Lukkojen takaa varastettu BMX! Jos osuu eteen, viestiä kiitos... Amatöörit varasti, ei alan harrastajat.
http://m.tori.fi/vi/13820523.htm
http://m.tori.fi/vi/13820523.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tavan kotivakuutus korvaa noin halvan pyörän. rikosilmoitus kannattaa myös tehdä, jos ei muuten niin sitä vakuutusta varten.
Kotivakuutuksissa on sekä omavastuu että ikävähennys. Parhaassakin tapauksissa pyörän omistaja kärsii parin sadan rahallisen vahingon. Kyllä se sina kirpaisee.
Ei ole nyt rahasta kyse vaan vitutuksen määrästä ja periaatteesta...
On niitä tonnin maksavia settejäkin ollut vuosien varrella, raha nyt ei kiinnosta vaan syyllisen kiinni saaminen!
Kannattaa seurailla myyntipalstoja. Nuo putkahtavat myyntiin usein jonkun ajan päästä.
Ja symppaan kohtaloksi muutenkin. Oma perheeni on menettänyt kaikkiaan neljä pyörää varkaille.
pyörä on ostettu muutama kuukausi sitten ja oletan että uutena. yleensä vakuutusyhtiö korvaa vähintään pyörän ostohinnan, usein jopa vähän enemmän. pyörä voi olla useita vuosiakin vanha ja silti vakuutusyhtiöill on tapana korvata vahinko sataprosenttisesti.
tarkoitinkin halvalla sitä, että kotivakuutuksesta ei korvata usean tuhannen euron arvoisia pyöriä. raja selviää omista vakuutusehdoista.
Näkemyksesi ei vastaa todellisuutta. Normaaleissa kotivakuutuksissa on hyvin usein omavastuu (esim. 150 e). Vakuutusyhtiöillä on myös yleisesti käytössä ikävähennys joka alkaa viimeistään kahden vuoden jälkeen.
Perheeltäni on vuosien varrella varastettu yhteensä 4 pyörää joten tiedän käytännöt aika hyvin. Esim. kesällä saimme parivuotiaasta maastopyörästä noin 400 e kun vakuutusyhtiön kanssa katsottu uuden vastaavan hinta oli lähelle 700e.
Aika uudesta pyörästä voi toki saada lähelle uutta olevan hinnan mutta mikään sääntö tämä ei ole.
Ne arvokkaat pyörät muuten voi liittää kotivakuutukseen eikä edes maksa paljon lisää. Muutamasta vahingosta viisastuneena olen nyt erikseen listannut vakuutusyhtiölle arvokkaammat harrastepyörämme ja niiden vakuutusarvot. Näin ainakin niiden arvokkaampien pyörien kanssa ei tarvitse kärsiä niin isoja vahinkoja.
Kaikenhan ne siat p**kele varastaa!
Meidän BMX saatu takas!! :) Varas oli (kuten saattoi arvata, kun kaksista ovista avaimilla menty ja varastokoppi murrettu!)talon omaa väkeä, 14vee nuorukainen. Tyttöni, jonka pyörä se on, alkoi somesta etsiin tätä tiettyä perhettä meidän talosta -huushollin äite kun lauantaina puhui läpiä päähänsä varasto murroista... Taitaa olla nerokkuus geenivika ;) Poitsu löytyi netistä ja pärstän kera oli bmx pyörä, mut ei meidän. Joten tyttöni teki vale sähköpostin, watsapin jne, niin tää määly meni lankaan. Lähetti meidän pyörästä kuvia, että myynnissä olis... Tyttäreni, siis vale Joonas sopi näytön ja eilen otettiin pyörä varkaalta takas! Muistakaa ihmiset, tyhmä saa olla, mutta ei idiootti :D Mun likka 19vee ja entinen BMX harrastaja, mut luonne sama kuin mulla ja mottona 'leiki mulla, niin leikin sulla sen jälkeen' :P
Rikosilmoitus myös oli tehtynä, faktat ei poliisia kiinnostanut. Olisivat hoitaneet asian viikkojen jälkeen, jolloin pyörä ois kadonnut. Joten käyttäkää päätänne ja kaivakaa netistä kaikki mahdollinen, jos mahdollista. Rangaistusta vaaditaan vaikka pyörä kotona onkin. Loistavaa syksyä kaikille :)