Eli vieläköhän kenelläkään on olemassa niitä vanhoja ruokaohjekortteja. Taisivat olla kova juttu joskus 80-luvulla. Itse harrastan kokkailua ja ostin ihan mielenkiinnosta täyden laatikollisen kyseisiä kortteja kirpputorilta. Kortteja on ostamassani sarjassa tuhansia ja taisi olla nimeltään Mestarikokki-kerhon kortit kyseessä. Eli ihan uteliaisuudesta kysyisin että onko kellään muulla enää näitä kortteja, joissa on muuten yllättävän hyviä ohjeita.
Reseptikortit
12
3127
Vastaukset
- amatörköksa
Minulla on koko laatikko ja käytän niitä melko usein: muutama suosikkiohje on juuri tässä laatikossa, taikinoitu häränfilee ja banaanikakku muistuvat mieleen. Aina kun olen suunnittelemassa kekkereitä tapaan käydä lootan läpi, aina sieltä jotain uutta löytyy.
- tarja
täydellinen Kotikokki ruokaohjekerhon kortit...
- kokkaaja
Sain äidiltäni "perintönä" laatikollisen Mestarikokki - kortteja ja ovat vieläkin käytössä. Varsinkin kun olin juuri muuttanut omaan kotiin, käytin kortteja todella ahkerasti.
- Anonyymi
Itelläni ei niitä oo mutta perintönä tulee aikanaan
- innokas kokkaaja
...ihan hyviä ohjeita niissä on...kokeilen tämän tästä jotain ohjetta...
- titta.o
niitä meikäläiselläkin.
Annoin joskus miniälle...
Tosin miniä oppi lopulta paremmin, kun opetin häntä kantapään kautta. Äitinsä kun ei ehtinyt...
- ppu
Hei!
Etsin Rahkapiirakan ohjetta 16/45. Löytyisikö sinulta?- Anonyymi
Löytyy
- Anonyymi
Onko kenelläkään hallussa Kotikokki
Ruokaohjekerhon päärynä inkivääri kakku reseptiä ?? - Anonyymi
Olivat niin hienoja kun siskolla oli, ostin sitten itsekin kirpparilta, mutta en viitsinytkään käyttää niitä vaan annoin pois. Aika kalliiksi varmasti tullut jos kaikki ostanut, nyt myyvät parillakympillä pois. Edes kirjoja ei tule selattua kun netistä löytyy helposti ohjeita tai keksii itse. Kannattaa tietytsi säilyttää ja käyttää kenellä on.
- Anonyymi
Mulla on iso kasa kortteja
- Anonyymi
Muutaman kortin säästin ja loput annoin exälle, kun exän nyksä tarvitsi opetella ruuanlaittoa ilmeisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-257535Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986196Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1194296- 1554234
- 1631991
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.511913- 651890
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461785Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain471594- 451584