(Tiedän, että Kotimaisten kielten keskuksen sääntöjen mukaan ei pitäisi laittaa tuohon ennen kaksoispistettä järjestysluvun merkiksi pistettä, mutta vastustan epäloogisuutta.)
Puheessa voidaan kysyä "yhdeksäsyhdettätoistako". Kirjoitetaanko se noin numeroin? Mihin kysymysaineosanen liitetään?
9.11.:ttäko
1
76
Vastaukset 1
Se kirjoitetaan kahdeksi sanaksi ”yhdeksäs yhdettätoistako”, vaikka kysymysliite liittyykin ilmaukseen kokonaisuutena (ellei jälkiosaa erityisesti painoteta) eikä vain vain jälkimmäiseen sanaan. Vrt. ”Urho Kekkonenko?”
Koska ilmaus ”9.11.” luetaan ”yhdeksäs yhdettätoista” (tai ”yhdeksäs marraskuuta”), ei päätettä enää ole syytä lisätä kirjoitusasuun.
Kirjoittaisin siis ”9.11.:ko”. Säännöt eivät käsittele tällaista tapausta. Sääntö pisteen jättämisestä pois kaksoispisteen edeltä koskee tapausta, jossa pisteelliseen lyhenteeseen liitetään pääte, esimerkiksi ”esim.”, mutta ”esim:ssä” (joka toki on muistiinpanokieltä, ei hyvää asiatyyliä). Järjestysluvuille taas on määritelty kaksi eri kirjoitustapaa, kuten ”9.” ja ”9:s” (: ”9:nnen” jne.).
Sana ”yhdeksäskö” voitaisiin kirjoittaa numeroa käytettäessä vain ”9:skö”. Mutta kun ”9.11.” on erityinen sovinnainen ilmaus, sitä voidaan käsitellä kuten vaikkapa erikoismerkkiä, ikään kuin yhtenä kokonaisuutena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 932413
- 70919
- 60902
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263785Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l129721- 54650
- 39612
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste66611- 42557
- 32539