Nauhat renteissa?

Ikämies99

En tiedä onko tämä oikea foorumi, mutta olen usein ihmetellyt varsinkin nuorison ranteissa olevia eri värisiä nauhoja tai naruja. Joillakin iäkkäämmilläkin niitä esiintyy. Joskus niitä näkee vain yhden, mutta sitten taas jollain on ainakin kymmenen nauhaa. Olen yrittänyt keksiä mitä ne ovat, kuten että ne olisivat esimerkiksi jonkinlaisia rannekkeita liittyen esim. johonkin konserttiin tms., (eli että sisäänpääsymaksua vastaan saisi tuollaisen nauhan) , mutta tästä ei ehkä ole kysymys.

Muistan lapsuudestani ja nuoruudestani, jolloin hippiliike rantautui myös Suomeen, että tuolloinkin hippien pukeutumiseen kuului samantyyppiset koristeet.
Ehkä kysymys on tosiaan vain koristeista, vaikka hippiliikettä ei enää olekaan. Olen kyllä lukenut, että meillä esiintyy nykyään nuorison keskuudessa ns. hipstereitä. Heillä ei kuitenkaan liene tekemistä hippiliikkeen kanssa hieman samantyyppisestä liikkeen kirjoitusasusta huolimatta.

Mutta osaisiko joku valaista näiden nauhojen merkitysta?

7

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikämies99

      Siis ranteissa.

    • E.Allardt

      Minkälaisia nauhoja? Siis niitä erivärisiä ohuita, joita näkee n. 15-20 vuotiailla. Nuoriso luultavasti viestittää niillä kuuluvansa tiettyihin alakulttuureihin. Siellä on varmaan eläinsuojelijoilla, anarkisteilla ym. omat värinsä/kuvionsa. Samaahan tekivät mainitsemasi hipit pukeutumisineen kuten myös nykyajan hipsterit. Nuorisolla on aina ollut tarve luoda erilaisia, jos nykytermi sallitaan, yhteisöjä.

    • Festarimestari

      Kyllä ne festarien pääsylippurannekkeita usein on. Festariliput maksaa hirmuisesti ja on joillekin isojakin elämyksiä joten eivät sitten raaski luopua nauhoistaan vaan ylpeänä näyttävät kaikille ja saavat siitä vielä keräilyharrastuksenkin.

      Vaan voi olla muutakin. Ihmiset tekee ylipäätään kaikkea. Ottavat tatuointeja, pistävät sormenmentävät reijät korviin, osallistuvat lauman mukana sellaiseenkin aktivismiin mistä eivät tiedä mutta kun muut tekee niin tekevät sitten itsekin. Jos tarpeeksi moni kantaisi halkoa päässä tiistaisin niin varmasti puolet lopuistakin ihmisistä alkaisi tehdä niin.

    • Thaitapa

      Tuttavani asuu osan vuodesta Thaimaassa, ja kun hän lähtee Suomeen käymään, paikalliset ystävät solmivat hänen ranteeseensa vaalean nauhan. Se on heidän tapansa toivottaa onnellista matkaa ja tervetulleeksi takaisin.

    • jotainsellaasia

      Minä taas olen havainnut että varsinkin naiset pitävät korvissaan eräänlaisia "killuttimia " Miksi?

    • pseudomeemi

      Pannaan kokeeksi liikkeelle huhu, että kyseisten epähygieenisten rannekkeiden välityksellä leviää impotenssia aiheuttava vajagara-virus. Etenkin jos polttaa kuivattuja banaaninkuoria piipussaan.

    • kabbal

      Nauhoja lienee monenlaisia kuten merkityksiäkin. Muistelisin, että jonkinlainen ohut punainen nauha oli jonkinlaisen uskonnollisen lahkon merkkinä, "kabbala" tai joku sen nimininen uskonto oli kyseessä ja ainakin maailmantähti Madonnalla oli tällainen nauha.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      4337
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4078
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      45
      3649
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2855
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      78
      2669
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1978
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1248
    9. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1202
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1201
    Aihe