Mitä tärkoittaa seuraavat asiat?

Ihmettelijä

-Tieteellis-tekninen vallankumous
-Teknoutopia
-Ihminen-väline-luonto vuorovaikutus
-Tavaroiden elämäkertatutkimus
-Toimijaverkostoteoria
-Evolutionaarinen taloustiede
-Tuoteavaruus
-Meemitutkimus
-Csanyin replikaatiomalli
-Metaforat metodina (tuotekehityksessä)
-Kotien teollinen vallankumous
-Teknologian kolme myyttiä, romanttinen, traaginen ja edistyksen myytti
-Tekninen eliitti
-Uuden teknologian läpimurto
-Teknohybris
-Lineaarinen innovaatioketju
-Keksintö, innovaatio ja diffuusio
-Valintaympäristö
-Teknologisen järjestelmän elämänkaari
-Ekspressiivinen tekniikka
-Tavaramaailma
-Tuotegenetiikka
-Tavaradiversiteet
-Radikaali innovaatio ja konventionaaliset innovaatiot
-Metaforien metodinen rooli
-Endogeeninen ja eksogeeninen kasvu
-Tieto ja osaaminen tuonnontekijöinä ja perinteiset tuotannontekijät
-Toimijaverkosto
-Toimijamaailma
-Teknologian arviointi
-Teknologian ennakointi
-Delfoi-menetelmä

8

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eix Jehu

      Et maininnut mm. seuraavia:
      -teknologinen singulaariteetti
      -nanoteknologia
      -aksiomaattinen oppimisteoria
      -tärkeät teknologiat näkyvät aika ajalta horisontissa, kuten fuusio ja proteomiikka.
      -digitaalinen konvergenssi
      -teknokraatit ja politrukit Kiinan teknomaailmassa

    • naisproffa

      Kanada !

    • Iwanttoplayagame
      • mamma666

        kiitos


    • usko menetetty

      Et siis ole tajunnut yhtään mitään tieteen kielestä? Nämä kaikki ovat niitä tieteen mantroja joilla hämätään suuria massoja.
      Kun asiantuntija käyttää hienoa kieltä jota suuret massat eivät ymmärrä niin uskomus kasvaa siitä, että asiantuntija tietää jotakin.

      Kyllä politrukit tietää miten kieltä käytetään jossa suuret massat saadaan uskoviksi.Nyt Suomessa eniten käytetty taloustieteellinen mantra on "kasvu". Ja kun kasvuun tähtäävistä toimista puhutaan niin suuret massat tietysti uskoo näitä kasvu-ura ideologeja.

    • seppo656

      Tyyppi tekee valinnaista kurssia suomi24 foorumilla :D

    • hmhmhmhmhmhm

      Tässä jotain luuloja aiheesta:

      Tieteellis-tekninen vallankumous:

      Tieteellinen vallankumous on tapahtunut 1600 luvulta alaken, jolloin Galileo Galilei keksi tämän nykyisen tieteen perusperiaatteen ja järjestelmällisen työskentelytavan. Siinä ensin kehitetään teoria ja sitten teorian paikkaansapitävyys varmistetaan kokeilla ja tarkoilla mittauksilla. Jos kokeet tukevat teoriaa, teorian voidaan olettaa pitävän paikkaansa. Jos taas kokeet osoittavat teorian vääräksi, teoriaa täytyy korjata tai keksiä uusi. Kokeet täytyy olla sellaisia, että ne voidaan toistaa, jotta eri tahot pystyvät varmistamaan kokeen tulokset oikeaksi. Eli siis merkittävintä oli se, että pelkällä ajatuksen voimalla tiede ei etene, vaan tarvitaan järjestelmällistä kokeiden tekemistä.

      Tästä syystä, tiedon määrä on käytännössä räjähtänyt 1600 luvun jälkeen. Tekniikan kehitys taas edistää tieteen kehittymistä, koska saadaan parempia ja tarkempia mittalaitteita, jotka ovat erittäin tärkeitä tarkkojen kokeiden tekemiseksi. Mutta tieteen kehitys myös edistää teknologian kehitystä.

    • asian-vierestä

      Todellisuudessa Tieteellis-tekninen vallankumous ennakoi osaltaan vastuunalaisia kontradiktioita.Käytännössä täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos Teknoutopia todistaa oikeaksi yhä enemmän meitä haittaavia taakkoja.Ottaen huomioon oman tilanteensa, yksilö voi vain todeta, että Ihminen-väline-luonto vuorovaikutus kuitenkin noudattaa epäilemättä ideatasolla järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja.Ei sovi myöskään unohtaa, että Tavaroiden elämäkertatutkimus näyttää todeksi yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.
      Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että Toimijaverkostoteoria järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta. Täytyy siitä huolimatta että maailmalla on viime aikoina tapahtunut paljon, todeta, että Tuoteavaruus avaa itse kullekin tiedon ja ymmärryksen portin kohti meihin kohdistuvaa tietotarvetta, mutta keskeiset ideologiset periaatteet osoittavat, että Evolutionaarinen taloustiede auttaa käyttäjää ymmärtämään asianosaisiin kohdistuvia ongelmia ja lienee sanomattakin selvää, että Kotien teollinen vallankumous noudattaa epäilemättä ideatasolla peräänkuulutettua lakonisuutta. Me kuitenkaan emme tiedä mitä tapahtuu todella, jos Tekninen eliitti yllättää toimivuudellaan, ja selvittää samalla erilaisissa laitoksissa tapahtuvaa valmistusta. Todellisuudessa Teknohybris mallintaa kokonaiskuvaa käyttäen hyödykseen esimerkiksi reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että Valintaympäristö aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa asianosaisiin kohdistuvia ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      223
      14844
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      20
      2216
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      144
      1268
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1240
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1128
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      81
      831
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      723
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe