Tämä alkanut talvi on ollut tähän mennessä suurimmalta osin jopa aikaisemmassa kuin harvinaisen kova talvi 2009/2010. Järvet jäätyivät aikaisemmin ja keskimäärin terminen talvi on alkanut aikaisemmin.
Toistaiseksi olemme välttyneet koillisen ja idän puoleisilta tuulilta, kun etelän puoleiset tuulet ovat olleet vallitsevia. Jospa tuo kylmyys pysyisi tuolla Siperiasssa ja amerikassa koko talven, niin ei ainakaan tulisi pahempi talvi kuin 2009/2010?
Toistaiseksi olemme välttyneet koillisen ja idän puoleisilta tuulilta, kun etelän puoleiset tuulet ovat olleet vallitsevia. Jospa tuo kylmyys pysyisi tuolla Siperiasssa ja amerikassa koko talven, niin ei ainakaan tulisi pahempi talvi kuin 2009/2010?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessa on viimeksi ollut ankara talvi 1986-1987.
Siis, tuleeko nyt myös sellainen ankara talvi?
Onhan se ihmeellistä, että juuri ne ankarat talvet ovat olleet AGW-aikana eikä ennen sitä.
Eikös talvien pitänyt lämmetä eniten?
Määrittelepä Kollimaattori "ankara talvi".
Ellet ymmärtänyt kysymystä, tarkoitin poikkeamaa celsiusasteissa keskimääräisestä. Lämpimiksesi voisit määritellä myös, millainen on "lauha talvi".
Viime vuosisadan alussa Suomessa ei ollut yhtään ankaraa talvea neljäänkymmenen vuoteen. Sen jälkeen niitä on ollut kymmenkunta 1940 - 1987 välillä. Todennäköistä on, että yksi tai useampi ankara talvi tulee lähivuosina.
Mikähän talvi tässä on alkanut. Ruoho vihertää, lunta ei enää näy missään, pienimmätkin lätäköt ovat jäättömiä. Lämpötila viime päivinä pyörinyt 4-9 lämpöasteessa. No tänään oli koko päivän 0-1 astetta lämmintä. Eikä talven alkamisella ja säätilalla tähän aikaan ole mitään yhteyttä keskitalven säähän.
Talvella 2009-2010 alkoi terminen talvi Kuusamon korkeudella asti jo SYYSKUUSSA!
http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/termtalvi_alku_200910.gif
Tänä vuonna alkoi terminen talvi osassa Lappia lokakuun 10. päivän tienoilla.
http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/climate/talven_alku_2014.gif
Eli ei ole terminen talvi tänä vuonna alkanut aikaisemmin kuin talvella 2009-2010. Kuusamossakin se alkoi tänä vuonna talveen 2009-2010 verrattuna kaksi viikkoa myöhemmin.
Näitä talven tulon mittareita on muitakin kuin termisen talven mittaaminen!
Roudan tuleminen, järvien jäätyminen, ensilumet jne.
Ja Eelis. 2009/2010 eteläsuomessa talvi alkoi vasta joulukuun puolella, joten äläs hättäile. Täällä päin ollaan joka tapauksessa edellä 2009-alkutalveea.
En ymmärrä miten niin edellä. Ei nämä kelit kerro mitään keskitalvesta. Omituisista omituisin oli vaikkapa viime talvi. Syksyiset kelit jatkuivat loppiaiseen jossain joulukuun alussa oli pieni talven tulon yritelmä. Sitten kolmisen viikkoa oikein reipasta pakkassäätä ja helmikuun tullessa talvi poikki. Kuun lopussa oli jopa jo lumetonta. Käsittämättömästi!
"En ymmärrä miten niin edellä. Ei nämä kelit kerro mitään keskitalvesta"
Siis edellä olemisella tarkoitetaan sitä, että ne talven tunnusmerkit ym. ovat alkaneet ilmentyä jopa aikaisemmin kuin talven 2009/2010 tähän samaan aikaan mennessä.
Terävä havainto!!!
Ei tietenkään nämä kelit kerro mitään keskitalvesta!!!
Mikä äly ja väläys!!!