Levylihapiirakka

Heippa.

Levylihapiirakan ohjetta kaipailisin, kun semmoista pitäisi nyt saada uunista ulos.

Jospa joku voisi auttaa, niin olisin kiitollinen mies.
85884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

4 dl maitoa
2 dl vehnäjauhoja
2 kananmunaa

Sekoita keskenään. Keitä riisi melkein kypsäksi ja lisää joukkoon. Paista ja mausta jauheliha hyvin. Muista laittaa sipuli joukkoon. Sekoita jauheliha taikinaan. Kaada vuokaan. Uuniin 200 asteeseen noin 25-35 minuuttia.

Voin sanoa että tulee todella hyvää!!!

Äänestä
  • osasipas olla edellinen ohje sekava, lisää riisit ja jauheliha??? kuinka paljon ja maitoonko? kattilaanko seos levitetään vai uunipannulle vaiko lehtitaikinalevyn päälle?

    Äänestä

  • kotikokki kirjoitti:

    osasipas olla edellinen ohje sekava, lisää riisit ja jauheliha??? kuinka paljon ja maitoonko? kattilaanko seos levitetään vai uunipannulle vaiko lehtitaikinalevyn päälle?

    Lueppa ajan kans uudelleen.

    Äänestä

Tässäpä sinule tosi herkullinen lihapiirakan ohje.

pohja:

0,5 kg rahkaa
0,5 kg voita
0,5 kg vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta

täyte:
jauhelihaa
sipulia
paprikajauhetta
jauhelihamaustetta
aromisuolaa
puuroriisiä

Sekoita rahka, voi, vehnäjauhot ja leivinjauhe. Keitä riisit lihaliemessä. Ruskista jauheliha ja mausta, sekoita valutetut riisit joukkoon.
Levitä puolet taikinasta uunipellille, väliin jauhelihaseos ja päälle toinen puoli taikinasta levynä. Nipistele vähän reunoja yhteen ja pistele pinta haarukalla.
Paista 200 asteessa n. 1 tunti.

Jos jotain epäselvää, toivon että kysyt, koska itselle on jo niin monet vuodet tullut tehtyä, että ei varmasti huomaa kaikkea tarpeellista.
Toi jauhelihan ja riisin määrä riippuu ihan itsestä, haluaako ohuempaa vai tuhdimpaa, mutta on se kyllä niin hyvää.
Makoisia piirakkahetkiä!

Äänestä
  • Olen tehnyt samalla ohjeella itsekin usein tuota lihapiirakkaa, mutta täytteestäni tulee turhan löysä, ts. se ei oikein meinaa pysyä piirakan sisällä. Oletteko käyttäneet jotain sitä täytettä sitomassa? Mitäköhän siihen voisi kokeilla?

    Äänestä

  • -jekku- kirjoitti:

    Olen tehnyt samalla ohjeella itsekin usein tuota lihapiirakkaa, mutta täytteestäni tulee turhan löysä, ts. se ei oikein meinaa pysyä piirakan sisällä. Oletteko käyttäneet jotain sitä täytettä sitomassa? Mitäköhän siihen voisi kokeilla?

    joukkoon raaka kanamuna.

    Äänestä

  • olipas todella rasvaista eikä muutenkaan hyvää.
    Kyllä lehtitaikina on sentään kevyttä tän rinnalla.

    Äänestä

  • röyh... kirjoitti:

    olipas todella rasvaista eikä muutenkaan hyvää.
    Kyllä lehtitaikina on sentään kevyttä tän rinnalla.

    Minun mielestäni taas lihapiirakka kuuluu nimenomaan tehdä rahkavoitaikinalla, siitähän se "oikea" maku tulee!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nauta-Sika kirjoitti:

Heippa.

Levylihapiirakan ohjetta kaipailisin, kun semmoista pitäisi nyt saada uunista ulos.

Jospa joku voisi auttaa, niin olisin kiitollinen mies.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu