Silmän näkemä värimäärä

silmästä kiinnostunu

Kuinka monta väriä silmä voi näkeä?

31

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haeskelin hiukan nettiä vain todetakseni, että arviot ihmisen näkemästä värimäärästä vaihtelivat yhden ja kymmenen miljoonan värin välillä.

      Emme siis tiedä.

    • Xenia Onatop

      Digitaalinen maailma eli RGB (Red Green Blue) sisältää 256 x 256 x 256 = 16,777,216 eri värisävyä. Tämä on riittävä määrä ihmissilmälle.

      • Tarkoitatko, että ihmissilmä näkee saman verran värejä kuin RGB-väriavaruudessa, jonka kamera näkee? Ihmissilmä pystyy parempaankin.


      • harmaansävyt

        24:llä bitillä ei saada aikaan kuin 2⁸ eli 256 harmaansävyä, joka on liian vähän mustavalkokuvien esittämiseen. Samasta syystä 24 bittiä ei riitä värivalokuvien esittämiseen.


    • kysykää oikein

      Mistä silmästä kirjoitat? Ihmisen silmä ei näe ultraviolettia valoa mutta mehiläiset näkee. Värisokea ihminen ei näe kaikkia värejä.
      Tämä on tätä tyypillistä evolutionistin lokeroajattelua, kysytään jotakin mutta EI määritellä kysymyksen aluetta lainkaan?
      Ei ihme, että niitä päättelyvirheitä sitten tulee kasapäin.
      Oppikaa edes muotoilemaan ne kysymyksenne oikein niin ehkä voitte saada sitten oikeita vastauksiakin.

      • stiignafuulia

        Kyse on tavallisen ihmisen tavallisesta silmästä. Et sinäkään jokaista sanaasi määrittele. Se johtaisi sellaiseen kieleen, joka olisi käsittämättomän mutkikasta.

        Sinä vain katsot asioita JÄLKIKÄTEEN. Sanot, mitä SINUN MIELESTÄSI olisi pitänyt määritellä. Tarkkuus olisi edellyttänyt, että määrittelet seuraavat käsitteet:

        a) ultravioletti, b) valo, c) mehiläinen, d) nähdä, e) värisokea, f) tyypillinen, g) evolutionisti, h) kysymyksen alue, i) ihme, j) päättelyvirhe, k) kasapäin, l) oppia, m) kysymys, n) vastaus, o)
        oikea. Jäikö jokin ehkä pois?

        Miksi et määritellyt näitä käsitteitä, vaikka käytit niitä?


      • stiignafuulia kirjoitti:

        Kyse on tavallisen ihmisen tavallisesta silmästä. Et sinäkään jokaista sanaasi määrittele. Se johtaisi sellaiseen kieleen, joka olisi käsittämättomän mutkikasta.

        Sinä vain katsot asioita JÄLKIKÄTEEN. Sanot, mitä SINUN MIELESTÄSI olisi pitänyt määritellä. Tarkkuus olisi edellyttänyt, että määrittelet seuraavat käsitteet:

        a) ultravioletti, b) valo, c) mehiläinen, d) nähdä, e) värisokea, f) tyypillinen, g) evolutionisti, h) kysymyksen alue, i) ihme, j) päättelyvirhe, k) kasapäin, l) oppia, m) kysymys, n) vastaus, o)
        oikea. Jäikö jokin ehkä pois?

        Miksi et määritellyt näitä käsitteitä, vaikka käytit niitä?

        Älä jauha paskaa :D


      • hoitoon
        kaasuhousu kirjoitti:

        Älä jauha paskaa :D

        Et ole oikein kunnossa.


    • kysykää oikein

      "Kuinka monta väriä silmä voi näkeä? "

      Yksinkertainen kysymys, ei siinä määritellä mitä tai kenen silmää tarkoitetaan.

      Jos kysymys koski kysyjän silmää niin silloin kysymys olisi pitänyt esitttää muodossa:

      Kuinka monta väriä minun silmäNI voi nähdä?

      Onko persoonapronominien ja possessiivisuffiksin käyttö unohtunut?

      Liian yleistävään kysymykseen ei voi vastata. Kyllä se "silmän" määrittely TÄSSÄ tapauksessa kuuluu asiaan. Silmiä on todella paljon ja erilaisia.
      Jopa polkupyörässä on se "kissansilmä" eli taaksepäin punaista heijastava varoitin.
      Opitaan nyt se kysymysten muotoilu niin, että siihen voisi vastata jos vastaus löytyy.

      • Vastataan oikeammin

        Mikä vastaus tuo oli?


      • valokoselkärotta

        voi vittu näit vaivannäkijöitä.
        vastaa ny saa..na siihe kysymyksee ja lopeta toi paska jauhamine.
        olis niiku voinu sanoa vaa, et semmose 400-700nm taajudel olevat värit ja sitte kaikki niide sekotukset, eli iha per....esti.


    • näe ja koe oikein

      ""Kuinka monta väriä silmä voi näkeä? ""

      Vastaus:
      "Liian yleistävään kysymykseen ei voi vastata. Kyllä se "silmän" määrittely TÄSSÄ tapauksessa kuuluu asiaan"

      Väärin tai huonosti muotoiltuun kysymykseen ei voi vastata. Kysymyksen teossakin on huolehdittava siitä, että kysymys on oikein muotoiltu.
      Ihmisellä värien aistimus tapahtuu aivoissa eikä silmässä.
      Kokonaisuus muodostuu valon spektristä, silmistä ja aivoista.
      Myös havaintopaikan valolla on oma merkityksensä, yritäpä nähdä kaikki värit esimerkiksi punaisessa tai sinisessä valossa.
      Kyllä tässä objektiivinen ja subjektiivinen kyky havaita värejä menee hämäräksi.

      Tutustupa ensin aistimusmaailman saloihin. Palataan vasta sitten asiaan.

      • Mie tiijjän...

        Oletko joku saivarteleva savolainen? ;D


      • suupalttiko?
        Mie tiijjän... kirjoitti:

        Oletko joku saivarteleva savolainen? ;D

        Olen kyllä asunut koko nuoruuteni Savossa, vaikka olenkin länsisuomalainen. Kokemukseni mukaan saivartelija olisi saanut äkkilähdöt Savostakin. Niinpä niin, netti on vapaa hänellekin. :(


    • väke

      Nähdä, ei näkeä. :)

    • Ihmisen silmä voi olla näkemättä yhtään väriä, eikä tarvitse olla edes sokea!

      • hööhööö

        Jos nyt kuitenkin tehdään sellainen oletus, että puhutaan valkoisessa valossa (auringonvalo) näkyvistä väreistä. Pimeässä tietenkään ei näe värejä.


      • hööhööö kirjoitti:

        Jos nyt kuitenkin tehdään sellainen oletus, että puhutaan valkoisessa valossa (auringonvalo) näkyvistä väreistä. Pimeässä tietenkään ei näe värejä.

        On ihmisiä jotka ei näe yhtään väriä kirkkaassa päivänpaisteessa olematta sokeita. Oliver Sacksin kirjoissa kerrotaan.


    • EttäSilleen

      Minkälaista kieltä on " NÄKEÄ " ? luulin sen kirjoitettavan " NÄHDÄ " ?

      • Se on varmaan sitä pussikaljakieltä. Kännykkään huudetaan perjantai-iltana että KETÄSIELLOOON?


    • Ei välttämättä yhtään.

      • keksisivät sellaisen värin, mitä ei näkisi, niin sillä voisi sitten maalata itsensä ja olisi näkymätön.


    • olen_äkeä

      Silmä voi näkeä paljon väkeä, jos ei lasketa käkeä tai lasketa mäkeä.

    • hmhmhm

      Väri on ihmisen aivojen tapa mieltää valon tai tarkalleen ottaen sähkömagneettisen säteilyn eri aallonpituuksia.

      Eri aallonpituudet ovat siis ihmisen mielessä eri värejä. Värejä on suunnilleen sen verran kuin niitä on nimetty? Sähkömagneettisen säteilyn aallonpituuksia on taas olemassa vielä paljon laajempi kirjo mitä ihminen pystyy näkemään. Mutta näitä näköalueen ulkopuolella olevia aallonpituuksia ei taideta kutsua väreiksi.

      Toisaalta taas kysymys "kuinka monta". Ihmisen silmä ei minun käsityksen mukaan ole kuin tietokone, jolle olisi digitaaliseti määritetty tarkalleen määrä eri asioita mitä se pystyy tunnistamaan. :/

      Ehkä sen pystyisi mittaamaan, mikä on pienin väri ero minkä ihminen voi havaita tai pienin kirkkausero.


    • punikkisika

      Väärä kysymys saa väriä vastauksia. Tässä yksi niistä:
      Perustuu arvaukseen, että silmä on analoginen.
      Ääretön määrä näkyy, vaikka näkisi vaan punaista ja sen eri sävyt.

      • Tyhmäkuinmikä

        Silmällä ja tarkemmin sanoen aivoilla (silmät ovat osa aivoja, ovat vaan aivojen näkyvä osa) on vääjäämättä tietty resoluutio värisävyjen näkemisessä, kuten ihmisellä on rajallinen resoluutio missä tahansa signaalimuotoisen eli matemaattislaskennalisesti olevan informaation käsittelyssä. Tämä johtuu viime kädessä aivojen neuronien ja niiden välisten kytkentöjen rajallisuudesta, mutta mikä tärkeää aivojen ekonomisesta ajattelutoiminnasta. Jos ajatellaan insinööritieteissäkin esiintyvää laskennallista tekoälyä eli koneoppimista ja signaalinkäsittelyä, on erittäin tärkeää, että oleellista informaatiota löydetään suodatuksella, dimension redusoimisella ja piirreirrotuksella. Olisi suorastaan tuhoisaa, jos ihminen pikkutarkasti erottelisi kaiken havaitsemansa pirstaleisen tiedon eikä löytäisi suodatuksen avulla asian ydintä. Tällainen haittapuoli on mm. autistisilla (idiot) savant-ihmisillä. Ihminen erottelee pääpiirteissään vain sen verran värejä, mikä on tarpeen lajin säilymisen ja lisääntymisen kannalta. Lisänäköresoluutiosta saattaa olla vain haittaa, jos se on jostain muusta aivokapasiteetista pois.


    • Laskee

      >Kuinka monta väriä silmä voi näkeä?
      Väärä kysymys.
      - puhutaanko vain silmästä ja sen lähettämistä hermosignaaleista. Tällöin kysymykseen tulee kolmen aistinsolutyypin signaalien keskinäinen suhte ja niiden intensiteetti.
      - puhutaanko aivojen mieltämästä väristä ja silmän erottelukuvystä näiden suhteen.

    • heräsikysymys

      Vaikuttaako silmien väri värinäköön? Suodattaako vaikkapa siniset silmät sinistä väriä pois?

      Periaatteessahan kahdella silmällä ei voi nähdä kaikkia värejä, mutta kolmella jo pystyisi, jos yksi silmä näkee punaiset, toinen vihreät ja kolmas siniset värisävyt.

    • lmaoo

      Ei jumalauta tätä sivustoa

    • NÄHDÄ, säger man på finska!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      76
      5245
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      67
      4668
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      126
      4606
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      339
      1946
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      89
      1609
    6. 92
      1524
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1476
    8. 336
      1154
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      991
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      55
      967
    Aihe