En tiedä onko tämä oikea foorumi, mutta olen usein ihmetellyt varsinkin nuorison ranteissa olevia eri värisiä nauhoja tai naruja. Joillakin iäkkäämmilläkin niitä esiintyy. Joskus niitä näkee vain yhden, mutta sitten taas jollain on ainakin kymmenen nauhaa. Olen yrittänyt keksiä mitä ne ovat, kuten että ne olisivat esimerkiksi jonkinlaisia rannekkeita liittyen esim. johonkin konserttiin tms., (eli että sisäänpääsymaksua vastaan saisi tuollaisen nauhan) , mutta tästä ei ehkä ole kysymys.
Muistan lapsuudestani ja nuoruudestani, jolloin hippiliike rantautui myös Suomeen, että tuolloinkin hippien pukeutumiseen kuului samantyyppiset koristeet.
Ehkä kysymys on tosiaan vain koristeista, vaikka hippiliikettä ei enää olekaan. Olen kyllä lukenut, että meillä esiintyy nykyään nuorison keskuudessa ns. hipstereitä. Heillä ei kuitenkaan liene tekemistä hippiliikkeen kanssa hieman samantyyppisestä liikkeen kirjoitusasusta huolimatta.
Mutta osaisiko joku valaista näiden nauhojen merkitysta?
Nauhat renteissa?
7
1066
Vastaukset
- Ikämies99
Siis ranteissa.
- E.Allardt
Minkälaisia nauhoja? Siis niitä erivärisiä ohuita, joita näkee n. 15-20 vuotiailla. Nuoriso luultavasti viestittää niillä kuuluvansa tiettyihin alakulttuureihin. Siellä on varmaan eläinsuojelijoilla, anarkisteilla ym. omat värinsä/kuvionsa. Samaahan tekivät mainitsemasi hipit pukeutumisineen kuten myös nykyajan hipsterit. Nuorisolla on aina ollut tarve luoda erilaisia, jos nykytermi sallitaan, yhteisöjä.
- Festarimestari
Kyllä ne festarien pääsylippurannekkeita usein on. Festariliput maksaa hirmuisesti ja on joillekin isojakin elämyksiä joten eivät sitten raaski luopua nauhoistaan vaan ylpeänä näyttävät kaikille ja saavat siitä vielä keräilyharrastuksenkin.
Vaan voi olla muutakin. Ihmiset tekee ylipäätään kaikkea. Ottavat tatuointeja, pistävät sormenmentävät reijät korviin, osallistuvat lauman mukana sellaiseenkin aktivismiin mistä eivät tiedä mutta kun muut tekee niin tekevät sitten itsekin. Jos tarpeeksi moni kantaisi halkoa päässä tiistaisin niin varmasti puolet lopuistakin ihmisistä alkaisi tehdä niin. - Thaitapa
Tuttavani asuu osan vuodesta Thaimaassa, ja kun hän lähtee Suomeen käymään, paikalliset ystävät solmivat hänen ranteeseensa vaalean nauhan. Se on heidän tapansa toivottaa onnellista matkaa ja tervetulleeksi takaisin.
- jotainsellaasia
Minä taas olen havainnut että varsinkin naiset pitävät korvissaan eräänlaisia "killuttimia " Miksi?
- pseudomeemi
Pannaan kokeeksi liikkeelle huhu, että kyseisten epähygieenisten rannekkeiden välityksellä leviää impotenssia aiheuttava vajagara-virus. Etenkin jos polttaa kuivattuja banaaninkuoria piipussaan.
- kabbal
Nauhoja lienee monenlaisia kuten merkityksiäkin. Muistelisin, että jonkinlainen ohut punainen nauha oli jonkinlaisen uskonnollisen lahkon merkkinä, "kabbala" tai joku sen nimininen uskonto oli kyseessä ja ainakin maailmantähti Madonnalla oli tällainen nauha.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2013200Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos621994Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt351612Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651583- 931298
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221235Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501023Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5972Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61937Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan188933