Hei
Kannattaako rakentaa oma seinäkiipeily paikka?
Talon päädyssä olisi vapaata tilaa noin viisi(5) m pystysuunnassa ja reilu kolme leveyssuunnassa. Tähän ajattelin laittaa koolaukset ja vanerit, joissa paikkoja "otteille". Yläköysivarmistus olisi tähän varmaan hyvä laittaa myös. Mitä mieltä olette kanattaako? Voisi kesällä harrastaa eikä tarvitsisi kovin kauaksi lähteä. Tähän saisi helposti jotain kolme rataa.
Miten "otteet" kestää säätä, kun tuo talvikin aina tulee joka vuosi. Entä kestääkö "otteet" sadetta. Kuivalla kelillähän tätä silti tulisi harrastettua.
- Mika
Oman seinäkiipeilypaikan rakentaminen
9
5655
Vastaukset
- narupertsa
Miksi ajattelit, että kukaan tällä palstalla tietäisi sinua paremmin kannattaako sitä tehdä?
Jos arvostat täysin omassa hallinnassasi olevaa kiipeilyseinää enemmän kuin sen rakentamiseen menevää aikaa ja rahaa, niin tietysti kannattaa. Muuten tietenkään ei.
Kyllä vitosesta voi vielä kunnon patjoille roiskauttaa ilman köyttä, mutta miksi tyytyä vain yläköysivarmistukseen. Laita pultit ja osta jatkot, niin voit alaköysitellä myös.
Märillä otteilla ei kiipeä erkkikään, eikä talvella ole kiva avokäsin pieniä otteita nykertää. Ja tietysti auringonvalo, lämpötilanvaihtelut ja kaikki muu ympärivuotinen ulkoaltistuminen tuhoavat otteesi nopeammin ulkona kuin sisällä.
Kehotan kuitenkin, että käyt nyt ensin jollain seinällä katsomassa mitä se touhu on, hankit vähän kiipeilykokemusta, vilkaiset otteiden, köysien ja muiden välineiden hintoja, selvität miten tuollainen seinä rakennetaan perusturvalliseksi ja niin edelleen.
Viestistäsi kun vähän henkii se, että sinulla ei juurikaan ole kiipeilykokemusta yhtään mistään.- narumika
Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta narupertsa.
Kysyn asiaan täältä, kun en oikein ole löytänyt foorumia, missä olisi seinäkiipeilystä keskustelua.
Tuo alaköysittely mahdollisuus on myös otettava huomioon.
Hinnat ovat kyllä aika lailla selvillä.
Esim samalla köydellä voi mennnä vaikka kalliolle, kunhan pitää köyden pitkänä eikä katkaise määrämittaan.
Seinälle tulisi hintaa noin 500-700 €.
- Mika
- Seinähullu
En tiedä mutta tuosta halvalla kokeilemaan: http://www.huuto.net/kohteet/seinakiipeily-lahjakortti-95/337815903
- miäsmiäs
ei kannata rakentaa omaa. Jossain välissä alkaa kuitenkin harmittamaan että "saisi olla vähän isompi seinä" tai "vähän enempi hänkkiä pitäs tehä"
- X-KIIPEILIJÄ
TEE vain niin voi kiipeillä kun haluaa ! voisin tehä itekki jos olis isompi kämppä ! tai sit kattoon reittii ... Meillä oli josksu oma treenis mut se purettiin ... : ( siihen loppu monen harrastus ...
- kiipijä
Kannattavuus riippuu varmaan siitä, kuinka lähellä on muita treenimahdollisuuksia. Seiniä on mukava suunnitgella ja rakennella, mutta käyttö jää oikeasti yleensä aika vähälle, varsinkin, jos on kyseessä ulkoseinä. Hyvä treeniseinä maksaa aika paljon (otteita on oikeasti oltava paljon ja tiheässä), mutta jos lähiseudulla ei ole hyviä seiniä ja motivaatiota treenaamiseen riittää huomattavasti keskivertorimpuilijaa enemmän, niin saattaa vaikka kannattaakkin.
- kiip123231
Kannattaa tehdä seinään myös muotoja, pelkkä tasainen seinä käy nopeasti tylsäksi.
- Westarit
Tuolta löytyy hyvä pdf seinän rakentelusta. Kannattaa lukaista.
http://www.moonclimbing.com/moonboard/page.php?page=B:1 - Apinamies666
Mää ajattelin että vois ruuvailla otteita ympäri kämppää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952727Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82922589Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412324Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään461077- 57772
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10771- 19699
- 55682