Luin jostain, että vain n. 5% päivän energiatarpeesta olisi hyvä saada sokereista. Jos kulutus on 2000 kcal, tämä tarkoittaa että n. 100 kcal sokereista, eli n. 25g sokeria vuorokaudessa.
Mutta miten tähän tavoitteeseen pystyy? Katsoin jääkaappiin ja siellä esim. 200g rahkassa on 20g sokeria, litrassa maitoa on 50g sokeria (laktoosia?), 4 palaa ruisleipää sisältää 25g sokeria!
Tässähän paukkuu sokerirajat varmaan kymmenkertaisesti. Missä ruoissa EI ole sokeria?
Sokerin saanti päivässä?
1
325
Vastaukset 1
- etsilleen
Oikeastaan vain lihassa (noin 0,1 prossaa), kalassa ja joissain kasviksissa (kurkku,salaatit, raparperi jne..) ei ole paljon sokereita - muut kasvikset, hedelmät ja marjat sisältävät hyvinkin paljon sokereita.
Kasviksen karvaus tai happamuus ei paljon kerro sen sisältämästä sokerista - esim. puolukka, pihlajanmarja, karpalo, tyrni sitruuna jne.. sisältävät runsaasti sokereita - tosin lähinnä fruktoosia, jonka maksa sitten taas muuttaa glukoosiksi eli siihen samaan ruokosokeriin, joka on liiallisesti nautittuna on haitaksi maksalle.
Juurikkaissa on paljon sokereita, minkä takia porkkana maistuu makealle ja sokerijuurikkaasta tehdään sokeria.
% prosentin tavoite on mahdoton sekaruoka-valiolla - vain karppaus voisi auttaa asiaa - maltillisesti toteutettuna, sillä elimistö tarvitsee silti myös sokereita ja kaikkia hyviä aineksia kasveista toimiakseen kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.115949Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo116857En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209694- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus54586- 38568