Neliöjuuren rajis

Moi!

Lim x-> pos. infinity 5x/squareroot(9x^2 x) 4x

Miks en voi ratkasta tota nii ett korotan kaikki neliöön?

25x^2/25x^2 x ja sit tost sais raja-arvoks 1 kun x -> infinity
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näissä limeksissä on omat temppunsa, eli otetaan ja supistetaan yhteisiä tekijöitä, tai lavennetaan nimittäjän "liittoluvulla", mutta potenssiin korottaminen ei ole niitä.
Näin tämä kai menee:
http://aijaa.com/z5AwSE
(jos on oikea tehtävä)

Äänestä
  • Kiitos!

    Äänestä

  • appppppf kirjoitti:

    Kiitos!

    Näissä ääretöntä lähestyvissä raja-arvo jutskissa pitää pyrkiä siihen, että lausekkeessa on muuttuja x pelkästään 1/x
    muodossa, koska sen raja-arvo kun x lähenee äärettömiä on 0.
    Se on ns. perusraja-arvo, ja jollain tempulla, yleensä laventamisella tai jonkun yhteisen tekijän ottamisella siihen päästään.

    Äänestä

  • appppppf kirjoitti:

    Kiitos!

    Onko koulujen matematiikanopetus todellakin noin surkeissa kantimissa, ettei matemaattisia lausekkeita edes osata kirjoittaa oikeaan muotoon sulut paikoillaan, saati sitten pyöritellä ratkaisuun asti? Vai onko tänne vain kerääntynyt matematiikan surkimusten galleria?

    Äänestä

Voi sen myös neliöön korottamallakin laskea, kunhan muistaa etumerkkitarkastelun lopuksi. Silloin siis lasketaan Lim^2 x, joten toinen (positiivinen) sen neliöjuuresta on ratkaisu.

Toisaalta on helppo todeta, että 5x/squareroot(9x^2 x) on positiivinen ja 4x menee äärettömyyksiin.

Vai puuttuiko lausekkeesta sulut?

Äänestä
  • Lausekkeen piti ilmeisesti olla 5x/(sqrt(9x^2 x) 4x) jolloin neliöön korottamisella ei voita mitään, neliöjuuri säilyy nimittäjässä. Aloittaja oli tehnyt väärin tuon neliöön korottamisen.

    Äänestä

Ei tuollaista laskusääntöä kuin neliöön korottaminen raja-arvoissa ole. Yksinkertaisin vastaesimerkki on, että vakion 2 raja-arvo ei ole sama kuin vakion 4 raja-arvo. Vai millaista neliöön korottamis raja-arvosääntöä ajattelin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmmmeddds kirjoitti:

Moi!

Lim x-> pos. infinity 5x/squareroot(9x^2 x) 4x

Miks en voi ratkasta tota nii ett korotan kaikki neliöön?

25x^2/25x^2 x ja sit tost sais raja-arvoks 1 kun x -> infinity

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu