Omppuhillon rakenne

Lahjaomenoista iloa

Yleensä olen tehnyt omenahillon niin, että olen pyöräyttänyt raaat omenapalat kuorineen Moulinexissa, mättänyt mössön kattilaan ja keittänyt vähän sokerin kanssa hilloksi. Hyvin ovat säilyneet.

Nyt tein omenahillon siten että kuution raaat omenat ja keitin vähäisen sokerin kanssa hilloksi, joka ei soseutunut kokonaan. Tuli erinomaista sekä maultaan että rakenteeltaan, söisi vaikka lusikalla. Nyt mietin, miten kauan säilyy, kun kunkin omenakuution sisällä on pelkkää omenaa, eikä sinne asti sokeria riitä.

Onko siis kuutiona hilloksi keitetty raaka omena huonommin säilyvää kuin raastettuna hilloksi keitetty raaka omena?

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokki5,5

      Pistä vaan pakastimeen niin säilyy, kunnes tulee syötyä.

      Keitä seuraavalla kerralla niin kauan että menee soseeksi,
      Keitä sitten hillosokeri paketin kyljessä olevan ohjeen mukaan,
      niin säilyy huoneen lämmössä eli kuumanana puhtaaseen purkkiin.

      Umpiointi tietenkin vielä varmistaa säilyvyyden.

    • Lahjaomenoista iloa

      Voi voi, En laita pakastimeen, kun teen hilloa jääkaappiin. En pyytänyt oheita. Olen jo keittänyt sekä kuutio- että sosehilloa, nyt kysyin kummalla tavalla säilyy paremmin tai itse asiassa säilyykö kuutiohillo ollenkaan. En myöskään suostu käyttämään hillosokeria, inhoan sitä.

      Odotan kiitollisena osaavan ihmisen vastausta. Omenoita on vielä paljon ja koska kuutiohillo on mielettömän hyvää, tekisin sitä lisää.

      • .57

        Olen parikymmentä vuotta keittänyt omppuhillon paloista soseuttamatta sokerilla ja ilman. Hyvin on säilynyt. Keittele vain lisää kuutiohilloa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      203
      15019
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      106
      10042
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9321
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 181
      6497
    8. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6365
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      32
      5579
    Aihe