Oman seinäkiipeilypaikan rakentaminen

narumika

Hei
Kannattaako rakentaa oma seinäkiipeily paikka?
Talon päädyssä olisi vapaata tilaa noin viisi(5) m pystysuunnassa ja reilu kolme leveyssuunnassa. Tähän ajattelin laittaa koolaukset ja vanerit, joissa paikkoja "otteille". Yläköysivarmistus olisi tähän varmaan hyvä laittaa myös. Mitä mieltä olette kanattaako? Voisi kesällä harrastaa eikä tarvitsisi kovin kauaksi lähteä. Tähän saisi helposti jotain kolme rataa.

Miten "otteet" kestää säätä, kun tuo talvikin aina tulee joka vuosi. Entä kestääkö "otteet" sadetta. Kuivalla kelillähän tätä silti tulisi harrastettua.

- Mika

9

5332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • narupertsa

      Miksi ajattelit, että kukaan tällä palstalla tietäisi sinua paremmin kannattaako sitä tehdä?

      Jos arvostat täysin omassa hallinnassasi olevaa kiipeilyseinää enemmän kuin sen rakentamiseen menevää aikaa ja rahaa, niin tietysti kannattaa. Muuten tietenkään ei.

      Kyllä vitosesta voi vielä kunnon patjoille roiskauttaa ilman köyttä, mutta miksi tyytyä vain yläköysivarmistukseen. Laita pultit ja osta jatkot, niin voit alaköysitellä myös.

      Märillä otteilla ei kiipeä erkkikään, eikä talvella ole kiva avokäsin pieniä otteita nykertää. Ja tietysti auringonvalo, lämpötilanvaihtelut ja kaikki muu ympärivuotinen ulkoaltistuminen tuhoavat otteesi nopeammin ulkona kuin sisällä.

      Kehotan kuitenkin, että käyt nyt ensin jollain seinällä katsomassa mitä se touhu on, hankit vähän kiipeilykokemusta, vilkaiset otteiden, köysien ja muiden välineiden hintoja, selvität miten tuollainen seinä rakennetaan perusturvalliseksi ja niin edelleen.

      Viestistäsi kun vähän henkii se, että sinulla ei juurikaan ole kiipeilykokemusta yhtään mistään.

      • narumika

        Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta narupertsa.

        Kysyn asiaan täältä, kun en oikein ole löytänyt foorumia, missä olisi seinäkiipeilystä keskustelua.

        Tuo alaköysittely mahdollisuus on myös otettava huomioon.

        Hinnat ovat kyllä aika lailla selvillä.
        Esim samalla köydellä voi mennnä vaikka kalliolle, kunhan pitää köyden pitkänä eikä katkaise määrämittaan.

        Seinälle tulisi hintaa noin 500-700 €.


        - Mika


    • Seinähullu
    • miäsmiäs

      ei kannata rakentaa omaa. Jossain välissä alkaa kuitenkin harmittamaan että "saisi olla vähän isompi seinä" tai "vähän enempi hänkkiä pitäs tehä"

    • X-KIIPEILIJÄ

      TEE vain niin voi kiipeillä kun haluaa ! voisin tehä itekki jos olis isompi kämppä ! tai sit kattoon reittii ... Meillä oli josksu oma treenis mut se purettiin ... : ( siihen loppu monen harrastus ...

    • kiipijä

      Kannattavuus riippuu varmaan siitä, kuinka lähellä on muita treenimahdollisuuksia. Seiniä on mukava suunnitgella ja rakennella, mutta käyttö jää oikeasti yleensä aika vähälle, varsinkin, jos on kyseessä ulkoseinä. Hyvä treeniseinä maksaa aika paljon (otteita on oikeasti oltava paljon ja tiheässä), mutta jos lähiseudulla ei ole hyviä seiniä ja motivaatiota treenaamiseen riittää huomattavasti keskivertorimpuilijaa enemmän, niin saattaa vaikka kannattaakkin.

    • kiip123231

      Kannattaa tehdä seinään myös muotoja, pelkkä tasainen seinä käy nopeasti tylsäksi.

    • Westarit
    • Apinamies666

      Mää ajattelin että vois ruuvailla otteita ympäri kämppää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2288
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1563
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1251
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1131
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      975
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      926
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      819
    Aihe