Raskaana en saa ylennystä ?? AUTTAKAA!

Amelie

Onko tämä laillistakaan? Pomoni (yksityisyrittäjä) ehdotti minulle ylennystä, johon suostuin. Rehellisyyden nimissä kerroin kuitenkin olevani raskaana (raskaus on ihan alussa vasta) koska kuulin että sen ei pitäisi saada vaikuttaa tälläisissä asioissa.

Noh meni pari viikkoa ja pomoni pyysi minut toimistoonsa. Sanoi vain "kyllähän sinä Hanna tiedät että minun pitää ajatella tässä asiassa firman etuja.. Plaa plaa.. Katotaan ylennystä sitten sinun äitiysloman jälkeen. Eihän meidän kannata kouluttaa sinua tähän tehtävään kun kohta aloitat äitiysloman (kyseinen tehtävä on helppo, en tarvitse siihen erityiskoulutusta.. Periaatteessa vastuu lisääntyy mutta työnkuvani säilyy ennallaan) koskaan ei tiedä mitkä fiilikset sinulla on äitiysloman jälkeen ja tuutko enään takaisin..." Sanoina hänelle "vitsinä" että ei kai olisi pitänyt kertoa koko raskaudesta.. Vitsinä tai ei, lienee siinä "hivenen" totuutta mukana.

Onko tämä laillista?

Jos en olisi raskaudestani kertonut, olisin jo allekirjoittanut työsopimuksen ja saanut mojovan palkankorotuksen.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovuen
    • älähyväksy

      Tuollaista ei kannata hyväksyä. Käsittääkseni työntekijän raskaus ei saa vaikuttaa mitenkään työasioihin. Työnantaja ei saa esimerkiksi edes kysyä työhaastattelssa: "miten mahdollinen raskaus tai lapsen saanti vaikuttaisi työhösi?"

    • njkundf

      Ei kuullosta lailliselta. Mutta kun on sana sanaa vastaan, niin... Voi lla huonot asemat. Selvitä liitosta tai viranomaisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5130
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4144
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3537
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3106
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2879
    6. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      43
      2703
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2677
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2483
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1725
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      122
      1671
    Aihe