Lihan sulamisaika /kilo

yks suolane silakka

Kuinka kauan -18 pakastetun lihakimpaleen täytyy sulaa että se on valmis uuniin paistettavaksi? Esim tuollainen 1 kilon mötikkä?

Siis ei mikroa eikä lämmintä vettä apuna, vaan ihan huoneenlämpöinen tai jääkaappisulatus.

7

28324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosittelisin käyttämään jääkaappia pakastetun lihan sulattamiseen. Puoli päivää on tarpeeksi.

      • sulaaja

        Meinaakko, että puoli päivää riittää? Mä menisin koko vrk:lla jääkaappisulatuksessa. Sit vielä ennen ruoanlaittoa tunniksi pöydälle, että on sisältä lämmintä ja kypsyy tasaisemmin.


      • softinside
        sulaaja kirjoitti:

        Meinaakko, että puoli päivää riittää? Mä menisin koko vrk:lla jääkaappisulatuksessa. Sit vielä ennen ruoanlaittoa tunniksi pöydälle, että on sisältä lämmintä ja kypsyy tasaisemmin.

        Samaa mieltä minäkin kuin edellinen - sulaminen vie yllättävän kauan aikaa. Hidas sulattaminen jääkaapissa pitää lihan tuoreena ja nesteet sisällä.

        Ja tosiaan ennen kypsennystä tunniksi huoneenlämpöön - näin lämpötilat tasaantuvat ja liha kypsyy meheväksi myös sisältä.

        Sitten täytyykin vain päättää, että mihin kypsyyteen lihansa haluaa kypsentää (possu ja tsikkeni tietysti läpikypsiksi, nauta antaa enemmän vaihtoehtoja) tai jos ko. liha on tarkoitettu pataan tai haudutettavaksi eikä pihveiksi, niin montako tuntia sitä miedolla lämmöllä liemessä kypsentää, jotta liha olisi sopivan mureaa.


      • Noinaika

        Pari yötä jääkaapissa.
        Jos vedessä (tiiviissä pakkauksessa) sulatat niin kraana kylmässä vedessä tunteja.
        Lämpöisessä vedessä voi mennä piloille pinnasta, kun sisältä on vielä jäässä.


    • haitsiini

      Lämmintä vettä ei saisi käyttää sulattamiseen, vain kylmää, juoksevaa vettä niin että sulatettava liha on vesitiiviissä pakkauksessa puhtaassa astiassa.

      Ihan perushygienia pitäisi olla hallussa kun kukkaa.

    • Ruatohirvi

      Tee routapaisti, niin voip laittaa suoraan pakkasesta uuniin

    • Aikaakuluu

      Hanki paistomittari ja kun sisälämpötila on 10, lihan voi laittaa uuniin. Sulata liha jääkaapissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1408
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      59
      1311
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      161
      1301
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      64
      1165
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1121
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      937
    7. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      245
      913
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      54
      897
    9. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      893
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      81
      862
    Aihe