Moi! Olen 16v tyttö joka melkein kolme viikkoa sitten otti itseään niskasta kiinni - poisti leivonnaiset yms herkut ruokavaliosta ja rupesi juoksemaan ulkona.
En haluaisi vain "hyvää kuntoa" (itse asiassa kunto ei kiinnosta pätkääkään) vaan haluaisin niinsanotusti - perseen. Geeneissäni ei annettu mtn hyvää - littana perse, hoikka valmiiksi mutta jos lihoo rasva kerääntyy vain mahaan :( eikä rintoja. Joten päätin treenata itseni sellaiseen kuntoon!
En haluaisi käydä kuntosalilla vaan painoilla ja kehon omalla painolla saada unelmavartalon!
Tällä hetkellä painan 51,5kg ja olen 162cm pitkä. Ennen ruokavalio oli vähäistä (ei aamupalaa (appelssiinimehua), ei lounasta(appelssiinimehua), ei välipalaa (a.mehua), satunnainen päivällinen riippuen laittaako vanhemmat (a.mehua), ja iltapalaksi appellsiinimehua).
Nyt olen yrittänyt noudattaa liikuntamuotona on 20 min lenkki (minuutin juoksu, minuutin hölkkä, minuutin juoksu, hölkkä, juoksu, hölkkä..) Ja kävelyt koiran kanssa.
Haluaisin saada siis ruokavinkkejä ja treenivinkkejä! Nyt olen kaksi viikkoa tehnyt satunnaisia treenejä -
Aamulla - 18 askelkyykkyä, 30 sumokyykkyä( 5kg painolla), 20 askelkyykkyä kierto(5kg paino), 20 luistelukyykkyä kierto(5kg paino)
Päivällä - 20 vatsaa, 25 vatsaa kierto, 10 sumokyykkyä, seinällä istuntaa.
Illalla - 20 lantion nostoa, 28 lantion nostoa yhdellä jalalla, varpaiden vetoa, 30-38 fire hydrant, 40 horse kick.
Saattaa kuulostaa rääkkäykseltä mutta juon paljon vettä :).
Joten! Olisiko niitä ruokavalio/treenivinkkejä, mielellään ei paljon juoksua D: ja omistan siis tuon 5kg painon (ostin joskus en ennen käyttänyt) mutta ostan painavammat kuhan tili tulee :)! Kiitos jo etukäteen!
Vääränlainen treeni korjattua?
4
145
Vastaukset
- trust me.
Jos nyt vain lopettaisit tuollaisen jumpan ja menet sinne salille kyykkäämään. Opettelet tekniikat ja yrität aina laittaa tankoon painoa kun vain mahdollista, muista myös treenata yläkroppaa. Syöt ja nukut kunnolla ja käyt 2-3xvko salilla ja joka kerta kyykky yläkroppa niin se peba alkaa kasvaa. Tai sitten jatkat sitä appelsiinimehun ryystämistä ja kehonpainojumppaa etkä saavuta mitään.
- Ravinto ja treeni
Muista, hyvä ravinto ja treenaus on kaiken A ja O. Voit treenata omalla tekemälläsi "ohjelmalla" tai etsiä netistä oilean peppu treeni ohjelman. Ja oikealla ravinnolla ja treenillä se hyvä peppu saadaan!
- Just me
Juuri tuon vittu netistä löysin. Koska se oli vääränlainen vaihdoin
- 40 askelkyykkyä
- 60 sumoo
- 60 yhdenjalankyykkyjä per jalsa
- 30 horsekick
- 50 "koirankusi"
Omasta mielestä hyvä sarja.
En halua yhtään lihaksia käsiin tai selkään sillä haluan pitää ne hoikkana ja valmiiksi jo leveät hartiat :/
Kuten jo aikaisemmin mainitsin - en halua salille - syy = liikaa ihmisiä.
Kysyin niitä vinkkejä enkä "oikea ravinto ja treeni" kiva olisi jos kerrottais jtn mitä en jo tiedä - MITÄ NE OVAT! Ja jos tuo appelssiinimehun litkiminen häiritsee niin sairasta itse syömishäiriötä.
Ja jos joku haluaa vain vittuilla niin voi jättää kommentoimatta kokonaan. Suosittelisin sua ottamaan ensin ihan perusasioista selvää. Tietoa kyllä on netti pullollaan. Kukaan tuskin jaksaa sulle kaikkea treenaukseen ja ruokavalioon liittyvää tänne kirjoitella..
Tuolla tavalla treenaat lähinnä lihaskestävyyttä, joka ei juurikaan vaikuta lihaksen ulkonäköön. Sarjojen tulisi olla max. 12 toiston pituisia, ja painot sen mukaisia, että enempää ei jaksa tehdä. Painoja täytyy myös lisätä säännöllisesti, ja kun alakropan isoista lihaksista on kyse, niitä painoja saa ostaa ihan kiitettävän paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam17211524Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu506489Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö864775Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644567K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon834515Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973833- 863514
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623381Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183366