Suuri sensaatio joka yllätti meidät kaikki

zurovy_92

Reilu vuosi sitten Helsingin Jokerit ilmoitti jättävänsä Suomen kotoisan SM-liigan (nyk.Liiga) ja loikkaavansa KHL:ään. Monet pitivät asiaa tuolloin vain pelkkänä Harkimon äkillisenä mainoskikkana ja epäilivät, ettei Jokereilla olisi minkäänlaisia urheilullisia mahdollisuuksia menestyä laajalle levinneessä ruplaliigassa.

Toisin kuitenkin kävi ja Jokerit on tämän syksyn aikana osoittanut ettei se ainoastaan ole lähtenyt tavoittelemaan pelkkää pudotuspelipaikkaa vaan ihan tosissaan pyrkii haastamaan KHL:n kärkijoukkueetkin.

Jokereilla on tällä hetkellä kasassa 50 pistettä 23 ottelussa ja se on peräti neljänneksi eniten koko KHL-liigassa. Omassa konferenssissaan sen edellä ovat ainoastaan kivikovat Pietarin SKA ja Moskovan Cska.

Kokenut valmentaja Erkka Westerlund on onnistunut paremmin kuin hyvin tehtävässään ja saanut joukkueensa pelaamaan erittäin kurinalaisesti ja nöyrästi. Myös Erkan mukanaan tuoma rauhallisuus on varmasti yksi avaintekijöistä Jokerien tämän kauden lentoon. Hän antaa pelaajille mahdollisuuden toteuttaa itse itseään ja se myös näkyy koko joukkueen tekemisessä. Kentällä uskalletaan melko ahtaissakin paikoissa tehdä luovia ja nopeita ratkaisuja, jotka ovat tuottaneet tulosta.

Kausi on toki vasta alussa, mutta jo tämän alkukauden perusteella voidaan helposti todeta, että ne kaikki suuret epäilyt Jokereiden menestymisestä voidaan kai nyt viimeinkin unohtaa. Ei ole pelkkää sattumaa, että Jokerit on KHL:n kärkipaikoissa kiinni vaan kyllä siellä ihan oikeasti on tehty paljon asioita oikein.

0

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        102
        2146
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        99
        1537
      3. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1273
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        79
        1255
      5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        116
        1220
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        1034
      7. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        59
        1002
      8. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        51
        997
      9. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        912
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        804
      Aihe