Kermakakun täytteitä?

Pitäisi leipoa miehelle synttärikakku, mutta kyllästyttää se ainainen hillo-banaani-kermavaahto-hässäkkä. Kinuski taas on päivänsankarin makuun liian makeaa. Olisiko kellään hyviä täytevinkkejä? Ajattelin leipoa vaalean kakkupohjan, sillä toivomuksena oli oikein "perinteinen" kermakakku. Jossain oli muistaakseni joku ohje, johon tuli kakun väliin omenasosetta ja -raastetta vaniljakiisselin kera. Onko kukaan tehnyt tällaista - toimiiko vai onko pliisun makuista?
82384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei!

Minä olen käyttänyt täytekakkujen välissä marja- tai hedelmäpilttiä samoin säilötyt hedelmät omassa mehussaan ovat hyviä. Ei tule liian makeaa. Oma mielikuvitus siinä on rajana. Joskus olen sekoittanut säilykeananasta ja appelsiinimarmedadia, raikasta!

Äänestä
  • Mietin myös juuri noita lasten Piltti-soseita... Mutta eivätkös ne ole aika mauttomia? Noin niin kuin aikuisten suuhun? Tuo ananas-appelsiinimarmeladi kuullosti hyvältä! Vaniljakiisseli varmaan sopisi niiden kanssa.

    Äänestä

  • chianti kirjoitti:

    Mietin myös juuri noita lasten Piltti-soseita... Mutta eivätkös ne ole aika mauttomia? Noin niin kuin aikuisten suuhun? Tuo ananas-appelsiinimarmeladi kuullosti hyvältä! Vaniljakiisseli varmaan sopisi niiden kanssa.

    Hei!

    meidän perheen suihin ne passaa. Samaten voi esimerkiksi laittaa mansikkahilloon lisäksi pakastemansikoita tai sitten mansikkapilttiä tai tehdä ihan oman sekoituksen. Semperillä oli ainakin ennen mansikkasosetta vauvoille.

    Meillä ei voi käyttää maitotuott

    Äänestä

  • mamma kirjoitti:

    Hei!

    meidän perheen suihin ne passaa. Samaten voi esimerkiksi laittaa mansikkahilloon lisäksi pakastemansikoita tai sitten mansikkapilttiä tai tehdä ihan oman sekoituksen. Semperillä oli ainakin ennen mansikkasosetta vauvoille.

    Meillä ei voi käyttää maitotuott

    hitsin rakennekynnet.... painaa mistä sattuu...

    meillä ei siis voi käyttää maitotuotteita, joten on tullut veivattua erilaisia marja- ja hedelmäsotkuja.

    Kaupan valmis hedelmäsalaatti soseena on hyvää.

    Ananasta laitan sen marmeladin sekaan murskana.

    Äänestä

täytekakun jonka kuorrutteeksi pistin suklaata, reunoille kermavaahtoa ja väliin vadelmarahkaa.
kostutin maidolla ja kakkua meni 2 suuhun heti puolet. tykättiin.

Äänestä

Kokeilepa vaihteen vuoksi tätä meidän perheen suosikkia, itse en pidä normaali kermakakusta ollenkaan:

Pohja:
125g margariinia
3 keltuaista
1dl sokeria
1.5dl vehnäjauhoja
2tl leivinjauhetta
1dl maitoa

Kuorrutus:
3 valkuaista
1.5dl sokeria
mantelilastuja

Täyte:
2dl kermaa
pikku purkki rahkaa
2tl vaniliinisokeria
0.5dl sokeria
vadelmia

Vaahdota sokeri ja kerma, lisää keltuaiset yksitellen hyvin vatkaten.Sekoita keskenään vehnäjauho ja leivinjauhe ja lisää ne taikinaan vuorotellen maidon kanssa hyvin sekoittaen. Levitä pellille leivinpaperin päälle.

Vaahdota valkuaiset ja lisää vaahtoutumisen edetessä pikkuhiljaa sokeri joukkoon. Vatkaa kunnes marenki on kiinteää ja kiiltävää(ei putoa astiasta ylösalaisin käännettäessä).Levitä marenki pohjan päälle, ripottele mantelilastuja päälle ja paista uunissa 175´C n.20-30 min, tai kunnes marenki on kauniin ruskeaa, eivätkä mantelit kuitenkaan palaneita.

Jäähdytä pohja.Puolita pellinkokoinen pohja esim. pizzaleikkurilla ja irrota toinen puoli paperista irti paistinlastalla. Vaahdota kerma, lisää sokerit ja rahka, maista vielä sokerisuus oman maun mukaan.Levitä täyte irrottamattoman puolikkaan päälle ja kermaseoksen päälle vielä vadelmia. Nosta irrotettu puolikas täytteen päälle. Laita päälle halutessasi muutamia vadelmia.

Kannattaa muuten tehdä kakku jo edellisenä päivänä,jotta kerkiää kostumaan ja makustumaan!

Äänestä
  • Niin, mieheni toiveena oli _nimenomaan_ kermakakku. Ja oikein perinteinen sellainen. Yritin itse ehdottaa esim. sacherkakkua erilaisine variaatioineen, mutta minkäs teet, päivänsankari saa kuitenkin päättää! Kiitos kuitenkin ohjeesta! :)

    Äänestä

Älä laita omenaraastetta, se tummuu vaikka laittasi sitruunaakin, eikä ole oikein vatsaystävällistäkään...

Jos sulla sattuisi olemaan itse tehtyä omesosetta, jota ei ole pilattu liialla sokerilla niin se on hyvää. Voit myös keittää hetken aikaa omenakuutioita (GS) pienessä määrässä omenamehua ja sitten survoa ne haarukalla niin etteivät mene aivan soseeksi.

Hyvän täytteen saat myös vadelmista. Joko survottuna tai tekemällä niistä kiisselin. Siis ei vettä kuin nimeksi....

Sinne voisi rouhia väliin vielä tummaa suklaata tai After Eightiä. jos siippa pitää suklaasta.

Mun mielestä suklaakakku on parempi kermasössöjen kanssa kuin vaalea, mutta jos ukko-kulta pitää vaaleasta niin sellainen sitten.

Appelsiinimarmeladi on myös hyvää ja kermavaahdon joukkoon voisi ehkä ujuttaa appelsiinituorejuustoa, vai voisiko :) On uskomattoman hyvää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


chianti kirjoitti:

Pitäisi leipoa miehelle synttärikakku, mutta kyllästyttää se ainainen hillo-banaani-kermavaahto-hässäkkä. Kinuski taas on päivänsankarin makuun liian makeaa. Olisiko kellään hyviä täytevinkkejä? Ajattelin leipoa vaalean kakkupohjan, sillä toivomuksena oli oikein "perinteinen" kermakakku. Jossain oli muistaakseni joku ohje, johon tuli kakun väliin omenasosetta ja -raastetta vaniljakiisselin kera. Onko kukaan tehnyt tällaista - toimiiko vai onko pliisun makuista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu