Reseptikortit

Underground

Eli vieläköhän kenelläkään on olemassa niitä vanhoja ruokaohjekortteja. Taisivat olla kova juttu joskus 80-luvulla. Itse harrastan kokkailua ja ostin ihan mielenkiinnosta täyden laatikollisen kyseisiä kortteja kirpputorilta. Kortteja on ostamassani sarjassa tuhansia ja taisi olla nimeltään Mestarikokki-kerhon kortit kyseessä. Eli ihan uteliaisuudesta kysyisin että onko kellään muulla enää näitä kortteja, joissa on muuten yllättävän hyviä ohjeita.

12

3034

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amatörköksa

      Minulla on koko laatikko ja käytän niitä melko usein: muutama suosikkiohje on juuri tässä laatikossa, taikinoitu häränfilee ja banaanikakku muistuvat mieleen. Aina kun olen suunnittelemassa kekkereitä tapaan käydä lootan läpi, aina sieltä jotain uutta löytyy.

    • tarja

      täydellinen Kotikokki ruokaohjekerhon kortit...

    • kokkaaja

      Sain äidiltäni "perintönä" laatikollisen Mestarikokki - kortteja ja ovat vieläkin käytössä. Varsinkin kun olin juuri muuttanut omaan kotiin, käytin kortteja todella ahkerasti.

      • Anonyymi

        Itelläni ei niitä oo mutta perintönä tulee aikanaan


    • innokas kokkaaja

      ...ihan hyviä ohjeita niissä on...kokeilen tämän tästä jotain ohjetta...

      • titta.o

        niitä meikäläiselläkin.

        Annoin joskus miniälle...

        Tosin miniä oppi lopulta paremmin, kun opetin häntä kantapään kautta. Äitinsä kun ei ehtinyt...


    • ppu

      Hei!
      Etsin Rahkapiirakan ohjetta 16/45. Löytyisikö sinulta?

      • Anonyymi

        Löytyy


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään hallussa Kotikokki
      Ruokaohjekerhon päärynä inkivääri kakku reseptiä ??

    • Anonyymi

      Olivat niin hienoja kun siskolla oli, ostin sitten itsekin kirpparilta, mutta en viitsinytkään käyttää niitä vaan annoin pois. Aika kalliiksi varmasti tullut jos kaikki ostanut, nyt myyvät parillakympillä pois. Edes kirjoja ei tule selattua kun netistä löytyy helposti ohjeita tai keksii itse. Kannattaa tietytsi säilyttää ja käyttää kenellä on.

    • Anonyymi

      Mulla on iso kasa kortteja

    • Anonyymi

      Muutaman kortin säästin ja loput annoin exälle, kun exän nyksä tarvitsi opetella ruuanlaittoa ilmeisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      91
      2933
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      86
      2420
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      36
      2237
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1746
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1150
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe