Todellista uskovaisuutta on uskoa, että jokin maaginen voima pitäisi ilmaston entisellään, vaikka ihminen tupruttaa sinne 30 miljardia tonnia hiilidioksidia vuosittain.
Hiilidioksidin lämpöä sitovat ominaisuudet kyllä tiedetään hyvin.
Hiilidioksidin lämpöä sitovat ominaisuudet kyllä tiedetään hyvin.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Todellista uskovaisuutta on uskoa ilmaston koko ajan lämpenevän vaikka näin ei ole tapahtunut 18:aan vuoteen.
ylläpä vaan on lämmennyt koko ajan, myös viimeiset 18 vuotta:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
http://yle.fi/uutiset/pitkan_ajan_lampotilatilastot_kertovat_vuoden_jokainen_kuukausi_lampenee__paitsi_yksi_viilenee/7038749
http://yle.fi/uutiset/tana_vuonna_eniten_30_asteen_ylittavia_paivia_yli_50_vuoteen/7405047
http://yle.fi/uutiset/yk_viime_vuoden_saakatastrofit_sopivat_ennusteisiin_ilmaston_lampenemisesta/7152511
http://ilmastotieto.wordpress.com/2013/11/15/ilmaston-lampeneminen-jatkuu-ennusteiden-mukaisesti/
http://yle.fi/uutiset/kesakuu_oli_maailman_mittaushistorian_kuumin/7368210
http://yle.fi/uutiset/maailmassa_eletaan_yhta_kaikkien_aikojen_lampimimmista_vuosista/7409655
http://yle.fi/uutiset/elokuun_globaalit_lampotilat_mittaushistorian_lampimimmat/7479988
http://yle.fi/uutiset/valtamerten_pintavedet_lammenneet_uskottua_nopeammin/7511557
"sivistän sinua" monesko nikki jo vuorokauden sisällä?
Entäs sinulla?
Lämpeneminen jatkuu pienen hidastumisen jälkeen.
http://images.huffingtonpost.com/2012-05-03-fulldatarecrop.jpg
Hiilidioksidin määrän kaksinkertaistuminen ilmakehässä johtaa vääjäämättä lämpenemiseen.
Jumala kyllä säätää termostaattia, uskoo denialisti ja jatkaa mökellystään.
"Lämpeneminen jatkuu pienen hidastumisen jälkeen."
Tuossa lauseessa kuvastuu todellinen usko! Usko on vahvaa luottamusta tulevaan tai siihen, mitä ei näe.
Hyvä Jönk!
Jönk myönsi ettei lämpene väittäessään lämpenemisen jatkuvan jonkuin määrittelemättömän ajanjakson jälkeen.
Mitäköhän väliajalla tapahtuu, ja kuinka pitkä se on?
Koko ajan lämpenee, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne:
http://climate.nasa.gov/keyIndicators/
http://climate.nasa.gov/evidence/
http://climate.nasa.gov/causes/
" Jönk
6.10.2014 10:04
Jumala kyllä säätää termostaattia, uskoo denialisti ja jatkaa mökellystään."
Uskon kyllä ennemmin Jumalaan kuin Jönksiin.
Oletettavasti uskot myös Auringon kiertävän litteää Maata?
" Oletettavasti uskot myös Auringon kiertävän litteää Maata? "
Aikoinaan tiede enemmistö uskoi siihen, että aurinko kiertää litteää maata. Tarvittiin yksi tarpeeksi viisas tiedemies todistamaan, että maapallo ei ole litteä ja aurinko kiertää maata. Nyt yrittää jonkunlainen konsensus, 97% enemmistö, väittää, että ihminen aiheuttaa ilmastonmuutosta ja ilmaston lämpenemistä. Jälleen kerran on myös muutama viisas, jotka ymmärtävät asian oikean laidan. Nyt näyttääkin siltä, että tämä 97% AGW joukko uskoo vieläkin vuoren varmasti, että aurinko kiertää litteää maata. Ja esittävät vaikka mitä todisteluja väitteensä tueksi. Älkää vaan pudotko reunan yli.
Täysin naurettavaa ja idioottimaista ja lapsellista tuo aivoton hörhöilysi. Ilmasto lämpenee tällä hetkellä kiihtyvällä vauhdilla ihmiskunnan tupruttelujen seurauksena, ihan tuosta idioottimaisesta ja loputtomasta hörhöilystäsi ja hihhulouinnistasi riippumatta.
Ei lämpene, ei sula eikä nouse.
Hidastumisia on tapahtunut ja tapahtuu edelleen. Lämpö nousee portaittain kuten on noussut tähänkin asti.
http://images.huffingtonpost.com/2012-05-03-fulldatarecrop.jpg
Mutta kun kalifornialaistutkijat kertovat, ettei ole lämmenyt.
Kuis se nyt noin voi olla?
Kalifornialaistutkijat kertovat globaalin lämpenemisen edenneen uskottua nopeammin:
http://yle.fi/uutiset/valtamerten_pintavedet_lammenneet_uskottua_nopeammin/7511557
Eivät kerro.
Aika jännää viilenemistä. Viimeisin vuosikymmen on ollut mittaushistorian lämpimin. Joku teidän oi arvoisat huutoalarmistit jutussanne viilenemisestä mättää. Cn vaan voi käsittää, että kuinka voi olla mittaushistorian lämpimintä, mutta silti viilenee?
Huijaavatko teidän tietolähteinänne käyttämät blogit nyt teitä kunnolla ja kultaisella suihkulla?
Onko sinulla vaikeuksia luetun ymmärtämisessä mutustellen?
Tarkoitatko sitä, että joku blogi tai joku jäätävää keliä nimetön nettikirjoittaja huutaa suu vaahdossa viilenemistä, että hölynpölystä tulee totta?
Tutki vähän oi arvoisa huutoalarmisti vaikkapa ilmatieteenlaitoksen sivustoa. Sieltä saat vastauksen sinua ahdistavaan kysymykseen viileneekö vai onko nyt oikeasti mittausjakson lämpimimmät vuodet.
CO2 ei selitä ilmastonmuutoksia. Sen tietää jokainen spektroskopiaa opiskellut.
Ihmisen suurin vaikutus ilmastonmuutokseen, jota on tapahtunut, on sademetsien tuhoaminen.
Ilmastonmuutokseen suurin vaikuttaja on aurinko. Sek aktiivisuuden muutos selittää myös viimeisen viilenemisen.
Ihminen on kuitenkin saastuttanut järkyttävän paljon ja tuhonnut monen metropolin ilmanlaadun. Globaalia ilmastonmuutosta ei ihminen kuitenkaan ole aikaansaanut.
Kuka täällä on suu vaahdossa huutanut? Olen todennut sen tosiasian ettei ole lämmennyt 18:aan vuoteen.
Et näköjään ymmärrä lukemaasi tai tahallasi vääristelet.
Nykyinen globaali lämpeneminen johtuu ihmiskunnan hiilidioksidituprutteluista. Auringolla ei ole mitään osuutta siihen. Kuten kaikki sivistyneet ihmset jo tietävät.
"Aurinko ei säätele maapallon lämpötilan yleistä kehitystä. Kasvihuonepäästöjen lisääntymisestä aiheutuva keskilämpötilan nousu on merkittävin tulevaisuuden lämpötiloihin vaikuttava tekijä."
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia#4
"Maapallon keskilämpötila on noussut 1900-luvun alusta lukien 0.6-0.9 asteella. 1900-luvun alkupuolen lämpeneminen lienee vielä suureksi osaksi luonnollisten tekijöitten aikaansaamaa, mutta vuoden 1970 tienoilla alkanut uusi nopea lämpeneminen johtuu valtaosin ihmiskunnan päästöistä."
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia#8
"Luonnollisten tekijöiden, kuten auringon säteilyn ja tulivuoritoiminnan, voidaan mallilaskelmissa katsoa merkittävästi vaikuttaneen 1900-luvun alkupuolen muutoksiin. Edellä mainituilla tekijöillä ei kuitenkaan voida yksin selittää 1900-luvun jälkipuoliskon lämpenemistä."
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia#12
Kylläpä vaan on lämmennyt koko ajan, myös viimeiset 18 vuotta:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
http://yle.fi/uutiset/pitkan_ajan_lampotilatilastot_kertovat_vuoden_jokainen_kuukausi_lampenee__paitsi_yksi_viilenee/7038749
http://yle.fi/uutiset/tana_vuonna_eniten_30_asteen_ylittavia_paivia_yli_50_vuoteen/7405047
http://yle.fi/uutiset/yk_viime_vuoden_saakatastrofit_sopivat_ennusteisiin_ilmaston_lampenemisesta/7152511
http://ilmastotieto.wordpress.com/2013/11/15/ilmaston-lampeneminen-jatkuu-ennusteiden-mukaisesti/
http://yle.fi/uutiset/kesakuu_oli_maailman_mittaushistorian_kuumin/7368210
http://yle.fi/uutiset/maailmassa_eletaan_yhta_kaikkien_aikojen_lampimimmista_vuosista/7409655
http://yle.fi/uutiset/elokuun_globaalit_lampotilat_mittaushistorian_lampimimmat/7479988
http://yle.fi/uutiset/valtamerten_pintavedet_lammenneet_uskottua_nopeammin/7511557
Ei ole.
Aivan niin, kuussakin on yhtä lämmintä kuin maassa. Alla oleva kuva ei osoita muuta, että maapallolla on yöaikaan valoista ja ihmistä ei voida osoittaa moisen energian muuttamisen valoenergiaksi plus lämpöenergiaksi mitenkään aiheuttajaksi:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/spain_portugalpsp.jpg
Kuun keskilämpötila on noin 35 astetta matalampi kuin Maan:
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/factsheet/