarkkuudella. Leijasyötön tarkoitus ei ole suoraan rikkoa vastustajan vastaanottoa, vaan ennemminkin taktisesti ohjata vastustajan hyökkäyspeliä haluttuun suuntaan.
      Jos aloitus lähtee syöttäjän kädestä vajaasta kolmen ja puolen metrin korkeudesta verkon korkeuden ollessa 243cm ja kentän ollessa 9m leveä ja 18m pitkä, voi kuka tahansa peruskoulun matematiikan tunneilla viihtynyt laskea syötön lähtökulman. Ei, laskuissa ei tarvitse ottaa huomioon maan putoamiskiihtyvyyttä. Vastauksesta näkee, kuinka pienistä asioista lentopallo on kiinni. Juuri näiden pienten asioiden ansiosta se onkin niin hieno laji.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2351
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1212
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      973
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      627
      927
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      798
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe