Oman seinäkiipeilypaikan rakentaminen

narumika

Hei
Kannattaako rakentaa oma seinäkiipeily paikka?
Talon päädyssä olisi vapaata tilaa noin viisi(5) m pystysuunnassa ja reilu kolme leveyssuunnassa. Tähän ajattelin laittaa koolaukset ja vanerit, joissa paikkoja "otteille". Yläköysivarmistus olisi tähän varmaan hyvä laittaa myös. Mitä mieltä olette kanattaako? Voisi kesällä harrastaa eikä tarvitsisi kovin kauaksi lähteä. Tähän saisi helposti jotain kolme rataa.

Miten "otteet" kestää säätä, kun tuo talvikin aina tulee joka vuosi. Entä kestääkö "otteet" sadetta. Kuivalla kelillähän tätä silti tulisi harrastettua.

- Mika

9

5672

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • narupertsa

      Miksi ajattelit, että kukaan tällä palstalla tietäisi sinua paremmin kannattaako sitä tehdä?

      Jos arvostat täysin omassa hallinnassasi olevaa kiipeilyseinää enemmän kuin sen rakentamiseen menevää aikaa ja rahaa, niin tietysti kannattaa. Muuten tietenkään ei.

      Kyllä vitosesta voi vielä kunnon patjoille roiskauttaa ilman köyttä, mutta miksi tyytyä vain yläköysivarmistukseen. Laita pultit ja osta jatkot, niin voit alaköysitellä myös.

      Märillä otteilla ei kiipeä erkkikään, eikä talvella ole kiva avokäsin pieniä otteita nykertää. Ja tietysti auringonvalo, lämpötilanvaihtelut ja kaikki muu ympärivuotinen ulkoaltistuminen tuhoavat otteesi nopeammin ulkona kuin sisällä.

      Kehotan kuitenkin, että käyt nyt ensin jollain seinällä katsomassa mitä se touhu on, hankit vähän kiipeilykokemusta, vilkaiset otteiden, köysien ja muiden välineiden hintoja, selvität miten tuollainen seinä rakennetaan perusturvalliseksi ja niin edelleen.

      Viestistäsi kun vähän henkii se, että sinulla ei juurikaan ole kiipeilykokemusta yhtään mistään.

      • narumika

        Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta narupertsa.

        Kysyn asiaan täältä, kun en oikein ole löytänyt foorumia, missä olisi seinäkiipeilystä keskustelua.

        Tuo alaköysittely mahdollisuus on myös otettava huomioon.

        Hinnat ovat kyllä aika lailla selvillä.
        Esim samalla köydellä voi mennnä vaikka kalliolle, kunhan pitää köyden pitkänä eikä katkaise määrämittaan.

        Seinälle tulisi hintaa noin 500-700 €.


        - Mika


    • Seinähullu
    • miäsmiäs

      ei kannata rakentaa omaa. Jossain välissä alkaa kuitenkin harmittamaan että "saisi olla vähän isompi seinä" tai "vähän enempi hänkkiä pitäs tehä"

    • X-KIIPEILIJÄ

      TEE vain niin voi kiipeillä kun haluaa ! voisin tehä itekki jos olis isompi kämppä ! tai sit kattoon reittii ... Meillä oli josksu oma treenis mut se purettiin ... : ( siihen loppu monen harrastus ...

    • kiipijä

      Kannattavuus riippuu varmaan siitä, kuinka lähellä on muita treenimahdollisuuksia. Seiniä on mukava suunnitgella ja rakennella, mutta käyttö jää oikeasti yleensä aika vähälle, varsinkin, jos on kyseessä ulkoseinä. Hyvä treeniseinä maksaa aika paljon (otteita on oikeasti oltava paljon ja tiheässä), mutta jos lähiseudulla ei ole hyviä seiniä ja motivaatiota treenaamiseen riittää huomattavasti keskivertorimpuilijaa enemmän, niin saattaa vaikka kannattaakkin.

    • kiip123231

      Kannattaa tehdä seinään myös muotoja, pelkkä tasainen seinä käy nopeasti tylsäksi.

    • Westarit
    • Apinamies666

      Mää ajattelin että vois ruuvailla otteita ympäri kämppää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe