Miksei muka sydämmeen tulisi kahta ämmää? Eihän kukaan oikeasti sano "sydämeen", paitsi jotkut suomea opiskelevat ulkomaalaiset.
Ämmä sydämmeen
15
95
Vastaukset
- Ämmmänsaarelainen
Ei Kajjjaanikaan kirjoiteta kolmella j:llä, vaikka siellä niin sanotaankin.
- kuulostaa
Minä haluaisin kirjoittaa "kuullostaa" kahdella ll:llä, mutta kun ei saa.
- Tämäkin vielä
Selvitäppä huviksesi, mitä vikaa tässäkin vastauksessa on!
- sivistyksen tonava
Otappa selvää äidinkielesi ortografiasta, vaikket olekkaan kiinnostunut normin mukaisista kirjoitus asuista.
- ortopeedikko
Aikaa myöten kaikki typerät säännöt tulevat putoamaan pois käytöstä ja kieli muuttuu sellaiseksi kuin sitä luonnollisesti puhutaan.
Paitsi ei kukaan edes sano "kuullostaa".- Kirjustelija
Koskahan esimerkiksi englannin, ruotsin, saksan jne., jne. kirjoitustavat muutetaan vastaamaan täsmälleen ääntämistä - kuten suomessakin siis pitäisi olla? Onnistuuhan se, kun otetaan käyttöön melkoinen joukko uusia kirjoitusmerkkejä foneettisista merkeistä. Meidänkin pitäisi ottaa mm. äng-äänteelle oma merkki, sillä esimerkiksi kirjoitusmuoto "kenkä" ei vastaa ääntämistä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansainvälinen_foneettinen_aakkosto
- Kuullosti pahalta
"Paitsi ei kukaan edes sano "kuullostaa"."
Kyllä minä kerran vuonna 1973 kuulin yhden savolaisen sanovan niin. Savolaiset saattavat sanoa mitä tahansa!- Savolainen kielinero
Jotkut eivät näköjään pysty unohtamaan meitä hetkeksikään, missään asiassa... Tuskln me vielä niin merkittäviä olemme. Täytyykin epäillä jotakin pakkomiellettä. Koeta sinäkin tosissasi ajatella välillä muutakin...
- jzxhvbjh
"Kuullostaa" kuulostaa ruoanlaitolta öljytyllä pannulla.
- Savolainen yleisnero
"Jotkut eivät näköjään pysty unohtamaan meitä hetkeksikään, missään asiassa... "
Tämä on totta.
Ja sitten kun ne etelän suurkaupunkien länsimurteita puhuvat tosikot ihmiset pitävät kaikkia itämurteita puhuvia savolaisina, niin meitä savolaisia syytellään lähes kaikista maassamme esiintyvistä epäkohdista, koska itämurteiden alue kattaa niin suuren osan maamme pinta-alasta. Savon murretta muistuttavaa puhetta kuulee lähes kaikkialla.- Savolainen kielinero
Voi voi, tuohan on väärä suhtautuminen. Näyttäähän siltä, että myönnät syytökset aiheellisiksi ja yrität vain laajentaa syyllisyyttä laajemmalle. Nuo mainitsemasi syytöksethän eivät tosiasiassa voi olla aitoja, sillä kaikkihan me suomalaiset olemme suunnilleen yhtä "syyllisiä".
Ei, kysymys on tosiaan jostakin pakkomielteestä tai esimerkiksi kateudesta, johon olemme useinkin huomanneet olevan todellista syytäkin. Ihmismielihän on perin monimutkainen kapistus, mutta tällä palstalla ei sitä kannata ryhtyä selvittelemään.
Mutta tämä siis on mielestäni ainoa oikea suhtautuminen, jos tuosta ylenmääräisestä huomiosta kärsii. Sille ei kerta kaikkiaan voi mitään, sillä huipullahan tunnetusti aina tuulee.
Siksei, että kielen normittajat ovat halunneet pitää kielen kirjoitusasun säännöllisenä, vaikka äänneasu on epäsäännöllinen. Minkään muun substantiivin taivutuksessa n ei vaihtele mm:n kanssa.
Eihän tässä hirveästi järkeä ole. Sääntö on sentään yksiselitteinen. Toisin on esimerkiksi ruoka-sanan taivutuksessa. Vanhan ohjeen mukaan piti kirjoittaa ääntämyksenvastaisesti "ruoan", nykyisin taas "ruuan" on myös sallittu, mutta rivien välistä voi lukea, että vanha asu on kuitenkin parempi. Tylsää.Itse kyllä niin kirjoitan kuin lausunkin sydämen, hernekeiton, konekiväärin ja ennen kaikkea piirustuksen niin kuin ne ovat.
Ihan piruuttani.- Oikeassa olet
No joo. Ensin arvioin, ettet osaa suomea, mutta sitten muistui mieleeni pohtineeni samaa asiaa. Yksinkertainen vastaus suomenkielenopettajalta oli "sydämeen ei mahdu kahta ämmää" Neuvo oli hyvä. Käytännössä puhekieli on lähentynyt ns . kirjakieltä, myös slangia. Voihan se tietysti olla, että sydämeen mahtuu parikin ämmää. Kolme taitaa olla sydämelle liikaa. Jos ketjun aloittaja on nainen, perun sanani.
- elinttasokkuilu
No voi nyt perheensuti!
Se on lihakeitto eikä mikään lihakkeitto, samoin on hernekeitto eikä mikään hernekkeitto.
Sydän, sydämen on täysin looginen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143615Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141560Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2881319Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi191206Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71881Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113822Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti9802Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties59761