Heippa.
Levylihapiirakan ohjetta kaipailisin, kun semmoista pitäisi nyt saada uunista ulos.
Jospa joku voisi auttaa, niin olisin kiitollinen mies.
Levylihapiirakka
8
5814
Vastaukset
- tässä tulee
4 dl maitoa
2 dl vehnäjauhoja
2 kananmunaa
Sekoita keskenään. Keitä riisi melkein kypsäksi ja lisää joukkoon. Paista ja mausta jauheliha hyvin. Muista laittaa sipuli joukkoon. Sekoita jauheliha taikinaan. Kaada vuokaan. Uuniin 200 asteeseen noin 25-35 minuuttia.
Voin sanoa että tulee todella hyvää!!!- kotikokki
osasipas olla edellinen ohje sekava, lisää riisit ja jauheliha??? kuinka paljon ja maitoonko? kattilaanko seos levitetään vai uunipannulle vaiko lehtitaikinalevyn päälle?
- tollero
kotikokki kirjoitti:
osasipas olla edellinen ohje sekava, lisää riisit ja jauheliha??? kuinka paljon ja maitoonko? kattilaanko seos levitetään vai uunipannulle vaiko lehtitaikinalevyn päälle?
Lueppa ajan kans uudelleen.
- Sina
Tässäpä sinule tosi herkullinen lihapiirakan ohje.
pohja:
0,5 kg rahkaa
0,5 kg voita
0,5 kg vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
täyte:
jauhelihaa
sipulia
paprikajauhetta
jauhelihamaustetta
aromisuolaa
puuroriisiä
Sekoita rahka, voi, vehnäjauhot ja leivinjauhe. Keitä riisit lihaliemessä. Ruskista jauheliha ja mausta, sekoita valutetut riisit joukkoon.
Levitä puolet taikinasta uunipellille, väliin jauhelihaseos ja päälle toinen puoli taikinasta levynä. Nipistele vähän reunoja yhteen ja pistele pinta haarukalla.
Paista 200 asteessa n. 1 tunti.
Jos jotain epäselvää, toivon että kysyt, koska itselle on jo niin monet vuodet tullut tehtyä, että ei varmasti huomaa kaikkea tarpeellista.
Toi jauhelihan ja riisin määrä riippuu ihan itsestä, haluaako ohuempaa vai tuhdimpaa, mutta on se kyllä niin hyvää.
Makoisia piirakkahetkiä!- -jekku-
Olen tehnyt samalla ohjeella itsekin usein tuota lihapiirakkaa, mutta täytteestäni tulee turhan löysä, ts. se ei oikein meinaa pysyä piirakan sisällä. Oletteko käyttäneet jotain sitä täytettä sitomassa? Mitäköhän siihen voisi kokeilla?
- sotke
-jekku- kirjoitti:
Olen tehnyt samalla ohjeella itsekin usein tuota lihapiirakkaa, mutta täytteestäni tulee turhan löysä, ts. se ei oikein meinaa pysyä piirakan sisällä. Oletteko käyttäneet jotain sitä täytettä sitomassa? Mitäköhän siihen voisi kokeilla?
joukkoon raaka kanamuna.
- röyh...
olipas todella rasvaista eikä muutenkaan hyvää.
Kyllä lehtitaikina on sentään kevyttä tän rinnalla. - Makuasia
röyh... kirjoitti:
olipas todella rasvaista eikä muutenkaan hyvää.
Kyllä lehtitaikina on sentään kevyttä tän rinnalla.Minun mielestäni taas lihapiirakka kuuluu nimenomaan tehdä rahkavoitaikinalla, siitähän se "oikea" maku tulee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417831Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312109Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2201998- 1431596
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251158Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951024Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6697Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133670