Nauhat renteissa?

Ikämies99

En tiedä onko tämä oikea foorumi, mutta olen usein ihmetellyt varsinkin nuorison ranteissa olevia eri värisiä nauhoja tai naruja. Joillakin iäkkäämmilläkin niitä esiintyy. Joskus niitä näkee vain yhden, mutta sitten taas jollain on ainakin kymmenen nauhaa. Olen yrittänyt keksiä mitä ne ovat, kuten että ne olisivat esimerkiksi jonkinlaisia rannekkeita liittyen esim. johonkin konserttiin tms., (eli että sisäänpääsymaksua vastaan saisi tuollaisen nauhan) , mutta tästä ei ehkä ole kysymys.

Muistan lapsuudestani ja nuoruudestani, jolloin hippiliike rantautui myös Suomeen, että tuolloinkin hippien pukeutumiseen kuului samantyyppiset koristeet.
Ehkä kysymys on tosiaan vain koristeista, vaikka hippiliikettä ei enää olekaan. Olen kyllä lukenut, että meillä esiintyy nykyään nuorison keskuudessa ns. hipstereitä. Heillä ei kuitenkaan liene tekemistä hippiliikkeen kanssa hieman samantyyppisestä liikkeen kirjoitusasusta huolimatta.

Mutta osaisiko joku valaista näiden nauhojen merkitysta?

7

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikämies99

      Siis ranteissa.

    • E.Allardt

      Minkälaisia nauhoja? Siis niitä erivärisiä ohuita, joita näkee n. 15-20 vuotiailla. Nuoriso luultavasti viestittää niillä kuuluvansa tiettyihin alakulttuureihin. Siellä on varmaan eläinsuojelijoilla, anarkisteilla ym. omat värinsä/kuvionsa. Samaahan tekivät mainitsemasi hipit pukeutumisineen kuten myös nykyajan hipsterit. Nuorisolla on aina ollut tarve luoda erilaisia, jos nykytermi sallitaan, yhteisöjä.

    • Festarimestari

      Kyllä ne festarien pääsylippurannekkeita usein on. Festariliput maksaa hirmuisesti ja on joillekin isojakin elämyksiä joten eivät sitten raaski luopua nauhoistaan vaan ylpeänä näyttävät kaikille ja saavat siitä vielä keräilyharrastuksenkin.

      Vaan voi olla muutakin. Ihmiset tekee ylipäätään kaikkea. Ottavat tatuointeja, pistävät sormenmentävät reijät korviin, osallistuvat lauman mukana sellaiseenkin aktivismiin mistä eivät tiedä mutta kun muut tekee niin tekevät sitten itsekin. Jos tarpeeksi moni kantaisi halkoa päässä tiistaisin niin varmasti puolet lopuistakin ihmisistä alkaisi tehdä niin.

    • Thaitapa

      Tuttavani asuu osan vuodesta Thaimaassa, ja kun hän lähtee Suomeen käymään, paikalliset ystävät solmivat hänen ranteeseensa vaalean nauhan. Se on heidän tapansa toivottaa onnellista matkaa ja tervetulleeksi takaisin.

    • jotainsellaasia

      Minä taas olen havainnut että varsinkin naiset pitävät korvissaan eräänlaisia "killuttimia " Miksi?

    • pseudomeemi

      Pannaan kokeeksi liikkeelle huhu, että kyseisten epähygieenisten rannekkeiden välityksellä leviää impotenssia aiheuttava vajagara-virus. Etenkin jos polttaa kuivattuja banaaninkuoria piipussaan.

    • kabbal

      Nauhoja lienee monenlaisia kuten merkityksiäkin. Muistelisin, että jonkinlainen ohut punainen nauha oli jonkinlaisen uskonnollisen lahkon merkkinä, "kabbala" tai joku sen nimininen uskonto oli kyseessä ja ainakin maailmantähti Madonnalla oli tällainen nauha.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      38
      1930
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1485
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      171
      1379
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1229
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1211
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      896
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      58
      848
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      13
      834
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      805
    Aihe