Onko joskus ollut olemassa läskejä tiedemiehiä tai keksijöitä? Tuntuu että kaikki tiedemiehet ovat aika laihoja. Onko mahdollista että läski tekee ihmisistä tyhmempiä? Raamattuhan sanoo että läskeys on synti.
The greater your weight, the lower your IQ, say scientists: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1531487/The-greater-your-weight-the-lower-your-IQ-say-scientists.html
The greater your weight, the lower your IQ, say scientists: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1531487/The-greater-your-weight-the-lower-your-IQ-say-scientists.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
John von Neumann on yksi maailman historian suurin yleisnero. Hänestä sanotaan, että hän oli maailman viimeinen suuri matemaatikko. Hän aksiomatisoi kvanttimekaniikan ja kehitti operaattorialgebran jne. Hän osasi 20 eri kieltä. Hänellä oli valokuvamuisti.Hän oli USA:n aremijan kaikkien aselajien konsultti ja kylmän sodan haukka. Hän piti "oopperamaisia" bileitä Princetonin asunnossaan. Johnin vaimo sanoi, että tämä mies laski kaikkea muuta kuin kaloreita. John von Neumann oli siis läski. BTW: Albert Einsteinillakin oli ruumiinavauksessa rasvamaksa.
Ei se John von Neumann kyllä näytä yhtään läskiltä jos katot kuvia...
Ei kai sinun mittapuullasi...
Akateemikko koneoppimisen maailmanluokan pioneeri tekniikan tohtori Teuvo Kohonen on aina ollut melko pulska. Nousuhumalassa Teuvo alkaa laulaa mielellään pianon tai kitaran säestyksellä 1950-luvun teekkarilauluja. Teuvo on syntynyt v. 1934.
Nythän on niin,että aivot muodostavat noin 4% ruhon kokonaismassasta,mutta kuluttavat 20% energiasta.
Vaativaa ja intensiivistä aivotyötä tekevällä prosenttien suhde lienee vieläkin suurempi.
Lisäksi työlleen omistautunut tutkija ei jouda istuskelemaan aterialla tuntikausia,vaan kiirehtii kammioonsa,luentosaliinsa tai laboratorioonsa työn iloa kokemaan.
Tällainen tilanne ei suosi ylipainon kertymistä.
Toisaalta ylimääräinen energia,nautittuna riittävän monipuolisessa muodossa,varmistaa sen että aivot saavat kaiken tarvitsemansa ja vähän varallekin.
Aliravitsemus tunnetusti laskee kognitiivista kapasiteettia.
Joten laihuus ei tarkoita fiksuutta eikä lihavuus tyhmyyttä.
Hyvässä ja luovassa työkunnossa oleva ihminen on aktiivinen,jolloin ylipainoa yleisesti ottaen kertyy vähemmän.
Aika vähän läskejä on professoreissa, meillä yliopistossa ei tule noin äkkiseltään yhtään mieleen, ehkä muutama on lievästi ylipainoinen.
Voihan se olla niinkin että älykäs tajuaa olla syömättä liikaa.
Bolzmann oli aika läski ja Bohrkin taisi olla aika tukeva vanhemmilla päivillään.
Kun omistautuu tieteelle, jää vähemmän aikaa kulinaarisille nautinnoille.
Tekstinsä perusteella kuulapsen täytyy olla todella lihava.
Läskejä tiedemiehiä ei taida olla kovin monta, mutta onhan Suomessakin ainakin yksi lihava valittu ihan tasavallan presidentiksi.
Onhan noita historian varrella ollut, eihän Tawjakaan nyt varsinaisesti mikään pin-up- tyttö ollut eikä ole, ja olivathan Svinhufvud ja Paasikivikin melkolailla tuhteja poikia tämän päivän ehkä hieman vääristyneelläkin mitapuulla. Mutta eipä se pläski ihmistä sinänsä pahenna, ihan muilla ansioilla sitä mennään, sekä hyvässä että pahassa...
https://www.youtube.com/watch?v=uG9n9Sz2p6s