Esim pariksi tunniksi vaan jos nukahtaakin vaikka kolmeksi ja varpaat jäätyy niin missä vaihessa alkaa tulla vammoja? Entäs amputaation tarve?
T:Idiot but sleepy
Voiko talvella nukahtaa metsään?
9
1508
Vastaukset
- juusopoika
Totta kai voit nukahtaa metsään talvella, -30 astetta on raja. Muulloin metsässä nukkuminen on turvallista, vaikka koko yön yli!
Varpaiden jäätyminen ei ole vaarallista. Jos ovat kovin tummansiniset, pidä vain vähän aikaa paljaassa lumessa. Se rentouttaa niitä.
Eli huoli pois ja kaikki metsään nukkumaan! - Jussi
Jos olet terve ja et sammu pakkaseen 3 promillen humalassa, huumeissa, totaalisen väsyneenä tai viimeiset enrgian rippeesi käyttäneenä, niin ei se aarallisa ole.
Terve ihminen herää kyllä siinä vaihheesa kun tulee kylmä. Jotta siitä vaan.- scout
eikä muuten välttämättä herää. itse partiolaisena kun "joudun" nukkumaan hyvinkin kylmissä olosuhteissa (tietenkin makuupussin sisällä) saan useastikin kuulla kuinka tärisen kylmästä yöllä. Ja enkä kyllä heräile, kun tiedän "joutuvani" vaeltamaan kymmeniä kilometrejä seuraavana päivänä =)
ja itse aiheeseen: nukahda metsää, mutta ota teltta makuupussi ja ruokaa matkaan. Etkä varmasti kadu.
- meitä on joka junaan
Nuku vaan ihan rauhassa,ja ota ne hölmöt kaverisikin mukaan,niin päästään teistä kaikista!
- teemu
Tärinään herää välillä. Mutta pieni jumppa ja taas on lämmin ja uni tulee... jne.. Talvisin on kylmä. Mutta oikeastaan mitään muuta haittaa ei ole.. =)
- aswww
teemu kirjoitti:
Tärinään herää välillä. Mutta pieni jumppa ja taas on lämmin ja uni tulee... jne.. Talvisin on kylmä. Mutta oikeastaan mitään muuta haittaa ei ole.. =)
Pitääpä tähän todeta että talvella metsään nukahtaessa voi pahimmassa tapauksessa kuolla tai saada pahoja paleltumia jotka joudutaan amputoimaan, joten en tekisi sitä ilman kunnon varusteita
- Ahmed lällykkä
Voi hyvinkin, jos löydät sellaisen paikan missä tarkenee. Karhut ovat kautta aikain onnistuneet tässä mainiosti. Mene yhden heikäläisen viekkuun ja etkä kauaa ole hereillä.
- slam80
Olen nukkunut lumen päällä ilman tulia ja tulien kanssa. Tarpeeksi hyvä makuupussi, jos olisi tarkenisi varmaan vieläkin paremmin.
- Silkasta väsymyksestä
Kerran nukahdin -30 asteen pakkasessa silkasta väsymyksestä lumihankeen, selvinpäin. Heräsin noin puolen tunnin kuluttua, ei ongelmaa, olin nukkunut kerällä. Sitten muutaman minuutin päästä alkoi huomata mitä oli tullut tehtyä, kun vaatteet olivat kastuneet kohdista joissa iho oli lämmittänyt lunta. Ei sitten muuta kuin liikeelle. Eli kyllä kai normaali ihminen siihen herää, kun alkaa tulla kylmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794