Kvanttigravitaatio?

Kaikki olisi niin kaunista jos gravitaatiota ei olisi :)
Kaikki luonnonvoimat voidaan yhdistää yhdeksi "voimaksi" - paitsi gravitaatio.
Miksi se on niin vaikeaa? Koska sitä ei voi renormalisoida. Anteeksi tekninen
termi, mutta siinä se on - muuten menisi sivukaupalla perusteluita.
Niin "vähän" puuttuu enää kaiken selittävästä teoriasta mutta niin paljon.
On M-teoriaa ja supersymmetriaa mutta kukaan ei oikein ymmärrä niitä, eikä ihme, emme edelleenkään osaa ratkaista edes helium-atomin epärelativistista Schrödingerin yhtälöä. Tilanne ei helpotu modernimmeissa teorioissakaan, päinvastoin, menee ihan kamalaksi!
Ihmisen aivot eivät ole evoluution myötä mitään numeron murskaajia. Satojen miljoonien vuosien aikana on ollut paljon tärkeämpää tunnistaa vastaantulija kuin ratkoa differentiaali-yhtälöitä. Jos emme osaisi prosessoida näkökyvyllämme vaaraa, olisimme kai jo sukupuutossa.
Voi jos voisimmekin valjastaa näkökykymme prosessoimaan myös meille näkymätöntä luontoa, paremmin.

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aalto-yliopiston professori Jukka Tulkki onnistui vastikään yhdistämään kvanttikenttäteorian ja gravitaation uudeksi unified gravity -teoriaksi.

      Gravity based on internal symmetry of quantum fields
      Mikko Partanen and Jukka Tulkki
      https://arxiv.org/abs/2310.01460

    • Anonyymi

      Suhteellisuusteorian mukaan painovoima on vastaava asia kuin keskipakoisvoima. Näitä voimia ei ole olemassa kuin vanhoissa newtonilaisissa malleissa. Massa kaareuttaa aika-avaruutta. Me olemme tasaisessa aika-avaruuden liikkeessä, mutta tämän tasaisen suoran liikkeen tiellä on maanpinta, jolloin tunnemme sen aiheuttaman voiman. Analogisesti tämä on vastaava kuin kääntyvän auton sivuseinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      664
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      485
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe