Illanistujaiset

Hei,

Ideoita mitä tarjota illanistujaisissa?

Olen ajatellut jotain pientä ja hyvää naposteltavaa...
esim.
sipsejä
porkkanaa, kurkkua, paprikaa, kukkakaalia
patonkia ja tuorejuustoa
pop corneja
lihapullia
kreikkalaista salaattia
pastasalaattia
kinkkurullia
paprikarullia
dippikastikkeita

Haluaisin jotain oikein erikoista. Ruoka ei saa sisältää KALAA eikä mitään meren eläviä!
5625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten olisi nakit ja muussi?

Äänestä

Dippitarjotin ois hyvä! Pienehköihin kulhoihin erinlaisia dippikastikkeita ja kaikenlaista kivaa dipattavaa; leipäkuutioita, juustokuutioita, kurkkua, prinssinakkeja, pieniä lihapullia, paprikaa, kaikkea mahdollista. Erittäin klassinen illanistujaisten herkku on kinkkupiirakka. Kokeilepa vaikka myllynparhaan Ranskalaista kinkku juusto-piirakkaa.

http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/reseptit/suolaiset_leivonnaiset/piirakat/ranskalainen_kinkku-juustopiirakka/

Itse tein piirakkavuokaan (halk. 30 cm ja reunojen korkeus 4cm) 1,5 kertaisen pohjan ja kaksinkertaisen täytteen. Ihanaa oli!

Vähän erikoisempaa olisi esim. wrapit. Hyviä ohjeita niihin os.

http://www.santamaria.fi

Äänestä
  • Kiitos hyvistä vinkeistä!

    Äänestä

Joku teema, tyyliin espanjalainen ruoka (tapaksia, tortilloja, jotka kaikki voivat täyttää itse oman mielensä mukaan, sangriaa ym), amerikka (vaahtokarkkeja, jotka paahdetaan yms.)

Äänestä

googleta "tapas" suomenkielisiltä sivuilta, löytyy paljon tapasohjeita, myös helppoja... aikaa tekemiseen kuluu jonkin verran, mutta palkitsee... älä arastele uusia makuja, vaan rohkeasti kokeilemaan.. takuuvarmasti jää vieraiden mieleen ja peittoaa perinteiset napostelut!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karoliina kirjoitti:

Hei,

Ideoita mitä tarjota illanistujaisissa?

Olen ajatellut jotain pientä ja hyvää naposteltavaa...
esim.
sipsejä
porkkanaa, kurkkua, paprikaa, kukkakaalia
patonkia ja tuorejuustoa
pop corneja
lihapullia
kreikkalaista salaattia
pastasalaattia
kinkkurullia
paprikarullia
dippikastikkeita

Haluaisin jotain oikein erikoista. Ruoka ei saa sisältää KALAA eikä mitään meren eläviä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu