Aika palata peruskysymysten äärelle.
Onko tyhjiö ihan tyhjä sittenkään?
Saa kertoa.....
Mitä tapahtuu tyhjiössä?
12
152
Vastaukset
- +p86fp8fp
Ei. Ainakin kvanttifluktaatiota tapahtuu. Lienee mahdoton tehdä tyhjiötä, jossa ei mikään kenttä vaikuttaisi.
Entä jos ei ole mitään kenttää? Miten tyhjiö silloin käyttäytyy?
Siis missä kentässä se fluktuaatio tapahtuu, kun oletus on se, ettei tilassa ole mitään kenttää?
- teoria
Mutta eikö kvanttimekaniikka kiellä jo teoriassakin täysin tyhjän tilan olemassaolon? Aina (riittävän pienellä aikavälillä) on olemassa äärellinen todennäköisyys että syntyy virtuaalihiukkasia tyhjästä. Seuraus Heisenbergin epämääräisyydestä.
teoria kirjoitti:
Mutta eikö kvanttimekaniikka kiellä jo teoriassakin täysin tyhjän tilan olemassaolon? Aina (riittävän pienellä aikavälillä) on olemassa äärellinen todennäköisyys että syntyy virtuaalihiukkasia tyhjästä. Seuraus Heisenbergin epämääräisyydestä.
Heisenbergin ja kumppaneiden yhtälöstä ei seuraa mitään muuta kuin ne sanovat.
Mistäköhän sinä sait tyhjiöstä energiaa?- teoria
tractor kirjoitti:
Heisenbergin ja kumppaneiden yhtälöstä ei seuraa mitään muuta kuin ne sanovat.
Mistäköhän sinä sait tyhjiöstä energiaa?Niin, en ole fysiikan professori, mutta olettaisin että dE dT < h tarkoittaa karkeasti ottaen sitä, että jos dt on pieni, energiaan liittyy suuri epämääräisyys. Jos siis mitataan tyhjiön energiaa hyvin lyhyen ajan, liittyy mittaukseen epämääräisyyttä energiassa, joten ei voida sanoa että tyhjiön energia olisi 0.
teoria kirjoitti:
Niin, en ole fysiikan professori, mutta olettaisin että dE dT < h tarkoittaa karkeasti ottaen sitä, että jos dt on pieni, energiaan liittyy suuri epämääräisyys. Jos siis mitataan tyhjiön energiaa hyvin lyhyen ajan, liittyy mittaukseen epämääräisyyttä energiassa, joten ei voida sanoa että tyhjiön energia olisi 0.
Veikkoseni, nämä laskelmat on tehty jo -30 -luvulla. Ja jos ei lasketa mukaan paria ääretöntä, jotka tulivat laskuihin koska avaruus on oletettu äärettömäksi, niin kokonais-energia vapaalla (siis vuorovakuttamattomalla) kvanttikentällä on tyhjiössä (alimman tilan energiassa) tasan nolla.
- vanhaa tietoa
tractor kirjoitti:
Veikkoseni, nämä laskelmat on tehty jo -30 -luvulla. Ja jos ei lasketa mukaan paria ääretöntä, jotka tulivat laskuihin koska avaruus on oletettu äärettömäksi, niin kokonais-energia vapaalla (siis vuorovakuttamattomalla) kvanttikentällä on tyhjiössä (alimman tilan energiassa) tasan nolla.
Olet aivan väärässä. Nämä "laskelmat" eli ajattelut tehtiin jo vedalais-esihindulaisessa kulttuurissa tuhansia vuosia sitten.
Tämän uskontofilosofian olemisen alkusyy on Brahma. Ja Brahman "yössä" vain ja ainoastaan Brahma tietää "mitä" tapahtuu.
Silloin kun ei ole Brahman yötä ollaan jumaluuksien ilmennystasolla eli luodussa universumissa.
Eli universumin "tyhjyyttä" ei ole olemassa, kaikki on vain Brahman olemisen "tilojen" vaihteluita.
Tämä edellyttää tietysti sykkivää maailmankaikkeutta jossa erillisten maailmankaikkeuksien "aikojen" välissä on tuntematon määrittelemätön Brahman YÖN AIKA. Ja uusi Brahman päivä synnyttää uuden universumin.
Jotkut nykyfyysikoista ja kosmologeista uskaltaa tunnustaa olevansa sykkivän universumin puolella kuten tämä vanha uskontofilosofia kertoo.
Kannattaa tutustua intialaisiin vanhoihin uskontoihin ennenkuin alkaa kuvitella ajatusten olevan nperäisin vasta 1930-luvulta.
Jees, Heisenbergin mukaan voit lainata energiaa (tulevaisuudesta) pienen määrän, joka realisoituu kuinka????
- tyhjäpäinen
Mitä tapahtuu tyhjiössä? Onpas vaikea kysymys. Helpompaa olisi vastata kysymykseen:
Mitä tapahtuu tyhjässä päässä?
Ei ainakaan kunnon ajattelua.
Fyysikot ovat puhuneet jostakin "tyhjiöenergiasta" jota maallikon on tosi vaikeaa hahmottaa. Ehkä tämä vaatii vain uudenlaista ajattelua ja uudenlaista matematiikkaa?
Ehkä perinteinen matematiikka pitää vaan heittää romukoppaan.
0 0=0, 0-0=0, 0x0=0 ja 0/ 0 = 0
Ehkä on opittava laskemaan nollalla toisin kuin ennen?- asdfasdf
Nollallahan ei jaeta ;) Ehkä pitäisi sinun opetella sitä perus matematiikka ennen pätemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444288Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202744Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412502Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?851529Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161476- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965