Macchiavellin opit

Nininikko

Ovatko Macchiavellin neuvot päteviä nykyään, sitä mietiskelimme tässä hiljattain.
Onko hänen kuvaamansa hallitsija diktaattori? Siinä oli yksi mielipide juttupiirissä....
Tai onko Putin ehkä lukenut Ruhtinaan?

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makuvelli

      "Onko hänen kuvaamansa hallitsija diktaattori?"

      Kyllä Machiavellin pääteoksen ruhtinasta voi diktaattorina pitää ja kirjassa annetut neuvot koskevat (Putininkin omaksumaa) vahvemman oikeudella hallitsemista.

      Mielestäni Machiavellin merkittävin oivallus liittyy siihen, kun hän neuvoo ruhtinasta opettelemaan väärintekemisen taidon. Mikä tässä on viisasta ja aikakausista riippumatta pätevää, on se, että kaikki vallankäyttö on jo lähtökohtaisesti moraalitonta. (Siitä huolimatta se voi olla legitiimiä.)

      Ja kyllä Putinin kaltaiset toimijat tietävät, että olemalla moraalittomuudessa aloitteellinen, saadaan vallankäytön avulla nopeimmin tuloksia, sekä vastapelurit eliminoitua. Ainoa heikkous tähän menettelyyn sisältyy ihmisen moraalisuuden takia; immoraalista teoista tullaan enemmin tai myöhemmin vaatimaan hyvitystä. Siksi Machiavelli neuvoo käyttämään bulvaania moraalittomien tekojen käytännön toteuttajana. Vastuusuhde on syytä mahdollisimman hyvin salata.

      • Nininikko

        Kiitos hyvästä vastauksesta, sen verran piti miettiä asioita että otin itsekin Ruhtinaan käsiini ja luin sen. Ensin tuli outoja ajatuksia, aika kamalia myös, sitten jälkeenpäin ajattelin että on siinä paljon asiaakin.
        Eikö suuret firmat käyttäydy myös noin, että pidetään vahvemman kanssa yhtä, annetaan vallan näkyä jne?
        Edelleen, jos sinulla on tähän vielä ajatuksia niin luen niin hyvin kiinnostuneena.


      • Makuvelli
        Nininikko kirjoitti:

        Kiitos hyvästä vastauksesta, sen verran piti miettiä asioita että otin itsekin Ruhtinaan käsiini ja luin sen. Ensin tuli outoja ajatuksia, aika kamalia myös, sitten jälkeenpäin ajattelin että on siinä paljon asiaakin.
        Eikö suuret firmat käyttäydy myös noin, että pidetään vahvemman kanssa yhtä, annetaan vallan näkyä jne?
        Edelleen, jos sinulla on tähän vielä ajatuksia niin luen niin hyvin kiinnostuneena.

        "Edelleen, jos sinulla on tähän vielä ajatuksia niin..."

        No siitä Machiavellin lausumasta, että "Ruhtinaan tulee olla mieluummin pelätty kuin rakastettu", voin kertoa perustelun.

        Vaikuttaminen on vallankäyttöä silloin, kun kohteen alkuperäinen tahto ja sitä tukeva resistenssi tietoisesti kumotaan. Tämähän tarkoittaa ei-toivotun valinnan teetättämistä toisella osapuolella. (Toivotun valinnan suhteen molempien osapuolten tahto voi olla yhteneväinen.) Pelon herättämisen tai aiemmin luodun pelotteen avulla näitä ei-toivottuja valintoja voidaan teetättää. Brutaali väkivalta on paitsi suurinta moraalittomuutta ja väärintekemistä, myös se tehokkain pelon herättäjä ja pelote. Vain väkivallan avulla saadaan voimakkain resistenssi kumottua.

        Rakastettua hallitsijaa/vallankäyttäjää ei pelätä ja siksi häntä ei-toivotun valinnan tai -jaettavan jakotilaisuudessa ei myöskään totella.

