Luettavaa Trabantisteille

2 tahtia

Näkyy olevan Trabant-buumi suomalaisissa lehdissä. Ihan viime aikaisia juttuja on ainakin:
Tuulilasi Turbo 3/2004: Heil Honecker! Trabantilla Unkarista Suomeen. Nelitahtinen versio. 8 sivua ja jatko-osa ilmeisesti tulossa.
Kaleva 2.11.: Trabi ja Warre pian harvinaisuuksia Saksassa. Paljon tilastotietoa Trabant-kannan harvenemisesta, muuttumassa keräilyesineiksi.
Keskipohjanmaa 31.10.: Vastaveto bemarikulttuurille. Tässäkin jutussa tyyppi toi Trabin Unkarista, mutta tää on vanhempi 2-tahti.
Lisäksi Hesarissa on syksyllä ollut ainakin 2 pikku-uutista, että Trabantista on tullut varkaiden suosikkimerkki sekä Saksassa että Unkarissa.
Loistohomma, että merkeistä tyylikkäin saa julkisuutta!

6

1937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulta

      oliko trabantin pahvi-kovalevy ovet ynm. maalattu pintaan vai massana sotkettu väritys?

      • 2 tahtia

        Pintaan maalattua se on. Esim takaluukun sisäpinnasta maali hilseilee usein pois, sieltä näkyy sitten maaliton tumma kovalevy alta.


    • En nyt haluaisi kehuskella mutta minäpä olen aikoinaan opetellut jalon autolla-ajamisen taidon Trabant merkkisellä farmariautolla.
      Isäukko törsäsi vuonna 67,jos en väärin muista 4700mk uuteen Trabant farmariin jolla sitten retkeiltiin kesäisin ympäri Suomea huikealla 110km.n huippunopeudella,alamäessä myötätuuleen.
      Sillä sitten minäkin sain mopoikäisenä ensituntuman autoiluun silloisella Artukaisten moottoriradalla.
      Kyllähän sitä vieläkin saattaisin Trabantin ostaa,kun on tuo käyttöohjekirjakin vielä tallella.

      • akka

        isäukko meni ostamaan "trabin", jolla meikäläinenkin opettelee kunnostuksen jälkeen autoilun jaloa taitoa! :D


    • blackmagictiger

      MULLA OLI PIENEMPÄNÄ TRABANTIN-PIENOISMALLI JOSSA OLI SILLOISEN DDRÄN TARRA TAKANA

      • Samu-75

        .. kuitenkin kirjoittaisit "huutamatta", eli ei pelkillä isoilla kirjaimilla. Ok?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      146
      4705
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      204
      3940
    3. 211
      3157
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3019
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      71
      2823
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      123
      1673
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      9
      1605
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1156
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      144
      1121
    Aihe