Kaikki ookoo?

.-.-.-.

Olen muuten ollut kasvissyöjä muutaman kuukauden paitsi kalaa ja kananmunia syön. Onko riskiä joillekin puutostiloille?

7

247

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Mitens maitotuotteet?

      • .-.-.-.

        niitäkin


      • ...
        .-.-.-. kirjoitti:

        niitäkin

        En usko että kärsisit puutostiloja, koska kalasta, kananmunista ja maitotuotteista monipuolisten kasvistuotteiden lisänä tulet saamaan mielestäni kaiken mitä tarvitset.

        Itse käytän runsaasti maitotuotteita ja syön enimmäkseen kalaa monella aterialla viikossa, enkä ole koskaan kärsinyt raudanpuutteesta. Päin vastoin hemoglobiinini on turhankin korkea.

        Ruokavalion sopivuus on hyvin yksilöllinen juttu. Siksi en mene antamaan mitään ohjeiita. Se mikä sopii yhdelle on haitallinen toiselle. Jos mahdollista käy myöhemmin lääkärissä, joka antaa sinulle lähetteen laboratoriotutkimuksiin. Toisaalta oma keho kyllä kertoo, millainen vointi on.

        Jos tunnet itsesi pirteäksi, elinvoimaiseksi ja kestät rasitusta, syöt kuten juuri sinun kehosi tarvitseekin.


    • pohnis1

      Tuosta on hieman vaikea rakentaa riskejä puutostiloista, kun ei tiedä, että mitä syöt, kuinka usein jne.

    • Mikään noin laveasti määritelty ruokavalio ei ole riski tai pelastus puutostaudeilta. Ruokapäiväkirjaa kehiin!

      Yksi mikä tulee mieleen, on että jos syöt hyvin runsaasti maitotuotteita mutta et punaista lihaa tai rautarikkaita kasveja (esim. Täysjyvävilja, linssit...), kannattaa tarkkailla rauta-arvoja. Kala ei nimittäin ole kovin rautapitoista. Ylipäätään täydellä kasvissyönnilläkin saa äärimmäisen helposti kaikki muut ravintoaineet kasaan, paitsi B12-vitamiinin, ja D-vitamiinia olisi kaikkien suomalaisten hyvä popsia.

      • Painontarkkailija...

        Suomalaiset marjat ovat hyviä ja niitä voidaan syödä sellaisenaan. Mustikat, vadelmat, puolukat ja niitä saa ilmaiseksi metsistä. Saaristoista löytyy vadelmia ja jos itse kasvattaa mansikoita, niin jopa saat vitamiineja ym.
        Rautaa saa nokkosista ja pinaatista. Verilätyt ovat oiva raudanlähde. Kala on hyvä D-vitamiinin lähde. Kalassa on myös B-ryhmän vitamiineja sekä pieniä määriä A- ja E-vitamiinia. Kalassa on siis paljon hyviä ominaisuuksia, joiden vuoksi kala kuuluu monipuoliseen ruokavalioon.
        Kasvikset ja maito verenpaineen alentajina.
        Hedelmistä voi valmistaa pirtelöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe