VELOSPORTISSA asiakas on häiriötekijä !

Nimetön

VELOSPORTISSA surkuhupaisaa suhtautumista asiakkaaseen !

Jo liikkeeseen astuessaan pistää ajattelemaan, että häiritsenköhän olemassaolollani myyjien pikku puuhasteluja. Siellä häärii ylimpänä pääpöljä myyjä, joka sutkauksillaan luulee olevansa hauskakin, mutta kaikesta päätellen vähän pelkää tai ainakin vierastaa asiakasta, jos nyt ei aivan henkilökohtainen tuttu tai kaveri satu olemaan.

Eilen (02.11.04) kävin taas liikkeellä ja aikomukseni oli katsella ja jopa ostaa kunnon kiekkoparin maantiepyörääni. Tämä mänttimyyjä se vaan lauleskeli hyllyjen takana lentäjän poikaa ja saku sammakkoa ja rupatteli naiskollegalleen jotain omituisia ja välillä mulkoili minuun päin, että mitähän se tuokin täällä tekee; ajatteli vielä ääneen minun olevan joku myymäläetsivä tai jotain. Asemani alkoi tuntua vähän erikoiselta ja siitä ovelle päin poistuessani kysäisin tältä arvon valopäältä, että kiinnostaisiko kaupankäynti, johon sain topakan vastauksen: ”ei sitten pätkääkään”. Selvähän se, kiitos ja näkemiin.

Olen 15v. aikana ostanut Velosportista yht. 6kpl Marin –pyörää itselle ja perheelle ja viimeisen n. 2000 Euron hintaisen pääsi laskuttamaan tämä mäntti, vaikka ei itse myyntiin osallistunutkaan. Ainoa syy, miksi liikkeessä olen käynyt ja vielä jonkun verran ostanutkin, on ollut se, että tiedän ennakkoon tarkkaan tuotteen merkin ja mallin mitä haluan, joten ei siellä aina tunarimyyjän ole ehtinyt pilata kaupan syntymistä. Toistaiseksi merkkini on ollut Marin.

Nyt Velosport on tietojeni mukaan menettämässä Marinin maahantuonnin ja sitä jatkaa toiset. Viimekesänä eivät saaneet Marinin mallistoa myyntiin ennen heinäkuun puolta väliä.

Olen 47v. ja kaudella 2004 olen ajanut fillarilla 4150km.

11

5739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tane

      Itselleni ei kyllä tulisi edes mieleen ostaa kotimaasta kunnollista kiekkoparia... Eikös tämä avautuminen käsitelty jo Fillari-Lehden sivuilla? no? helpottiko ;-)

      • Laitoin tämän ketjun alussa olevan "avautumisen" samoihin aikoihin molemmille palstoille; näemmä Fillarista on ko. viesti poistettu, lie ollut liian henkilökohtainen...?

        Vahinko ja sääli, kaikkea sitä sattuu ja tapahtuu.


    • Fillaroija

      Terve!
      Kyllä kuulosta tutulta. Itse olen käynyt Velosportissa ehkä noin viisi kertaa - enää en mene! Viimeksi oli niin PASKAA palvelua, että hakemalla saa muualta hakea. Myyjä(t) todella ylimielisiä, puhelimessa puhutaan ihan muuta kuin paikanpäällä, tuotetietous ihan metsässä. Esimerkkinä voin mainita sen, kun hain vaihdevivustoa maastopyörään. Kerroin ihan selvästi useaan otteeseen, että tarvisisin shimanon vaihdevivun (deore tai XT) ja ei helvetti kun ei tuo asia mennyt millään perille. Väkisin yritti varmaan viisi kertaa myydä mulle sramia. Lopulta myyjä sanoi, että heillä ei ole kyseistä tuotetta varastossa. Kas kummaa, kun myyjän vieressä, hyllyllä silmien korkeudella oli useampi paketti ko. tuotetta. Siinä kohtaa käännyin kannoillani, ja sanoin että antaa olla. Toiste en tuohon kauppaan mene!

    • Pyöräilijä

      On tullut itsekkin käytyä kyseisessä liikkeessä ja oikein jopa kaksi kertaa,eli ensimmäisen ja viimeisen kerran.

      • sepe

        kyllä palveelee jos
        asiakas on tasokas kilpa pyöräiliä
        joka ostaa hienoja arvokkaita tuotteita reilulla kädellä.
        niitä ei kiinnosta mitkään suunnutai
        pyöräilijöiden palvelu.


    • Ossi

      Ennen Velosportissa oli hyvää palvelua. Tänä vuonna olen käynyt kahdesti yrittämässä ostamista, en mene enää vähään aikaan.

    • Jäähdyttelijä

      Samanlaisia kokemuksia minäkin olen saanut käydessäni velosportissa. Itse asustelen aika pohjoisessa joten olen paljon puhelimen välityksellä sieltä tilaillut itselleni kamaa. Olen pitänyt liikettä hyvänä, koska mielestäni olen saanut sieltä sitä mitä olen halunutkin. Mutta viime kesänä sitten kävin velosportissa kun siihen oli mahdollisuus. Sain niin mahtavan vastaanoton että mun mielikuvat hyvästä liikkeestä rapisi samantien. Yritin ostaa pyöräilykenkiä mutta myyjä ei oikein suostunut palvelemaan minua. kyttäsi vain hyllyn takana kun kysyin häneltä apua kenkien ostossa. Olo tuntui juuri sellaiseksi että olin tullut väärään liikkeeseen. Pyöräilykengät jäi ostamatta siitä liikkeestä...enää ne ostele siitä liikkeestä mitään edes puhelimella. saan kyllä fillarikamat ostettua muualtakin.

    • yleistää

      Ei kannata yleistää. Joka alalla on erikoisliikkeitä, joiden palvelu tökkii. Kun joudun lähtemään tällaiseen liikkeeseen, selvitän etukäteen, mitä olen ostamassa. Liikkeessä ollessani panostan siihen, että saan haluamani tavaran myyjien ostotapahtumaa sotkevista pullikoinneista ja vinkeistä huolimatta.

      Tietysti netistäkin voi tilata, mutta esimerkiksi pyöräilyasujen sopivuuden näkee vasta, kun on sovittanut niitä päälleen. Lisäksi yritän tukea kotimaista työllisyyttä.

      Olen lähes vuosittain käynyt Velosportissa ja olen jopa ostanut sieltä tavaraa. Liikkeessä on tuotteita, joita ei muualta Suomesta löydy suoraan hyllystä. Yleensä asioin Tampereen ja Lahden pyöräliikkeissä.

      • masa

        siellä on hyviä tuotteita järki hintalapulla ottaa tuotteen käteen ja me nee kassalle
        jos myyjä sanoo että ei nyt kiinnosta kaupan käynti
        vie se poi että voin nukkua niin sit vie vaan
        j.kyl se sit herää p´´ myymään


    • Myyjä

      Hei menetän työpaikkani tälläaisten perättömien kirjoitusten takia!

      • Jäähdyttelijä

        Minä en perättömiä tänne kirjoittele.
        Hyvä liike muuten. tavaraa kyllä löytyy mukavasti, mut asiakaspalveluun kantsis satsata


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      372
      2328
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1806
    3. 154
      1375
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1204
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      915
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      844
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      802
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe