kukkakaali ?

kukkakaaali

Saako kukkakaalen lehtiä eli sitä vihreetä osuutta syödä?

7

1908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pjatno

      Tietenkin saa. Ei sinua kukaan tule kieltämään.

    • Hyvää syötävää nekin :)

    • Suomenmieli

      Voihan porsaankin syödä karvomatta, jos tykkää.

    • poikkl

      Kukkakaalin ja parsakaalin kaikki osat on syötäviä. Laitan aina keittoon kaiken paloieltuna, myös lehdet.

      • griiniimassuun

        Maistettuani useimpien vihannesten, kasvisten, juurikkaiden lehtiä jätän ne kyllä käyttämättä, sillä maku on yleensä kuin navetan - tympeä ja mauton.

        Ostaessani kukkakaalin kaupasta riivin yleensä lehdet pois ennen punnitusta (jos niitä on liikaa), sillä kokemukseni mukaan päällilehdet eivät ole mitenkään hyviä maultaan ja rakenteeltaan - toki syötäviä jos niitä haluaa käyttää - vaatii vain pidempää kypsytystä kuten purjon vihreä osa.

        Yleensä lehdissä ja naateissa (varsinkin juurikkaissa) on enemmän haitallista nitraattia ja kun makukaan ei ole ihmeellinen niin joko jätän ne elukoiden syötäviksi tai kompostoin ne. Esim. lehtikaali tai pinaatti ovat minulle käsittämättömiä raaka-aineita - varmasti terveellisiä, mutta maku ja koostumus ei vain käy minulle kuin ei myöskään etanoille.

        Kukkakaalista taas se pieni, hento vaaleanvihreä lehti, joka reunustaa kukintoa on aivan syötävä kuten myös varsiosa - ei muuta kuin palasiksi ja kypsentäen.

        Koisokasvien (tomaatti/peruna/munakoiso jne...) vihreä osa taas ei ole syötävää vaan sisältää myrkkyjä (solaniinia, tomasiinia jne...). Vaikka Jamie Oliver sanookin kukatessaan tomaatin varsien sisältävän "aidon" maun niin jättäisin käyttämättä - itseasiassa poistan tomaattien kannankin aina, sillä se on kova eikä maistu hyvältä salaatissa. Vihertyneiden perunoiden käyttö on ehdoton nounou, sillä niissä on aineita, jotka aiheuttavat vähimmillään ruoansulatushäikkää (ripulia, ja pahimmillaan ovat haitaksi solujen toiminnalle aiheuttaen kouristuksia ja kuoleman.

        Joten kaikki vihreä ei ole syötäväksi tarkoitettu joko koostumuksen, maun tai myrkyllisyyden takia.


    • koru lautaselle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe