Maapallon ilmaston kannalta Yhdysvaltojen täytevaalit olivat katastrofi. Republikaanit valtasivat kongressin sekä senaatin. Tämä tietää sitä, että ilmastonmuutoksen torjumiseksi ei tehdä taaskaan mitään.
Kuunnelkaa miten ilmastodenialisteja ovat republikaani kansanedustajat http://www.youtube.com/watch?v=D1kx39GNbcc#t=40 . Esimerkkeinä Shalley Moore, Fred Upton, Todd Rokita, Jason Chaffetz, Dan Benishek, Mitch McConnell, Cory Gardner, Mike Coffman, Joni Ernst, Bill Cassidy, Tom McClintock, Duncan Hunter, Steve Pearce, Marco Rubio, Thom Tillis, Mark Harris, H. Grand, Gred Brennon jne.
Republikaanit edustavat amerikkalaista elämäntapaa, jossa tuijotetaan omaan napaan, eikä ajatella tulevaisuutta. He ovat valmiit syömään siemenperunatkin ajattelematta seuraava vuotta - eikä varsinkaan tulevia sukupolvia.
Kuunnelkaa miten ilmastodenialisteja ovat republikaani kansanedustajat http://www.youtube.com/watch?v=D1kx39GNbcc#t=40 . Esimerkkeinä Shalley Moore, Fred Upton, Todd Rokita, Jason Chaffetz, Dan Benishek, Mitch McConnell, Cory Gardner, Mike Coffman, Joni Ernst, Bill Cassidy, Tom McClintock, Duncan Hunter, Steve Pearce, Marco Rubio, Thom Tillis, Mark Harris, H. Grand, Gred Brennon jne.
Republikaanit edustavat amerikkalaista elämäntapaa, jossa tuijotetaan omaan napaan, eikä ajatella tulevaisuutta. He ovat valmiit syömään siemenperunatkin ajattelematta seuraava vuotta - eikä varsinkaan tulevia sukupolvia.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Näitä siemenperunansyöjiä tämäkin palsta on täynnä. Tai muutamahan niitä on, eri nikeillä..... Mutta kun raasut eivät itse edes ymmärrä sitä.
http://sunshinehours.wordpress.com/category/global-sea-ice/
Siinä Jönssille sitä globaalia ; )
On se ihme kun ei usko sulata, muuta kuin uskovan pään : ))
No tämä tietää, lisää uskomattomia tarinoita.
Alla jouheva jatko Vihermiehen tuskalle :
VIHER-USKONTO:kirjoittaa ; )
Tiede ei ole demokratiaa eikä huutoäänestystä vaan absoluutti. Asian voi ilmaista seuraavasti; riittää, että yksi henkilö osoittaa, miten asiat ovat. Toisaalta yksi henkilö voi kumota yhdellä kerralla kaiken, mitä 1000 muuta ovat väittäneet. Einstein lienee tunnetuin edellisistä, hän kumosi teorioillaan monta tunnettua "faktaa" ja toisaalta totesi vastustajilleen, ettei heidän tarvitse osoittaa kuin yksi ainoa heikkous hänen teoriassaan, niin se kumoutuu kerrasta.
Ei niistä tarvitse mitään äänestyksiä järjestää tai pohtia, uskooko 2% tai 90%. Se, että näin yksinkertaista asiaa luonnontieteestä ei tunnuta tajuavan ilmastokohkaajien parissa osoittaa, että heillä ei ole luonnontieteellistä koulutusta. Harva tietää sitäkään, että "ilmastoasiantuntijaksi" pääsee ylenemään vaikka kehitysmaatutkimuksen parista, ja sehän näkyy näissä ulostuloissa.
Puhdasta politiikantekoa tämä ilmastokohkaus on, eikä mitään aitoa tiedettä. Dohassa yritettiin ajaa mm. ilmastopakolaisen määritelmää, joka niin epämääräisenä määritteenä olisi mahdollistanut käytännössä ihan kenen tahansa kolmannen maailman asukkaan emigroitumisen minne tahansa Eurooppaa ilman, että kansallisia lakeja oltaisiin voitu soveltaa maahanmuuttoon. Siinä olisivat menneet rajat kerrasta roskapönttöön. Varsinainen vihreiden globalistien märkä päiväuni. Ei mennyt läpi, koska USA ja Kiina arvasivat, mitä globalisti vihreä-kansalaisliikkeillä oli mielessä, mutta "lohdutuspalkintona" suostuivat kuitenkin yli 100 miljardin euron tulonsiirtoihin "oikeudenmukaisuuden" nimissä. Siitä kokouksesta lähti moni muikea ilme kasvoillaan.
Ja niitä heikkouksia ilmastonmuutospropagandassa on tullut vastaan jo ties kuinka monta. Mitä sitten vaikka hiilidioksidi absorboikin lämpöä? Maapallon ilmastoon vaikuttaa satoja eri tekijöitä muista kaasuista aina merivirtoihin ja auringonpilkkuihin. Jo se, etteivät ilmastonmuutoskohkaajat kykene malleillaan esittämään uskottavia lineaarisia ennusteita oletusta lämpiämisestä, osoittaa, etteivät ne toimi, muuttujia puuttuu, niiden vuorovaikutusta ei ymmärretä ja paljon muuta. Uskomattominta on se, että kaiken maailman höpöhöpö kertoimia keksitään, jotta saadaan estimoitua lämpökäyriä ja lopulta vielä väärennellään tuloksia. Muissa luonnontieteissä tuollaisella pseudotieteellä olisi viety loppukin uskottavuus tieteenharjoittamiselta, kerrasta.
Ilmastokohkaajat eivät edes ymmärrä teorian ja hypoteesin välistä eroa; heidän ideansa pelkästä hiilidioksidin määrän kasvusta ja lämpötilan oletetusta korrelaatiosta on hypoteesi, joka on täysin syyttä ylennetty teoriaksi, vaikka mikään malli ei ole kyennyt ennustamaan mitään.
Ilmastonmuutoskohkausta ymmärtää paremmin, jos tietää, että joukossa on paljon samoja henkilöitä, jotka uskoivat vielä 70-luvulla ilmaston kylmenemiseen ja uuteen jääkauteen. Näitä maailmanlopunprofeettoja on ollut aina liikkeellä. 80-luvulla olivat vuorossa ydinaseet ja Mas Max-dystopiat ja niiden seurauksena tietysti lukemattomia rauhanmarsseja ja loputonta vänkkäämistä siitä, millainen on ydinsodan ja -talven runtelema maapallo. Keskiajalla tämä joukko olisi luultavasti ollut munkkeja, jotka ruoskivat itseään syntien tähden ja vaelsivat kaupungeista toiseen kertomassa ihmisille, miten Jeesuksen toinen tuleminen on lähellä. Tehkää parannus!
Ilmastokohkaus on siis yksinkertaisesti uskontoa, joka on piiloutunut tieteen vaatteisiin, vastaisku modernismille ja järjelle, jotka ovat vaikuttaneet länsimaissa pian 300 vuotta. Kun ilmastokohkausta tarkastelee lähempää, totuus paljastuu nopsaan. Eräänlaista gaian palvontaa, joka ei ole uusi ilmiö ihmiskunnan historiassa; luonnonpalvonta, luonnon elollistaminen, on ehkä kaikista uskonnon muodoista arkaaisin - ja voimakkain. Vihreät ovat tehneet itsestään siis eräänlaisen pappissäädyn, joka tietää paremmin kuin muut, mitä luonto tarvitsee, he näkevät myrskyissä ennusmerkkejä, tulkitsevat kuivuudesta jumalansa rangaistuksen jne. Näinhän ne muinaisen Rooman papitkin ennustivat.
Juu, demokratia onkin ilmastohihhuloinnin pahin vihollinen sanoo jopa demokraatti, vaatien Pohjois Korean mallia ja isä aurinkoista johtoon alistaakseen kansat ilmastotahtoonsa.
http://dailycaller.com/2014/01/15/un-climate-chief-communism-is-best-to-fight-global-warming/
BUHAHHAAA...., mahtaa hututtaa, ja meilläkin on kohta vaalit joissa näkyykin
versovan ilmastoerimielisyyttä joten antaa kansan sanoa mielipiteensä ilmastohihhuloinnista kun noconsensus on jo idullaan.
Demokratiasta tuli mieleen kun persujenkin änkyräedustaja joutui tässä taannoin myöntämään, että "on sitä ilmastonmuutosta" kun asiaa tivattiin. Joten kyllä Arkadianmäellä varmasti 90% edustajista asian tiedostaa. Kaikki hullut denialistihihhulot näyttävät vaan pesiytyneen tälle palstalle kun varteenotettavimmilla areenoilla ei ole mitään sanansijaa.
Ilamastonmuutos... Eikös ilmasto ole kuitenkin aina muuttumassa johonkin suuntaan?
Vai väittääkö eeliö, että ilmasto on ollut aina täysin stabiili, kunnes ihminen sytytti ensimmäisen hiilikokkareensa?
Äläs saivartele, etkö muuhun kykene? Kyllä persuedustaja puhui ihan tästä ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta.
Niin..."kyllä sitä hivenen on"
Mutta jos Oinonen on tuosta vähästä oikeassa, niin kuinka se voi muuttaa ilmaston ihan päälaelleen?
Entä jos Oinonen oli tuosta vähäisestä väärässä eli ei sitä yhtään ole?
Kumpi kelpaa eeliölle? Saako Oinonen äänesi?
Reenmanni parka.
Obama on pelkästään tittelillään saanut lämpiämisen pysähtymään.
Nyt seuraava USA.n pressa saa maapallon lämpiämään 3 astetta / 10 v ja ihan vaan tittelillään.
Jos maailmassa olisi oikeudenmukaisutta, niin te ilmastohuijarit pitäisi saattaa oikeuden eteen vastaamaan valheistanne ja selvittämään, mine kansojen verorahat ovat kadonneet.
Päästökauppa, Cap and Trade, on amerikkalaisten keksintö. Se antaa hyvät mahdollisuudet huijareille, ja sillä on puhallettu kuluttajilta miljardeja. Minä olen aina kannattanut hiiliveroa, jonka tuotto olisi korvamerkitty uusiutuvien energialähteiden rakentamiselle. Cap and Trade on mahdollistanut Fortumin kaksinkertaisen huijaamisen: ensimmäiseksi sähkönkuluttajilta veloitetaan kivihiilin mukaan, vaikka todellisuudessa sähkö tulee Norjan vesivoimaloista. Toiseksi kerätyllä rahalla ei rakenneta uusiutuvaa energiatuotantoa, vaan rahat jaetaan johtajien ja osakeomistajien kesken.
Hyvä kun myönnät, että ilmastohihhulointi on pelkkää huijausta ja luo vain lisää huijjausta.
Koska saadaan huijarit vastuuseen, eli greenpeace ja vihreät yhtenä syytteen saavana.
Ei mene ilmastohömppä jakeluun muissakaan sivistysmaissa. Esim. Yhdistyneen kuningaskunnan itsenäisyyspuolue (UKIP) jatkaa kasvuaan ja selostaa muuten näkemyksiään juuri nyt Palace of Westminsterissä.
http://www.eventbrite.co.uk/e/repealclimateact-tickets-14058494335
Tuossa vielä puolueen esittely (jos nyt joku ei satu vielä tuntemaan) ja energiapoliittinen ohjelma. Kannattaa tutustua, koska samat teemat tulevat varmasti esille myös meillä ensi kevään vaaleissa.
http://www.ukipmeps.org/uploads/file/energy-policy-2014-f-20-09-2013.pdf
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdistyneen_kuningaskunnan_itsenäisyyspuolue
BP:n baarista lippalakit päässä, bemaristit. Lisää voimaa. Ei älyä.
Byrokraatit saivat tällä kertaa pienen erävoiton peruuttamalla salivarauksen mutta perästä kuuluu. Tuossa tuoreet kommentit tapahtumasta.
http://climatescience.blogspot.fi/2014/11/parliamentary-meeting-on-climate-change.html
"It is ironic that in future all our meetings (if any) in Parliament will have to have back-up provisions in place rather like wind farms need back-up supplies for when they cannot deliver". Many at the meeting considered the HOC decison was deliberate sabotage.
http://www.weatheraction.com/
Demokratia saattaa olla ilmastonvakioijien vihollinen? Valehtelemalla enemmän tuskin saadaan aidossa demokratiassa pitkäaikaisesti parempia tuloksia?
Tilanne on paljon pahempi kuin kuvittelin. Yhdysvaltojen täytevaalin pääsääntöinen rahoitus republikaaneille tuli fossiiliselta teollisuudelta. Suurimpia rahoittajia olivat monimiljardöörit Koch-veljekset, liuskekaasu teollisuus ja kivihiiliteollisuus. Näillä valtavilla rahamäärillä saatiin kaikkein pahimmat republikaani ilmastodenialistit valtaan. Esimerkiksi senaattori James Inhofe hallitsee nyt ympäristökomiteaa, senaattori Ron Johnson sisäasioiden komiteaa ja senaattori Ted Cruz tiedekomitean.
