tiramisu kakku vinkkejä

katja

Vieraita tulossa 12 henkeä ja nyt mietin kuinka paljon varata aineita. Ostin 3 pakettia kissankielikeksejä joista aion kakun väsätä. Mitenkähn paljon täyte aineita olisi syytä ostaa ? Entäs kostutus ?

1

2272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amatörköksa

      tiramisu on melko täyttävä jälkiruoka. kun tein ohjeen mukaan 4:lle hengelle tarkoitetun tiramisun, niin siitä syötiin loput koko suvun kanssa.

      tässä on ohjeeni
      2 kpl munankeltuaisia
      5 rkl tomusokeria
      2 kpl munan valkuaisia
      2 dl kesella/ rahkaa
      250 g mascarponejuustoa/jos ei löydy, niin philadelfiakin sopii
      1 kpl si´truunan kuori, raastettu
      0,5 sitruunan puristettu mehu
      10 kpl savoiardikeksejä /vastavat kai kissankieliä
      2 dl vahvaa kylmää kahvia
      3 rkl konjakkia tai rommia (marsalaviiniä, whiskiä)

      2 rkl kaakaota
      1 rkl tomusokeria


      Vatkaa keltuaiset ja lisää tomusokeri., vähän kerrallaan. Vatkaa eri kulhossa valkuaiset kovaksi vaahdoksi. Sekoita rahka ja juusto keltuaisvaahtoon ja sekoita tasaiseksi massaksi. Sekoita joukkoon sitruunanmehu ja kuoret ja nostele lopuksi joukkoon valkuaisvaahto.

      Kaada kahvi ja alkoholi vuokaan. Jaa keksit kolmeen osaan ja laita palat vuokaan imeytymään. Levitä massaa päälle, toinen kerros keksejä paloina , jotka kassa tulee kastella kahvissa pikaisesti, ja lopuksi massaa päällimmäiseksi.

      Paras tehdä neliskanttisessa vuuassa, missä on irroitettava reunus. Jääkaappiin muutamaksi tunniksi ja ennen tarjolle tuontia kaakaota ja tomusokeria siivilän läpi päälle.
      verkosta löytty vaikka minkämoisia tiramisu-ohjeita, jos tämä ohje ei tunntu hyvältä. Mutta älä tee esim 10 hengen ohjeen mukaan, siitä jää ihka varmasti puolet jäljelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe