Tällainen tuli taloon.
http://www.puuilo.fi/cat/product_details.php?p=6199
Aivan oivallinen laite.
Kysymys kuuluukin mistä suomesta saa ostettua punatammi ja omenapuu pilkettä tai halkoja
BTW
Seuraavaksi tulee tällainen
http://www.jensengrill.com/
Savustus
7
2668
Vastaukset 7
- melko kallista
Melko kalliiksi tulee, kymmenen kiloa kun savustettu niin kilohintaa lisää 79.90 euroa, jos vastaavasti sata kiloa savustettu niin silloin 7.99 euroa per kilo lisähintaa.
- ihanankallista
Elämä on.
- Tryben
Yli sata kiloa possua, nautaa, kanaa ja makkaroita savustettu, joten halvemmaksi ja paremmaksi tulee kuin kaupasta ostettuna.
Ja varsinkaan ei ole mitään vacuum paskaa. Lihat tulee suoraan lihakonttorin ruhosta ilman muoveja ;) - hikkoriapekaaniakirs
Tryben kirjoitti:
Yli sata kiloa possua, nautaa, kanaa ja makkaroita savustettu, joten halvemmaksi ja paremmaksi tulee kuin kaupasta ostettuna.
Ja varsinkaan ei ole mitään vacuum paskaa. Lihat tulee suoraan lihakonttorin ruhosta ilman muoveja ;)mistä sait halkoja ?
Itse olen käyttänyt weberin pussitettuja paloja mutta onhan tuo vähän pelleilyä. - halavallapääsee
hikkoriapekaaniakirs kirjoitti:
mistä sait halkoja ?
Itse olen käyttänyt weberin pussitettuja paloja mutta onhan tuo vähän pelleilyä.Kysy naapureiltasi tai lähistön puutarhureilta - kummiltakin löytyy pois-sahattuja omenanpuun oksia, joiden kanssa he ovat pulassa.
Toinen makoisa mahdollisuus on käyttää poisleikattuja syreenin oksia, joita kaikilla riittää paljon - leikattu syreeni haisee mausteiselta kuin kanelin ja inkiväärin yhdistelmältä ja syreneitä on ojan vierukset täynnä. - sentic
halavallapääsee kirjoitti:
Kysy naapureiltasi tai lähistön puutarhureilta - kummiltakin löytyy pois-sahattuja omenanpuun oksia, joiden kanssa he ovat pulassa.
Toinen makoisa mahdollisuus on käyttää poisleikattuja syreenin oksia, joita kaikilla riittää paljon - leikattu syreeni haisee mausteiselta kuin kanelin ja inkiväärin yhdistelmältä ja syreneitä on ojan vierukset täynnä.Ja lisäksi syreeni on myrkytön itsessän, jos maaperä on kunnossa - http://www.hus.fi/sairaanhoito/sairaanhoitopalvelut/myrkytystietokeskus/kasvit/Sivut/default.aspx.
Itse huomasin syreenin mausteisuuden joutuessani rajoittamaan sen kasvua rakennukseni nurkalla - mieleen tuli , että jos kanelia tehdään puun kaarnasta niin miksei myös syreenin kuoresta - sen verran mausteinen tuoksu tuli sahatessa vastaan.
Karsinnassa kova homma, mutta nyt tämä syreeni kasvaa lähes kuten haluan - aivan kuin paju se vain kasvaa ja levittyy. Jos sitä voi käyttää vaikka savustamiseen niin sehän ratkaisee tämän "rikkaruohon" tuomat ongelmat kasvunsa suhteen.
Muuhun "hyötykäyttöön" tästä pensaasta ei ole paitsi kesäisin sen tuottama hyvä tuoksu ympäristöön ja kauniit kukinnot. - savuapönttöön
halavallapääsee kirjoitti:
Kysy naapureiltasi tai lähistön puutarhureilta - kummiltakin löytyy pois-sahattuja omenanpuun oksia, joiden kanssa he ovat pulassa.
Toinen makoisa mahdollisuus on käyttää poisleikattuja syreenin oksia, joita kaikilla riittää paljon - leikattu syreeni haisee mausteiselta kuin kanelin ja inkiväärin yhdistelmältä ja syreneitä on ojan vierukset täynnä.Omenapuuta itseltäkin löytyy vähäsen.
Kirsikkaa jos jostain sais motillisen niin niillä jo vain savustelis possua loppuelämän :)
Syreeniä on ihan riesaks asti, enpä ole miettinytkään että sitäkin voisi käyttää savustukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95893
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19765- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80658- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34584- 19576
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke19532- 33523
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66499- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476- 35473
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132450- 44444
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi6421