Tämä tarkoittaa sitä, ettei ympäristöstä välitetä tippaakaan vaan aloitetaan hallitsematon fossiilisten polttoaineiden käyttö ja vienti. Uusituvan energian rakentamiseen ja tutkimukseen ei saada rahaa. Koulussa aloitetaan opettamaan huuhaa tietoja. Hyvänä esimerkkinä on republikaani kansanedustaja. Kun NOAA:n johtaja oli pyytämässä rahaa rikkimenneiden satelliittien korvaamiseksi, niin republikaani kansanedustaja sanoi, ettei kansakunta tarvitsee satelliitteja, koska sääennustukset kertoo (isorintainen) tv-meteorologi televisiossa.
Voi luoja! Kuunnelkaa mitä kansanedustajia amerikkalaiset valitsivat järkevien edustajien tilalle: https://www.youtube.com/watch?v=Mma_PJqYe24 . Juuri, kun pitäisi alkaa tehdä jotakin katastrofaalisen ilmastomuutoksen torjumiseksi, niin tyhmät amerikkalaiset valitsevat sellaiset kansanedustajat, jotka syöttävät rauhoittavia valheita. Järkevät ihmiset ulos - tyhmät sisään; uusi amerikkalainen motto!
Paras esimerkki on Oklahoman republikaaniedustaja James Inhofe: "Jumala on yhä taivaassa. On ylimielistä ihmisiltä ajatella, että ihminen voisi muuttaa ilmastoa ilman Jumalan tekoja, on minusta moraalitonta. Senaattori Inhofesta tulee vieläpä ympäristövaliokunnan puheenjohtaja. Tämä tietää sitä, ettei Yhdysvallat taaskaan allekirjoita mitään ilmastosopimusta.
Hyvä kuva nykytilanteesta. Katkoviivalla tehty ennuste on hyvä sekin.
https://4.bp.blogspot.com/-5uw51q2nFXw/VGUXmlloo9I/AAAAAAAADwo/pizw0knAzQE/s1600/Ennuste eräiden maiden CO2-päästöistä.PNG
Kiina on musta, usa punainen ja Suomi vihreä.
No voi voi, eikö teillä ollut äänioikeutta puuttua asiaan, vaalitulos kertoo vain tyytymättömyydestä noudatettuun politiikkaan elkä vihermiljardöörien hyödyttömästä tuesta vihervasemmistolle.
No byt Keystone XL kaasuputki tulee äänestykseen, jolloin Obaman on joko hyväksyttävä se tai käytettävä veto oikeuttaan, eli oli miten oli, vetkuttelu aiheen ympärillä loppuu Obaman saadessa miinuspisteitä kävi miten kävi.
http://www.foxnews.com/politics/2014/11/13/keystone-pipeline-becomes-political-football-as-congress-resumes-session/
Keystone XL ei ole kaasuputki, vaan sillä on tarkoitus tuoda Yhdysvaltoihin likaista öljyhiekkaa Kanadasta Texas öljyjalostamoille. Sieltä öljy myydään kansainvälisille markkinoille, eikä välttämättä tippakaan jää Yhdysvaltoihin. Kaikkein pahinta öljyhiekan alkujalostuksessa on se, että se bitumi erotetaan öljyhiekasta keittämällä sitä puhtaassa vedessä, jolloin syntyy miljoona kertaa enemmän jätevettä kuin Talvivaarassa. Öljyhiekan kannattavuus on erittäin kyseenalaista, sillä energiansaanti on 1:1.4, kun perinteisessä öljyssä 1:100.
Ilmastotieteilijä James Hansen on sanonut Keystone XL öljyputken olevan Game Over -öljyputki. Hulluus on valitseva olotila päättäjissä.
Työnnä se raja-arvosi sinne minne aurinko ei paista kun aiemminkin on ollut
mainittua raja arvoa suurempia arvoja vaikkei ollutkaan ekofasisteja raja arvoja määräämässä.
Eli denialistit haluavat äärettömän suuren CO2 pitoisuuden ilmakehään!