Pirkanmaalla työllistetään nyt joukolla nuoria

Näin sattumoisin Talouselämässä tällaisen uutisen: Pirkanmaalla työllistetään nyt joukolla nuoria - AL: Tavoitteena 4000 työtarjousta. Kuulemma jo 1800 nuorta on jo löytänyt työpaikan tämän ohjelman ansiosta. Jotenkin kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta. Minun on vaikea uskoa, että tässä olisi kyse normaaleista työpaikoista TES:in mukaisella palkalla. Jotenkin haiskahtaa, että tässä haetaan yrityksille orjia 9 € päiväpalkalla. Osaisiko joku pirkanmaalainen kertoa, miten on asian laita?

http://www.talouselama.fi/uutiset/pirkanmaalla tyollistetaan nyt joukolla nuoria al tavoitteena 4000 tyotarjousta/a2271625

Jo yli 200 yritystä on mukana Pirkanmaan Yrittäjien Nuorille töitä -kampanjassa. Yrittäjät ovat luvanneet työllistää lähes 3000 nuorta, kertoo Aamulehti.

Täytetty on jo lähes 1800 paikkaa.

"Meillä on tavoitteena yli 4000 työtarjousta alle 30-vuotiaille nuorille. Aika ja talouden suhdanteet näyttävät, saavutammeko tavoitteen. Emme kuitenkaan jää voivottelemaan tai odottamaan selvityksiä vaan ryhdyimme toimeen", toteaa Pirkanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Jari Jokilampi.

Kampanjan päätavoite on auttaa alle 30-vuotiaita nuoria työllistymään.
5132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pirkanmaa on nyt päättänyt taantua jälleen samaan paskaan missä oltiin 90- ja 2000- luvun alussa. Työtön velvoitetaan työttömyyskorvausten menetyksen uhalla hakemaan TE- keskuksen valikoimia "työpaikkoja" ja ottamaan sellaisen vastaan jos tulee valituksi. Muussa tapauksessa työttömyyskorvaus - elinehto - evätään.

Työpaikka voi olla millainen tahansa. TE: keskuksen virkailija voi päättää työttömän puolesta että tämän täytyy suostua vaikkapa johonkin aivan mielipuoliseen heittopussikeikkatyöhön ala- arvoisella palkalla, juosta kolmella eri paikkakunnalla tekemässä yksittäisiä keikkoja tms. Jos työtön ei suostu häntä rangaistaan tukien menetyksellä. Jos TE- keskuksessa työttömyydellä itsensä elättävä virkailija sattuu olemaan vaikkapa tarpeeksi ilkeä, ja katsoo ettei työtön ole toiminut tämän kiristyksen edellyttämällä tavalla, tällä voi olla työttömälle katastrofaalisia seurauksia. Tämä ei koske vain nuoria alle 30- vuotiaita vaan kaikkia työttömiä. Pirkanmaalla tuntuu olevan taipumus palata aina vanhoihin toimintamalleihin jotka on jo kertaalleen todettu moraalittomiksi ja jopa YK:n ihmisoikeuksien julistuksen vastaisiksi.

...

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisoikeuksien_yleismaailmallinen_julistus

(artikla 4, toisinaan myös artikla 5, artikla 12, artikla 23 osaltaan myös artikla 25 tämäkään ei aina täyty)

artikla 29.3: Näitä oikeuksia ja vapauksia ei missään tapauksessa saa käyttää vastoin Yhdistyneiden Kansakuntien päämääriä ja periaatteita.

artikla 30: Mitään tässä julistuksessa ei saa tulkita niin, että valtio, ryhmä tai yksityinen henkilö voi sen perusteella katsoa oikeudekseen tehdä sellaista, mikä voisi hävittää tässä määriteltyjä oikeuksia ja vapauksia.

...