        Neuvo on annettu Machiavellin aikakauden diktatorisen vallankäytön tarpeisiin. Siitä huolimatta oppi on vallankäyttökontekstista ja aikakausista riippumatta pätevä.


    • Max factor

      No onko länsimainen hallitusmalli sitten ollenkaan Machiavellin opin mukaista? Vaikka Euroopassa tai USA:ssa?
      Eikö moraalittomuutta näy joka maassa nykyään? Olen ymmärtänyt että Ruhtinaan lukemista suositellaan johtajille/hallitsijoille niin että voiko niin vanhasta teoksesta enää ottaa malleja tänä päivänä?

      Onhan se kovaa tekstiä, että eliminoi vastustajat ja anna kylien palaa, varaa tarpeeksi ruokaa ja odota. Missä tuo malli voi tätä nykyä toimia? Pimeässä Afrikassa ehkä? Tai sittenkin lännessä?

    • Olen varma, että Putin on lukenut koko Chekovin, Tolstoin, Pushkinin ja Dolstojevskin - hänhän lukee jatkuvasti.
      Toivon, että hän lukee ja ymmärtää myös Kafkansa, sillä Putin ei ole tyhmä sen enempää kuin hullukaan (minkään maan tiedustelupalvelut eivät ota jäsenikseen hulluja), vaikka monet niin unissansa luulevat.

    • moneycabal

      "Olen varma, että Putin on lukenut koko Chekovin, Tolstoin, Pushkinin ja Dolstojevskin - hänhän lukee jatkuvasti."

      Parempi valistunut diktaattori vallassa kuin yksityisten pankkien omistamien keskuspankkien sätkynukkepoliitikot. Putin tietääkseni kirjoittaa myös itse puheensa toisin kuin O'bama jolle riittää pelkkä lukutaito ja vähän näyttelijänlahjoja. Hän onkin vain Fedin sätkynukke niin kuin koko USA:n näennäisdemokraattinen hallinto puolueesta riippumatta. Sama täällä Euroopassa. Täällä Suomessakin maan johto käy hakemassa ohjeensa Bilderberg kokouksista ja käytännössä kaikki tiedotusvälineet ovat suuryritysten valvonnassa ja ohjauksessa. Putinin mustamaalauskamppanja on hyvin tehokasta suomalaisessa mediassa.

      Kumpikin taho esittää tietysti omaa propagandaansa. Periaatteessa melko hyvän kuvan todellisuudesta saa jos seuraa länsimedian rinnalla esim. englanninkielistä RTV kanavaa jossa varsin laadukasta tarjontaa ainakin verrattuna esim. Fox newsiin.

      http://rt.com/

      Kiina, Venäjä, Intia,Etelä-afrikka ja Brasilia eli BRICS maat pyrkivät luomaan vaihtoehtoista talousjärjestelmää mm,. IMF:lle joka on lähinnä länsimaisen siirtomaapolitiikan väline nykyään.

      Rahanluonti mahdollisuus takaisin valtiolle niin suurin osa valtioiden velkaongelmista ratkeaa. Nykyinen raha on velkaa josta maksetaan korkoa mikä tarkoittaa sitä että liikkeellä ei ole koskaan tarpeeksi rahaa maksaa valtioiden velkoja takaisin - velka voi vain kasvaa.

      Rahaa voi laskea liikkeelle sen mukaan kuinka paljon halutaan tuottaa palveluita ja hyödykkeitä. Se mahdollistaa täystyöllisyyden ilman inflaation tai deflaation vaaraa.

      Rahan luominen oli alunperin nimenomaan valtion tehtävä ja on vieläkin esim. Kiinassa. J.F. Kennedy yritti laskea liikenteeseen Fedistä riippumatonta velatonta rahaa (green back). Hänet murhattiin koska hän ei ollut bankstreiden sätkynukke kuten kaikki USA:n presidentit hänen jälkeensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe