Mikä olisi hyvä sana kuvaamaan henkilöä, jolle ei tuota mitään vaikeuksia käyttää suuria summia harrastukseen, mutta muutamasta eurosta tai jopa sentistä on kitistävä jatkuvasti. Olen miettinyt sanoja "kitupiikki", "itara", "saituri" ja muita vastaavia, mutta ymmärrän esimerkit niin, että kyseessä on aina kokonaisvaltainen, siis isoja ja pieniä yhtäläisesti kohteleva.
Oikea sana kuvaamaan?
8
109
Vastaukset
- kaksi sanaa
valikoivasti saita
- Niinpä!
Tuossa on kaksi sanaa. Pyydettiin yhtä.
Ilmiö on hyvin tavallinen; useimmat meistä varmaan voivat nähdä esimerkin ihmisestä, johon tuo soveltuu jossain määrin, katsomalla lähimpään peiliin. Aste-eroja on toki suuria.
Mitään osuvaa yhtä sanaa ei taida olla. Saituudelle on jossain määrin ominaista tällainen suhteellisuudentajuttomuus, sillä harva saituri on kaikissa asioissa yhtä saita.
Sana ”pikkumainen” luonnehtisi suhteellisuudentajuttomuutta hyvin – saatetaan panna rahaa menemään käsittämättömiinkin kohteisiin suuria summia ja kuitenkin jaksetaan jauhaa euron luokkaa olevasta asiasta päiväkausia. Mutta pikkumaisuutta on tietysti monenlaista, ja yleensä ”pikkumaisuus” tarkoittaa muunlaista suhteellisuudentajun puutetta.En minäkään keksi yksisanaista nimitystä, mutta muistan jo vuosikymmenien takaa kuvaavan sanonnan "hän säästää tulitikkuja ja juo sampanjaa". Sitä käytettiin eräästä melko läheisestä sukulaisesta, tosin huumorintajuisessa sävyssä.
- sanonta
Pennin säästää, markan tuhlaa.
- yhdellä sanalla
Se on mies.
Mies käyttää rahaa harrastukseen, mutta säästää muussa, nainen taas tuhlaa joka asiassa ja miehenkin rahat. Monella miehellä ei olekaan varaa muuhun harrastukseen kuin naiseen. "Harrastukseen menneitä kuluja ja aikaa ei lasketa."
Hän on priorisoija.- jätä se
Sika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35829Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M26774Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50726Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56688Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37680Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34678Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s39650Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643