Uutiset tietysti antavat ymmärtää että Pirkanmaa on suorastaan esimerkillinen työttömyyden kitkemisessä, vaikka kysymys on täsmälleen samasta työttömyystilastojen siistimisoperaatiosta kuin mitä harjoitettiin silloin kun me vanhemmat työttömät olimme nuoria. Työttömät sysätään mihin tahansa kannattamattomaan tai kohtuuttomiin "työpaikkoihin" sama se mihin. Pääasia on että työtön siistitään pois työttömyystilastoista ja Pirkanmaa katsoo oikeudekseen sitten esiintyä rinta rottingilla ku on niin tehokkaasti pureuduttu työttömyysongelmaan ja liikuttavasti ajateltu työttömän omaa parasta. Tämä enteilee myös 9 euron orjatyöpaikkojen lisääntymistä tulevaisuudessa. Jos tämä jo kertaalleen testattu ja huonoksi työttömän itsensä kannalta todettu malli saa jatkua, sillä on katastrofaalisia seurauksia nuorille: jos cv täytyy pakkotyöllistämistoimenpiteistä, on se ikuinen laima työttömän nuoren otsassa, joka takaa sen ettei oikeat työnantajat koskan valikoi sellaista työnhakijaa jolla on tämänkaltainen tausta.

Pirkanmaan junttila se vaan haluaa junnata kivikaudella ja toistaa samoja virheitä vuodesta toiseen. Ne joita tämä hyödyttää ovat ne ihmiset jotka työllistävät itsensä toisten työttömyydellä.

Äänestä
  • Aivan naurettava Tampereen julkisuuskuvan kiilloitustempaus jälleen kerran. Tampere ei viitsi vaivautua hetkauttamaan eväänsäkään työpaikkojen ja työelämässä olevien vakavien ongelmien korjaamiseksi. Helpompaa on siivota työttömät tilastoista pakkotyökikkailulla. Helppoa se on siksi koska kohteena ovat köyhimmät ja avuttomimmat joilla ei ole valtaa. Köyhyyttä voi käyttää hyväksi kiristämällä toimeentulon menetyksellä. Työtön köyhimys tietää olla varovainen, paras olla hiljaa ja kiltisti, suostua mihin tahansa koska muuten sinua rangaistaan niin että tuntuu.

    Ja sitten rummutetaan kaikkialla miten tampere on suomen suosituin kunta. Koska tampereen isännät itse sitä rummuttavat kaikkialla. Katsokaa nyt meidän työttömyystilastojammekin miten ne ovat siistiytyneet pikavauhtia.

    Äänestä

Jos Pirkanmaan kunnat potevat siivousvimmaa, niiden pitäisi työttömyystilastojen siistimisoperaatioiden sijasta keskittyä työpaikkojen siivoamiseen työpaikkakiusaajista.

Pirkanmaalaiset matalapalkka- alojen ja esim. sos- terv- alojen työpaikat ovat lähes säännönmukaisesti luonnehäiriöisten temmellyskenttiä joiden annetaan rellestää aivan vapaasti. Työpaikkahäiriköinti ja kiusaaminen rehottaa vuodesta toiseen, sosiaaliset ongelmat ovat ällistyttäviä. Kiusaamiseen ja ahdisteluun syyllistyvät kaikki siivoojista esimiehiin ja työnjohtajiin. Asennevamma ei katso asemaa eikä vuorovaikutusvamma koulutustasoa.

Työtön nuori ei takuulla hyödy siitä mitään, kun hän ensimmäisiä kertoja menee työelämään ja vastassa on työpaikka toisensa jälkeen täynnä luonnevikaisia häiriköitä joiden parasta huvia on se, että he pääsevät työpaikkarääkkäämään kanssaihmisiään. Uudet työntekijät, sijaiset ja opiskelijat simputetaan puolikuoliaiksi, ja vakityöntekijöistä iso osa ilmeisesti kuvittelee että palkka maksteaan siitä, että työpaikalla heittäydytään hankalaksi ja tehdään kaikkien elämästä vaikeaa. Yleistä "pahoinvointia" käytetään tekosyynä hävyttömän törkeälle käytökselle, ja ongelman edessä ollaan olevinaan täysin avuttomia. Kokemukset työelämästä pahimmillaan voivat olla traumaattisia. Monet puhuvat jo siitä, miten ihmiset pakenevat työelämästä siksi, koska sosiaaliset vuorovaikutusongelmat ja asennevammat ovat niin massiivisia.

Jos Pirkanmaa todella on liikuttavan huolissaan työttömyysongelmasta, sitä pitää lähteä korjaamaan työpaikkojen ongelmista, ei työttömistä. Toimenpiteiden tulee kohdistua työpaikoilla rehottaviin ongelmiin ja siellä oleviin häiriköihin ei työttömiin. Työpaikkakiusaajat pitää laittaa kuriin niin järein keinoin, että se tuntuu kiusaajan omassa elämässä, omassa lompakossa ja henkisessä hyvinvoinnissa. Lässytys ei auta.

Työttömien työllistämiskampalnjoilla ei ole mitään tehoa työttömysongelman korjaamiseksi niin kauan kuin työpaikkoijen sosiaaliset ongelmat ovat niin järsyttäviä, että normaali terve ihminen vetää itsensä mieluummin jojoon kuin uskaltautuu takaisin siihen helvetin pätsiin millaisia suomalaiset työpaikat tätä nykyä ovat.

Pirkanmaan pitäisikin kysyä itseltään miten tällaisena taloudellisena aikana kenelläkään on varaa maksaa palkkaa jollekin työpaikkahäiriköinnistä? Työttömyyskorvauksilla kituuttava, päivästä toiseen selviytymisvaihteella elävä ihminen tulee yhteiskunnalle huomattavasti halvemmaksi kuin luonnevikainen työpaikkahäirikkö, jolle maksetaan säännöllistä palkkaa ja jota hemmotellaan kaikilla vakituisen työpaikan tarjoamin herkuilla.

Äänestä

joo, jotain puhelinmyyntiä ja vuokrafirmoilla keikkumista.

Äänestä

Tempputyöllistämistä ja työntekijän oikeuksia polkevaa riistotyötä joka ei johda mihinkään muuhun kuin hermoromahdukseen ja kroonistuneeseen taloudelliseen katastrofiin. Toimenpiteet sisältää syrjäytymis- ja mielenterveydenmenetystakuun. Sitä on nuorisotakuu pirkanmaalaisittain.

90- luvun laman myötä syntynyt työllistämistoimenpideterrori ei johtanut työttömiä kannattavaan ansiotyötön vaan sementoi heidät loppuelämäkseen epätoivoon. Pirkanmaalaiset imbesillit olettavat että tällä kertaa samasta virheestä seuraa erilainen lopputulos. Dah. Hienoa pirkanmaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dsfgdfrhde kirjoitti:

Näin sattumoisin Talouselämässä tällaisen uutisen: Pirkanmaalla työllistetään nyt joukolla nuoria - AL: Tavoitteena 4000 työtarjousta. Kuulemma jo 1800 nuorta on jo löytänyt työpaikan tämän ohjelman ansiosta. Jotenkin kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta. Minun on vaikea uskoa, että tässä olisi kyse normaaleista työpaikoista TES:in mukaisella palkalla. Jotenkin haiskahtaa, että tässä haetaan yrityksille orjia 9 € päiväpalkalla. Osaisiko joku pirkanmaalainen kertoa, miten on asian laita?

http://www.talouselama.fi/uutiset/pirkanmaalla tyollistetaan nyt joukolla nuoria al tavoitteena 4000 tyotarjousta/a2271625

Jo yli 200 yritystä on mukana Pirkanmaan Yrittäjien Nuorille töitä -kampanjassa. Yrittäjät ovat luvanneet työllistää lähes 3000 nuorta, kertoo Aamulehti.

Täytetty on jo lähes 1800 paikkaa.

"Meillä on tavoitteena yli 4000 työtarjousta alle 30-vuotiaille nuorille. Aika ja talouden suhdanteet näyttävät, saavutammeko tavoitteen. Emme kuitenkaan jää voivottelemaan tai odottamaan selvityksiä vaan ryhdyimme toimeen", toteaa Pirkanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Jari Jokilampi.

Kampanjan päätavoite on auttaa alle 30-vuotiaita nuoria työllistymään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu