Nauhat renteissa?

Ikämies99

En tiedä onko tämä oikea foorumi, mutta olen usein ihmetellyt varsinkin nuorison ranteissa olevia eri värisiä nauhoja tai naruja. Joillakin iäkkäämmilläkin niitä esiintyy. Joskus niitä näkee vain yhden, mutta sitten taas jollain on ainakin kymmenen nauhaa. Olen yrittänyt keksiä mitä ne ovat, kuten että ne olisivat esimerkiksi jonkinlaisia rannekkeita liittyen esim. johonkin konserttiin tms., (eli että sisäänpääsymaksua vastaan saisi tuollaisen nauhan) , mutta tästä ei ehkä ole kysymys.

Muistan lapsuudestani ja nuoruudestani, jolloin hippiliike rantautui myös Suomeen, että tuolloinkin hippien pukeutumiseen kuului samantyyppiset koristeet.
Ehkä kysymys on tosiaan vain koristeista, vaikka hippiliikettä ei enää olekaan. Olen kyllä lukenut, että meillä esiintyy nykyään nuorison keskuudessa ns. hipstereitä. Heillä ei kuitenkaan liene tekemistä hippiliikkeen kanssa hieman samantyyppisestä liikkeen kirjoitusasusta huolimatta.

Mutta osaisiko joku valaista näiden nauhojen merkitysta?

7

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikämies99

      Siis ranteissa.

    • E.Allardt

      Minkälaisia nauhoja? Siis niitä erivärisiä ohuita, joita näkee n. 15-20 vuotiailla. Nuoriso luultavasti viestittää niillä kuuluvansa tiettyihin alakulttuureihin. Siellä on varmaan eläinsuojelijoilla, anarkisteilla ym. omat värinsä/kuvionsa. Samaahan tekivät mainitsemasi hipit pukeutumisineen kuten myös nykyajan hipsterit. Nuorisolla on aina ollut tarve luoda erilaisia, jos nykytermi sallitaan, yhteisöjä.

    • Festarimestari

      Kyllä ne festarien pääsylippurannekkeita usein on. Festariliput maksaa hirmuisesti ja on joillekin isojakin elämyksiä joten eivät sitten raaski luopua nauhoistaan vaan ylpeänä näyttävät kaikille ja saavat siitä vielä keräilyharrastuksenkin.

      Vaan voi olla muutakin. Ihmiset tekee ylipäätään kaikkea. Ottavat tatuointeja, pistävät sormenmentävät reijät korviin, osallistuvat lauman mukana sellaiseenkin aktivismiin mistä eivät tiedä mutta kun muut tekee niin tekevät sitten itsekin. Jos tarpeeksi moni kantaisi halkoa päässä tiistaisin niin varmasti puolet lopuistakin ihmisistä alkaisi tehdä niin.

    • Thaitapa

      Tuttavani asuu osan vuodesta Thaimaassa, ja kun hän lähtee Suomeen käymään, paikalliset ystävät solmivat hänen ranteeseensa vaalean nauhan. Se on heidän tapansa toivottaa onnellista matkaa ja tervetulleeksi takaisin.

    • jotainsellaasia

      Minä taas olen havainnut että varsinkin naiset pitävät korvissaan eräänlaisia "killuttimia " Miksi?

    • pseudomeemi

      Pannaan kokeeksi liikkeelle huhu, että kyseisten epähygieenisten rannekkeiden välityksellä leviää impotenssia aiheuttava vajagara-virus. Etenkin jos polttaa kuivattuja banaaninkuoria piipussaan.

    • kabbal

      Nauhoja lienee monenlaisia kuten merkityksiäkin. Muistelisin, että jonkinlainen ohut punainen nauha oli jonkinlaisen uskonnollisen lahkon merkkinä, "kabbala" tai joku sen nimininen uskonto oli kyseessä ja ainakin maailmantähti Madonnalla oli tällainen nauha.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe